logotype

Podstawki wg QC

Ponieważ szanowne państwo-draństwo pytało ostatnio jak robię podstawki, postanowiłem w ramach odpowiedzi i przy okazji malowania Ścierwowozu napisać poniższy poradnik.Do wykonania podstawek pod modelami Nieumarłych używam:
- ziemi do kwiatów,
- kleju Wikol,
- farb: Battlefield Brown i Battlefield Green z P3 oraz Graveyard Earth i Rotting Flesh z GW,
- Pigmentów Vallejo: Burnt Umber i Burnt Sienna.

Natomiast do zrobienia roślinności wykorzystałem:
- Winter Tuft 6mm od The Army Painter,
- dwa kolory chrobotka reniferowego,
- kolorowe nasiona brozy,
- oraz zasuszone gałązki znalezione w lesie.

Według zasad gry Warhem FS model Ścierwowozu jest machiną wojenną osadzoną na podstawce rydwanowej o wymiarach 100 x 50 mm. Niestety w chwili rozpoczęcia malowania figurki nie posiadałem potrzebnej podstawki, postanowiłem więc połączyć ze sobą dwie mniejsze podstawki o wymiarach 50 x 50 mm. Szczelinę pomiędzy podstawkami wypełniłem masą modelarską.

Następnie, nie czekając na pełne zaschnięcie masy nałożyłem na podstawkę ziemię do kwiatów zmieszaną z klejem Wikol. Niestety, po zaschnięciu masy i wyschnięciu kleju podstawka wypaczyła się nieco, więc złamałem ją w miejscu łączenia i skleiłem ponownie, tym razem otrzymując płaską podstawę pod model - stąd na pierwszym zdjęciu widać miejsce, w którym połączone są ze sobą mniejsze podstawki.

Samo malowanie rozpocząłem od dość niechlujnego nałożenia farby Battlefield Brown. Następnie rozpocząłem rozjaśnianie nakładając  kolejno farby Battlefield Green oraz Graveyard Earth i Rotting Flesh. Przy czym drybrushem została nałożona praktycznie tylko ostatnia farba.

Jak zapewne państwo-draństwo zauważyło, użyłem ziemi do kwiatów zamiast piasku. Moim zdaniem faktura, jaką otrzymuje się po wyschnięciu kleju, jest dużo ciekawsza i bardziej naturalna niż sam piasek.

Po nałożeniu pożądanych kolorów przyłożyłem do podstawki model Ścierwowozu by zobaczyć, gdzie powstaną wolne powierzchnie, które warto zagospodarować. Następie klejem Wikol przykleiłem roślinność i odstawiłem podstawkę na czas potrzebny do całkowitego wyschnięcia nałożonych wcześniej farb oraz kleju.

Ostatnim krokiem jest nałożenie pigmentów, przy czym staram się to robić w taki sposób, by na podstawce uzyskać coś na kształt maskowania moro. A dla uzyskania różnej intensywności barw, mieszam pigment z popiołem z kadzidełek, który zresztą nakładam także na całą podstawkę.

Ostatni krok to pomalowanie krawędzi podstawki. Jest to o tyle ważne, że brudne, nieestetyczne krawędzie mogą zepsuć efekty pracy włożonej w przygotowanie bazy pod model.

A tak Ścierwowóz prezentuje się ze skończoną podstawką.

Dodaj komentarz

Prosimy o zachowanie kultury. Wulgarne komentarze będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

2009–2019, TheNode.pl Disclaimer
Template designed by Globberstthemes