logotype

Niszowa Niedziela - 20 grudnia 2020

Zapraszam na ostatnią Niszową Niedzielę tego roku, którą udało mi się spisać w przerwach między przygotowaniami do zbliżających się świąt. Choć w ciągu ostatnich dwóch tygodni można się było spodziewać wielu gwiazdkowych figurek, to ukazało się ich bardzo mało – poniżej znajdziecie tylko jedną i to raczej nietypową. Zebrałem za to całkiem sporo nowości historycznych z bardzo różnych okresów historycznych (w tym nawet mniej popularnych konfliktów z końcówki XVIII wieku) oraz standardowy misz-masz pozycji fantastycznych, od dość klasycznego smoka czy dzielnego barbarzyńcy po pijane krasnoludy i bojowych sznauceroludzi. Miłego przeglądania!

7 grudnia

Zaczynamy od zajrzenia do pracowni (czytaj: na fanpage) Fireforge Games, gdzie możemy podejrzeć dwóch sklejonych plastikowych bizantyjskich kawalerzystów: jednego z łukiem (w właściwie łukami) i drugiego z włócznią.

Khurasan Miniatures również serwuje nam wojska ze wschodu, ale odrobinkę bardziej północnego. Firma wypuściła nową linię 15 mm wojsk czerkieskich i gruzińskich z okresu od XV do XVIII wieku, która na razie składa się z trzech zestawów kawalerii, trzech piechoty i jednego dowództwa.

8 grudnia

Antediluvian Miniatures pokazało rzeźby dwóch 28 mm potworów: trzyrękiego olbrzyma z celtyckich mitów i mniejszej wersji Zorgana.

9 grudnia

I znów wracamy do modeli historycznych, choć tylko na chwilę. Sklep Huzzah Hobbies z Wirginii rozpoczął sprzedaż metalowych części do konwersji 28 mm figurek żołnierzy z II wojny światowej. Na razie dostępnych jest tylko pięć zestawów niemieckich z rękami i dodatkowym wyposażeniem dla grenadierów, saperów i Waffen-SS.

Czesi z Trolls Under the Bridge wypuścili 10 mm figurki konnych barbarzyńców z dalekiej północy, którzy oddają cześć dość nieprzyjemnym bogom.

10 grudnia

W połowie zeszłego tygodnia oferta Lucid Eye powiększyła się aż o pięć nowych zestawów: trzy hobgobliny, demoniczną Salamandrę, kapłankę Armatę oraz dwóch elfów, kapitana Vachela i Syliana Szalonego.

Wargames Illustrated przygotowało krótką prezentację podręcznika The Red King, najnowszego dodatku do Frostgrave – w sam raz dla tych, którzy nie są pewni, czy chcą go kupić.

11 grudnia

Cztery dni po wydaniu Czerkiesów Khurasan zaprezentował ciągniętą przez muły balistę z zapowiedzianej już jakiś czas temu linii „heroicznych” 15 mm Rzymian.

Czy Szklana Pułapka jest filmem bożonarodzeniowym? Trenchworx zapewne uważa, że tak, bo właśnie wypuściło model 1980's SWAT Vehicle, czyli pozbawiony wieżyczki samochód pancerny M8 Greyhound z kultowego obrazu z Brucem Willisem.

12 grudnia

Po trzech strażniczkach świątynnych Forge of Doom zafundowało nam tancerkę-zabójczynię, która będzie dostępna w dwóch wersjach, ubranej i roznegliżowanej.

Jeśli marzycie o własnej krasnoludzkiej oberży, to The Little Soldier Company ma dla Was doskonałą propozycję: Bar Room Brawl, czyli niewielki komplet modeli przedstawiających krasnoludy popijące piwo, rzucające toporkami do celu, bijące się, a nawet jednego nieszczęśnika, który wypił zdecydowanie za dużo.

Z kolei Ramshackle Games wyszykowało coś dla fanów niepoważnych zielonoskórych z przyszłości: Mega Extreme Ultra Goblin Gun.

