logotype

Niszowa Niedziela - 7 stycznia 2018

Zapraszam na pierwszą Niszową Niedzielę 2018 roku – a właściwie podzieloną na pół między ostatni tydzień zeszłego roku i pierwszy obecnego. Pośród szeroko rozumianej fantastyki tradycyjnie najwięcej prezentowanych nowości jest w klimatach fantasy, choć są też dwie zapowiedzi związane z adaptacjami komiksów, nietypowe postaci z odległej przyszłości i mieszkańcy opanowanych przez Drakulę Stanów Zjednoczonych. Z kolei nowości historyczne dotyczą nie tylko II wojny światowej (jak to zwykle bywa), ale i starożytności oraz wieku XIX. A jakby tego było mało, znalazła się też pozycja dla miniaturowych bimbrowników. Zachęceni, by zajrzeć do środka?

25 grudnia

Na wstępie cofniemy się do pierwszego dnia świąt. Twórcy gry The Drowned Earth, której akcja toczy się w dalekiej przyszłości na zniszczonej Ziemi, zaprezentowali prototyp nowej postaci: jeźdźca na wielkiej modliszce.

W święta ruszyła także kampania The Halfknechts, czyli zbiórka na produkcję modeli do armii niziołków wraz z postaciami specjalnymi, ogrzymi najemnikami, a także niziołkowymi kultystami i inkwizytorami (których prezentowałem w listopadzie zeszłego roku). Pomysł wyraźnie przypadł ludziom do gustu, bo podstawową kwotę osiągnięto jeszcze tego samego dnia, a na obecną chwilę przekroczono ją aż 20-krotnie!

26 grudnia

Drugiego dnia świąt oferta malutkiej rosyjskiej firmy Tiny Furniture powiększyła się o zestaw beczek i tarcze strzeleckie wraz z kukłą.

28 grudnia

Dwa dni później dodano do nich miniaturową aparaturę do pędzenia bimbru. Takiej pozycji nie widziałem jeszcze w żadnym sklepie z żywicznymi elementami dioram!

Kolejne pozycje z 28 grudnia to antropomorficzne małe zwierzęta – choć w dość odmiennych klimatach. Pierwszym z nich jest jaszczurczy (a może salamandrzy?) druid od Stonehaven Miniatures. Oferta tej firmy powinna zainteresować wszystkich, którzy poszukują nietypowych awanturników do gier fantasy.

Drugą ze zwierzęcych postaci jest szczurzy saper z dalekiej przyszłości. Jest on jak dotąd jedynym bohaterem zbiórki Gydran Miniatures Studio, choć po przekroczeniu kolejnych stretch goals firma stworzy mu kolejnych towarzyszy. Niestety, wydaje się to mało prawdopodobne, ponieważ jak dotąd nie udało się nawet zebrać dość niskiej kwoty podstawowej.

29 grudnia

Wydawać by się mogło, że gra Dracula's America dopiero co się ukazała, ale North Star Figures i Osprey Pulishing już szykują się do wydania pierwszego dodatku pt. Hunting Grounds. Z tej okazji pierwsza z tych firm przygotowuje także stosowne figurki, między innymi Siuksów i chińskich imigrantów.

Warlord Games przygotowało kolejny pojazd z czasów II wojny światowej, lecz tym razem nie jest to żaden czołg czy działo samobieżne, a uzbrojony po zęby Jeep używany przez SAS.

31 grudnia

Wstyd się przyznać, ale przygotowując przedostatnie zestawienie 2017 roku zapomniałem wspomnieć o zapowiedziach Zvezdy. Na szczęście w Sylwestra firma wypuściła anglojęzyczny katalog, więc jest okazja, by nadrobić to niedopatrzenie.
Nowych zestawów z serii Art of Tactic znów ma być niewiele, ale są za to będą bardziej przydatne niż Maus czy IS-3. I tak w skali 1/100 ukażą się czołgi Pzkpfw IV Ausf H i T-44 (kolejny model raczej dla miłośników historii alternatywnej), a także działo samobieżne SU-76M, którego bardzo brakowało mi w plastiku. Z kolei fani modeli 1/72 będą mogli powiększyć swoje kolekcje o niemieckich snajperów, żołnierzy z rusznicami przeciwpancernymi, Pzkpfw IV Ausf H, Ferdinanda, T-35 i współczesne T-14.

