logotype

Nadchodzące imprezy

Dla organizatorów

Organizujesz konwent, pokazy gier albo turniej i chcesz zareklamować swoją imprezę? Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., a zarówno w tym polu, jak i na stronie głównej naszego portalu pojawi się stosowne ogłoszenie.

Cypr - akt I

Sytuacja międzynarodowa drastycznie się skomplikowała. W wyniku nieudanego zamachu stanu Turcja powoli dryfuje w kierunku autorytaryzmu, ignorując międzynarodowy system bezpieczeństwa. Zajęta rozgrywką w Syrii i zaangażowana w kryzys uchodźczy dotykający UE, na razie porzuciła wzmacnianie pozycji swojej marionetki na Cyprze. Jednak w opinii cypryjskich i greckich środowisk politycznych sytuacja ma się niedługo zmienić, dlatego w obliczu chwilowego osłabienia sił tureckich rozlokowanych na wyspie zapada decyzja o ataku wyprzedzającym. Grecja i Republika Cypru mobilizują częściowo swoje siły.

Atak następuje 15 czerwca 2018 roku o godzinie 5:00. Głównym zadaniem sił greckich na froncie północnym ma być odcięcie terytorium tureckiego wbijającego się głęboko w ziemie zajęte przez Greków. Celem tego manewru jest przede wszystkim skrócenie frontu, a także otoczenie i rozbicie części sił tureckich.

W pierwszej fazie walki kluczowe znaczenie ma przebicie się przez wojska tureckie broniące granicy. W tym celu należy zająć któreś z skrzyżowań (cele Alfa i Beta). Zadanie to powierzono grecko-cypryjskiej Batalionowej Grupie Bojowej. Rdzeń sił uderzeniowych stanowią cypryjskie jednostki pancerne wsparte kompanią ELDYK-u i kompanią rezerwistów.

Dokładny skład sił grecko-cypryjskich był następujący:

  • Naczelne dowództwo
  • Kompania pancerna (3 plutony T-80U, 1 pluton EE-09)
  • Kompania zmechanizowana (3 podstawki BMP-3, 3 plutony piechoty, 3 plutony EE-09)
  • Kompania zmechanizowana ELDYK (3 podstawki transporterów Leonidas, 3 plutony piechoty, pluton cekaemów, pluton moździerzy 82 mm, podstawka ppk)
  • Kompania rezerwy (3 plutony piechoty, pluton cekaemów, pluton moździerzy 82 mm, podstawka ppk, 3 podstawki ciężarówek)

Granicy broniły siły tureckie w składzie:

  • Dowództwo naczelne
  • Kompania pancerna (3 plutony M48 MOLF)
  • 2 kompanie zmechanizowane (3 podstawki M113, 3 plutony piechoty, pluton cekaemów, pluton moździerzy 82 mm, podstawka ppk, pluton Otokarów)
  • Kompania zmechanizowana milicji (3 podstawki M113, 3 plutony piechoty, pluton cekaemów, podstawka ppk)

Cel Beta obsadziły kompania milicji i jedna z kompanii zmechanizowanych. Siły rozlokowano w dwóch liniach obrony.

Celu Alfa broniła rozproszona kompania piechoty, zaś za szczytem wzgórz czekała w gotowości kompania czołgów.

Plan Greków zakładał zmasowane uderzenie na wioskę przed celem Alfa.

Po zajęciu wioski zabudowania planowano obsadzić rezerwistami, a siły zmechanizowane miały dokonać obejścia pozycji tureckich i zaatakować cel Beta. Spodziewano się, że część sił broniących drugiego celu ruszy na odsiecz obrońcom Alfy, ponieważ przeciwnik nie przygotował rezerw mogących dynamicznie reagować na zmiany sytuacji.

Po położeniu zasłony dymnej siły greckie rozpoczęły natarcie.

W ciągu wyjątkowo chaotycznych pierwszych godzin wojny zawiodła komunikacja między milicją a regularnym wojskiem tureckim. W bratobójczym ogniu zginęło kilku żołnierzy, a na dodatek siły samoobrony poniosły dotkliwe straty w sprzęcie zmechanizowanym.

Zgodnie z przewidywaniami Greków dowództwo tureckie rozpoczęło przerzucanie jednej kompanii z Bety do celu Alfa.

Niestety nie wszystko poszło dobrze. W wyniku błędu greckiego dowódcy kompania bojowych wozów piechoty znalazła się na otwartym terenie i poniosła ciężkie straty.

Tureccy obserwatorzy skutecznie sprowadzili ogień artylerii na cypryjskie zgrupowanie cypryjskie. O pociski nie wyrządziły poważnych szkód czołgom i transporterom opancerzonym, to straty wśród rezerwistów sięgnęły 60% stanu.

Korzystając z niezaangażowania swoich sił, dowództwo tureckiej milicji postanowiło oflankować pozycje greków.

Piechota przy wsparciu czołgów oczyściła pierwszą wioskę, jednak ze względu na poniesione straty dowódca wojsk grecko-cypryjskich postanowił wycofać swoje siły. W ten sposób zakończyło się pierwsze starcie nowej wojny o Cypr.

Ostatecznie w sztabie grecki dowódca dostał naganę za podjęcie decyzji o odwrocie, ponieważ powinien kontynuować wykonywanie planu. Straty wśród piechoty były duże , ale mimo tego sama kompania czołgów mogłaby uchwycić cel Beta, niszcząc po drodze siły milicji. Bety broniły jedynie dwa plutony piechoty, które prawdopodobnie nie mogłyby otrzymać wsparcia, ponieważ siły greckie w zajętej wiosce dysponowały 3 sekcjami wyposażonymi w przeciwpancerne pociski kierowane i kontrolowały ogniowo drogę miedzy dwoma celami.

W zaistniałej sytuacji dowództwo cypryjskie zwróciło się o pomoc do strony greckiej. Ze względu na protesty w krajach UE rząd w Atenach odmówił bezpośredniego zaangażowania, jednak na wyspę wyruszyły dwa ochotnicze bataliony złożone z nacjonalistów i wyposażone w transportery M113 oraz czołgi M48, które oczywiście można kupić w każdym sklepie z militariami na Cyprze.

Dodaj komentarz

Prosimy o zachowanie kultury. Wulgarne komentarze będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

2009–2019, TheNode.pl Disclaimer
Template designed by Globberstthemes