logotype

Nadchodzące imprezy

Dla organizatorów

Organizujesz konwent, pokazy gier albo turniej i chcesz zareklamować swoją imprezę? Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript., a zarówno w tym polu, jak i na stronie głównej naszego portalu pojawi się stosowne ogłoszenie.

The Silver Bayonet - Pixies

W bestiariuszu z podręcznika podstawowego do The Silver Bayonet znalazło się kilka nietypowych potworów, takich jak ożywione zbroje, podmieńcy czy mordercze strachy na wróble. Część z nich można znaleźć w innych liniach lub u innych producentów, część da się skonwertować, ale kilku pozycji trzeba się nieźle naszukać. Do tej ostatniej kategorii przez pewien czas należały pixie, złośliwe duszki z brytyjskiego folkloru. Sytuacja zmieniła się jednak z nadejściem piątej fali oficjalnych modeli do gry, w ramach której North Star Military Figures wypuściło blisterek pięciu pixies, któremu przyjrzymy się wspólnie poniżej.

Rozpoznanie

Na stronie North Stara zestaw pięciu małych metalowych figurek duszków kosztuje 10 funtów. U polskich sprzedawców zapłacimy za nie około 55 złotych.

Pakowanie

Pixie dostajemy w przezroczystym plastikowym blistrze typowym dla produktów firmy North Star. W środku oprócz figurek i ulotki z logo gry, zdjęciami figurek oraz niezbędnymi informacjami jest też kawałek gąbki skutecznie zabezpieczający piątkę drobnych modeli. W zestawie nie ma za to podstawek, które należy dobrać na własną rękę.

Jakość

Po wyjęciu modeli z blistra moją uwagę zwróciły metalowe „wąsy” odchodzące od butów, skrzydeł i czapek. Tego rodzaju nadlewki na szczęście bardzo łatwo usunąć.

Bliższe oględziny wykazały jednak, że podczas odlewnia forma została odrobinę przesunięta – na szczęście nie na tyle, by modele straciły jakieś detale, ale musiałem popracować pilnikami dłużej, niż się spodziewałem.

Przy okazji obróbki przekonałem się, jak bardzo delikatne są drobne pixies. Wykonano jest z klasycznego, dość miękkiego metalu, więc podczas szlifowania i usuwania nadlewek trzeba uważać na na skrzydła, nogi i palce modeli. Dotyczy to szczególnie wzoru z uniesioną prawą nogą i rozczapierzonymi palcami prawej dłoni, które dość łatwo nadwyrężyć i ułamać.

Rzeźby przedstawiają małe, skrzydlate duszki o nader dużych głowach, ubrane w długie koszule i spiczaste czapki. Większość ma zarost lub wystające spod czapki włosy. Pomimo skromnego wyposażenia detal rzeźb stoi na najwyższym poziomie i malowanie ich zapowiada się bardzo przyjemnie.

Odnoszę wrażenie, że pixies są wykonane w nieco innym stylu niż ludzkie postaci do The Silver Bayonet. Duszki mają bardziej gładkie rysy w w porównaniu do dość „ostrych” żołnierzy czy nieumarłych. Zapewne wyrzeźbiła je inna osoba, ale niestety North Star nigdzie nie podał, kto jest autorem tych modeli (a przynajmniej nie udało mi się znaleźć tej informacji ani na stronie, ani na profilu na FB).

Jak można się było spodziewać, złośliwe istotki są wyraźnie mniejsze od ludzi, ale też nie są mikroskopijne. Dwa najniższe wzory mierzą 18 mm wysokości do czubka czapki i 10 mm do oczu. Z kolei najwyższy model (z wyciągniętymi do góry rękami) ma 28 mm do końca palców i 17 mm do oczu. Przykucnięty pixie zapewne byłby od niego wyższy, ale jest… no, przykucnięty.

Porównanie

Cyferki cyferkami, ale zawsze lepiej zobaczyć figurki przy czymś znanym. Zacznijmy od naszych standardowych porównywaczy od GW (czy nie są już nieaktualni?), czyli Gondorczyka z Władcy Pierścieni i poszukiwacza przygód z Mordheim, do których tym razem dołączył Nocny Goblin z WFB.

Skoro pixie mają walczyć z wcześniejszymi figurkami do The Silver Bayonet, to spójrzmy, jak wypadają przy jednym z nich – dhampirze z pierwszego austriackiego oddziału (tak, czasami zdarza mi się pomalować jakiś model). Dla towarzystwa dobrałem mu czarodziejkę z Frostgrave i ghula z Kings of War.

Kontynuując temat napoleoński, z ciekawości zestawiłem duszki z historycznymi żołnierzami napoleońskimi: starszym Brytyjczykiem od Victrixa, Francuza od Warlord Games i oficera brytyjskich strzelców od Wargames Atlantic.

Podsumowanie

Na koniec nie pozostaje mi nic innego jak polecić piątkę pixies, które sprawdzą się nie tylko w The Silver Bayonet, lecz także w różnych grach fantasy czy wszelakich scenariuszach nawiązujących do brytyjskiego folkloru (znalazłem nawet zdjęcie tych duszków pomagających obsłudze moździerza do A War Transformed). Uważajcie tylko na ich drobne paluszki i nóżki, by się nie połamały!

2009–2024, TheNode.pl Disclaimer
Template designed by Globberstthemes