13 grudnia

Na rok 2020 Zvezda zapowiedziała dwa nowe zestawy piechoty radzieckiej do gry Art of Tactic, więc najwyższy czas, by je wydać. Dwa zestawienia temu wspomniałem o „awtomatczikach”, a teraz przyszła pora na saperów, którzy nie dość, że są ciężko uzbrojeni (w peemy, erkaem, miotacz płomieni, granaty i panzerfausta), to jeszcze mogą tworzyć całkiem ładną – szczególnie po podrasowaniu – dioramkę.

15 grudnia

Wargames Atlantic wchodzi w kolejną epokę historyczną: wojny napoleońskie. Pierwszym zestawem z nowej linii mieli być żołnierze hiszpańscy, ale ostatecznie prześcignęli ich brytyjscy strzelcy, których możemy zobaczyć na świeżutkim zdjęciu.

Wracamy do fantastyki, a dokładniej do starć w odległej przyszłości. Na mikroskopijne pola bitew 41. tysiąclecia wjechały orkowe czołgi z wyrzutniami rakiet i działkami wielolufowymi.

Już za dwa dni, 22 grudnia, na stronie DGS Games będzie można zamówić leśną demonicę Karyadę.

16 grudnia

Fanom bardziej klasycznego fantasy – takiego o potężnie umięśnionych wojownikach – mogę zaproponować barbarzyńcę Amraha od francuskiej firmy Anakron.

Druga kampania crowdfundingowa w dzisiejszym przeglądzie także jest dla miłośników mniej poważnego fantasy. W ramach zorganizowanej przez RBJ Games Company zbiórki Yippers and Squealers możemy kupić małe, humanoidalne świnki (Squealers) i sznaucery (Yippers).

W sklepie North Star Military Figures pojawiło się pięć nowych figurek firmy Trent Miniatures: William Wells i brytyjski oficer (uczestnicy wojny z Indianami Północnego Zachodu) oraz Jean-Nicolas StoffletCéleste Bulkeley i sprzedawczyni wina z sił republikańskich (postaci z wojen wandejskich). Ponieważ producent nie ma oficjalnej strony internetowej, zakładam, że to nowości.

17 grudnia

Jeszcze raz zachęcam do przyjrzenia się brytyjskich strzelcom od Wargames Atlantic – ale tym razem nie sklejonym, a w ramkach.

18 grudnia

Tereny do Gier po dłuższej przerwie zaprezentowały MDF-owe pustynne budynki w skalach 15, 20 i 28 mm oraz forty w skalach 20 i 28 mm. Wszystkie nowości znajdziemy w kategorii Ruiny i budynki.

Po orkach Vanguard Miniatures wsparło kosmicznych marines, wydając oddział szturmowy w pancerzach typu B.

Do miniaturowej wersji prowincji Skyrim zawitał pierwszy smok, który zwie się Mirmulnir. Oprócz tej wielkiej bestii gra The Elder Scrolls: Call to Arms wzbogaciła się też o dwa stworzone przez fanów scenariusze, Rebel EncampmentBlood and Fire (oba dostępne za darmo).

20 grudnia

Dzisiejsze wydanie NN zamyka dość niespodziewana informacja od Warlord Games. Firma wypuści nową grę, Black Powder: Epic Battles, wraz z dedykowanymi figurkami w skali 15 mm (choć nieco mniejszymi od standardowych, bo mierzącymi 13,5 mm od stóp do oczu). Na początek ukażą się zasady i plastikowe wojska z amerykańskiej wojny secesyjnej. Jeśli ciekawi Was, jak te modele wyglądają na żywo, możecie nabyć jedną ramkę wraz z najnowszym numerem Wargames Illustrated.

Na koniec dzisiejszego zestawienia chcę życzyć wszystkim Wam, drodzy czytelnicy, wesołych Świąt i szczęśliwego nowego roku (choć postaram się, by nie był to jeszcze ostatni artykuł 2020 roku).

Dodaj komentarz
Prosimy o zachowanie kultury. Wulgarne komentarze będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

2009–2021, TheNode.pl Disclaimer
Template designed by Globberstthemes