1 stycznia

Przechodzimy do roku bieżącego, który zaczynamy od dobrych wieści dla fanów żywych trupów: firma Czacha Games planuje zbiórkę na polską wersję gry figurkowej The Walking Dead: All Out War stworzonej przez Mantic Games.

2 stycznia

Po imponującym zestawie z różnymi wariantami T-26 ekipa Rubicon Models pochwaliła się ramkami z plastikowymi amfibiami LVT. W jednym pudełku znajdą się części do złożenia transportera LVT-2, LVT(A)-2, LVT-4 albo pojazdu wsparcia LVT(A)-1 (z wieżą czołgu M3A1) bądź LVT(A)-4 (z wieżą samobieżnej haubicy M8).

3 stycznia

Wraz z pierwszym dodatkiem do Dracula's America wydane zostaną figurki wilkołaków (docelowo mają być dwa różne wzory). Co ciekawe, nie są to zmieniający postać Indianie, lecz przeklęte niedobitki 7. Pułku Kawalerii.

4 stycznia

Pedro Ramos cały czas pracuje nad goblińskimi graczami futbolowymi. Wśród jego najnowszych prac znalazł się kapitan drużyny Korsarzy, który idealnie nadaje się też na dowódcę prawdziwych zielonoskórych piratów.

5 stycznia

Kolejny model też doskonale sprawdzi się w roli przywódcy armii – ale nie jakiś tchórzliwych goblinów! Nowy wampir od Tabletop-Art stworzony jest raczej do kierowania hordami nieumarłych.

Mantic Games zaczęło nowy rok od mocnej zapowiedzi: firma wyda planszówkę na podstawie komiksów o Hellboyu. Gra będzie przeznaczona dla maksymalnie czterech graczy, którzy będą kierować sławnymi agentami B.B.P.O. (obok tytułowego bohatera wspomniano Abe Sapiena i Rogera) i wspólnie „badać gotyckie lokacje i odkrywać starożytne artefakty”. Jeśli chodzi o datę wydania, to na razie wiadomo tylko tyle, że w kwietniu ma ruszyć kampania na Kickstarterze (jak na dość dużego producenta, Mantic coś za bardzo lubi crowdfunding).

Dziś polskich producentów gier i modeli reprezentuje firma GM Boardgames, która konsekwentnie wydaje 6 mm Unionistów i Konfederatów z myślą o własnej grze Bogowie Wojny – Lee. Najnowsze rzeźby kawalerzystów, wzorowane na rycinie z epoki, nadają się dla obu stron tego konfliktu.

W moich zestawieniach bardzo rzadko pojawiają się modele wojsk antyku, ale dziś postanowiłem zrobić wyjątek. Khurasan Miniatures przygotowuje się do wydania linii 15 mm modeli przedstawiających armie egipskiej XVIII dynastii, a na zachętę firma pokazała członków oddziałów libijskich.

6 stycznia

Na zakończenie przeglądu ponownie przenosimy się do XIX wieku, ale pozostajemy na kontynencie afrykańskim. Perry Miniatures zaprezentowało plastikowy zestaw 28 mm Zulusów, który trafi do sprzedaży 22 lub 23 stycznia.

I to już ostatnia nowość w tym zestawieniu. Kolejne wydanie oczywiście za dwa tygodnie, ale w międzyczasie pojawią się ze dwie recenzje modeli, więc zapraszam do regularnego odwiedzania The Node.

Komentarze   

#1 blackout_sys 2018-01-09 12:56
T-35 i SU-76 - moje dwa ulubione pojazdy.

Jeszcze tylko proszę SU-76 w skali 1/72 i mogę do końca życia grać w Battlegroup na wschodnim froncie :)
Cytować
#2 blackout_sys 2018-01-09 20:39
Ha! I jak na zawołanie dziś PSC wysłało email z informacją m. in. o nadciągających SU-76 w skali 1/72 w tym roku!
Cytować
#3 Sarmor 2018-01-13 12:33
To bardzo dobra wiadomość, choć niepokoi mnie trochę brak konkretnego terminu. Niestety z zapowiedziami PSC bywa różnie - przez dłuższy czas na ich liście były np. czołgi KW, aż w końcu nagle zniknęły.

Ale jestem dobrej myśli, szczególnie że ich SU-76 będą miały załogę, której raczej zabraknie u Zvezdy.
Cytować

Dodaj komentarz

Prosimy o zachowanie kultury. Wulgarne komentarze będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

2009–2019, TheNode.pl Disclaimer
Template designed by Globberstthemes