logotype

Niszowa Niedziela - 6 grudnia 2020

Zapraszam wszystkich na kolejną odsłonę cyklu Niszowa Niedziela. W ostatnich tygodniach w centrum uwagi były co prawda głównie czarnopiątkowe wyprzedaże, ale nie odbiło się to znacząco na liczbie bitewniakowych nowości. I tak w dzisiejszym odcinku znajdziecie chociażby Slannów w swojej pierwszej wersji, chatkę Baby Jagi, człowieka-jaszczura z bronią palną, kapłana o niezwykłym darze przekonywania (do zmiany strony), klasyczną dedekową kapłankę, zwariowane gnomy w komiksowo-kreskówkowym stylu czy amerykański ciężki czołg, który krótko po debiucie został czołgiem średnim.

23 listopada

Mam nadzieję, że lubicie oldschool, bo zaczynamy od figurek rodem z lat 80. The Little Soldier Company powiększyło swoją ofertę modeli nie-Slannów (tych drobnych i zwinnych, a nie wielkich i mało ruchliwych) o cztery pozycje autorstwa Keva Adamsa: szamana na dużym jaszczurze, kawalerzystę z dmuchawką, małe żabeczki i martwego boga.

Z kolei na Kickstarterze ruszyła The saga of the Vale, w ramach której możemy sobie sprawić 28 mm niziołki, poszukiwaczy przygód, smoka, olbrzymy, ogry i zbirów. Wszystkie figurki również są utrzymany w oldschoolowym stylu.

24 listopada

Reaper zaprezentował limitowane, gwiazdkowe modele dodawane do grudniowych zamówień, a przy okazji zapowiedział, że trzy dni później, 27 listopada, do regularnej sprzedaży trafi chatka na kurzych nóżkach, która wcześniej była dostępna w ramach jednej z kampanii crowdfundingowych firmy.

Wargames Atlantic pokazało pomalowanego 28 mm jaszczoroczłeka z nadchodzącego plastikowego zestawu. Wzrok Was nie myli – jaszczur trzyma w ręce muszkiet, a w pudełku będą do wyboru także karabiny automatyczne (teni wariant zaprezentowano następnego dnia) oraz oszczepy i broń ręczna.

Widoczny poniżej naukowiec to dr Fiske, który ukaże się w 2021 roku w ramach zestaw Lurkers From the Deep od Crooked Dice. Czy tylko rzeźba przywodzi na myśl Vincenta Price'a?

25 listopada

Victoria Miniatures oferuje całkiem sporo różnych wariacji na temat Gwardii Imperialnej, ale to nie przeszkadza im pracować nad kolejnymi. Najnowszą, jeszcze niewydaną propozycją są gwardzistki z pustynnej planety.

26 listopada

Najnowsza rzeźba Keva White'a również bez trudu odnalazłaby się w 41. milenium, choć raczej w grach na mniejszą liczbę modeli. Mowa o imperialnej szlachciance, którą będziemy mogli uzbroić w szablę, kostur lub pistolet laserowy.

W Święto Dziękczynienia ekipa Gangfight Games – czyli twórcy horrorowo-westernowego Blackwater Gulch – wrzucili na swój fanpage fotkę nadchodzącego indiańskiego wilkołaka.

27 listopada

Modiphius wydał dwa kolejne zestawy draugrów do figurkowej wersji Skyrim: strażników i zasłużonych pradawnych wojowników.

Brother Vinni również zaserwował nam postać z gry komputerowej, jednak wybrał starszą, kultową strategię. Wololo!

Midlam Miniatures po raz 27 (!) zaprasza nas na Kickstartera. Tematem najnowszej kampanii są niziołkowi poszukiwacze przygód w płaszczach, dostępni w wersjach męskich i żeńskich.

28 listopada

Westfalia przyszykowała figurkę dla fanów absolutnej klasyki gier fabularnych. Oto 28 mm wersja Aleeny, kapłanki występującej w przykładowym scenariuszu z podstawowego zestawu Dungeons & Dragons wydanego w 1983 roku.

29 listopada

Po raz trzeci przenosimy się do 41. tysiąclecia, jednak tym razem nie na ląd, a w przestrzeń kosmiczną. Vanguard Miniatures wsparło imperialną marynarkę krążownikami, lekkimi krążownikami, niszczycielami i fregatami typu Zeus.

30 listopada

Na święta Plastic Soldier Company postanowiło wesprzeć Kartagińczyków słoniami. Wykonane z Ultracastu 15 mm modele na licencji Corvus Belli zostaną dołączone do pierwszych 250 kartagińskich zestawów startowych (po dwie sztuki na zestaw), a następnie trafią do zwykłej sprzedaży.

1 grudnia

Następnego dnia PSC opublikowało pierwsze zdjęcie 20 mm figurek brytyjskich żołnierzy walczących w Afryce Północnej.

Pozostajemy przy modelach historycznych, ale cofamy się w czasie i zmniejszamy figurki o połowę. Warmonger Miniatures zbiera fundusze na produkcję 10 mm kozaków zaporoskich (figurki z GS-u na poniższym zdjęciu; metalowe modele są tylko dla skali), którzy dołączą do wydanych wcześniej husarzy, pancernych i lisowczyków. Twórcy opublikowali zaledwie dwa zdjęcia rzeźb, więc trudno je ocenić, ale a nuż ktoś się na nie skusi.

Jeszcze przed końcem tego roku Mantic planuje wydać dodatkowe modele goblinów: oddział elitarnych wojowników i trójkę bohaterów na dzikich zwierzach.

Na swoim blogu Pedro Ramos pochwalił się kilkoma ukończonymi zawodnikami do futbolowej drużyny konkwistadorów. Jeśli to nie brzmi dla Was dostatecznie dziwnie, to dodam, że wśród nich jest jeszcze wielki wiewiór z hakiem zamiast jednej dłoni.

Po kolejną dawkę dziwnych modeli wracamy na Kickstartera, gdzie ruszyła kampania The Gnomes of Agaldurs Keep przygotowana przez Northumbrian Tin Soldier. Wśród tytułowych gnomów znajdziemy łowcę wróżek, treserkę ryjówek, dwóch wojowników dzielących jeden pancerz czy mrocznego rycerza przypominającego Death Dealera Frazetty – a jakby tego było mało, zbiórka obejmuje też udomowione ropuchy.

Sporą dawkę nietypowych figurek wypuściło też Crooked Dice. Są wśród nich roboty przypominające dzieci, para serialowych cyborgów oraz dwa zestawy z kampanii crowdfundingowej Argonauts (pierwszy i drugi).

3 grudnia

Dwa dni później Pedro Navarro pokazał cztery rzeźby gigantycznych pijawek, które stworzył dla Crooked Dice.

Khurasan zapowiedział nowe 6 mm wojska sci-fi – na poniższym zdjęciu widać ich pojazdy pancerne.

4 grudnia

Po raz ostatni na dziś wracamy do Crooked Dice, które zamierza wzbogacić wydaną niedawno straż miejską fantasy o więźnia i strażniczkę z kajdanami.

O plastikowych demonach do Frostgrave pisałem już w Niszowych Niedzielach co najmniej dwa razy, ale teraz wspomnę o nich ponownie, bo wreszcie możemy zobaczyć ramkę z tego zestawu. Niestety zabrakło na niej miejsca na skrzydła, które były widoczne na wstępnych renderach tych figurek.

W przypadku nadchodzącego czołgu M26 Pershing od Rubicon Models jest odwrotnie – w poprzednim przeglądzie linkowałem ramki, a teraz przyszedł czas na złożone testowe modele.

Dzisiejszy tekst kończymy najnowszymi zestawami od Plastic Soldier Company. Wydani w połowie listopada esesmani otrzymali wsparcie w postaci moździerzy, ciężkich karabinów maszynowych i pancerzownic rakietowych – a wszystko to modele Adler Miniatures odlewane na licencji z Ultracastu.

I to by było na tyle. Dziękuję za uwagę i wracam do pisania o czołgach… czy też właściwie o czołgowaniu.

Dodaj komentarz
Prosimy o zachowanie kultury. Wulgarne komentarze będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

2009–2021, TheNode.pl Disclaimer
Template designed by Globberstthemes