logotype

Niszowa Niedziela - 31 stycznia 2021

Witam wszystkich w ostatni dzień stycznia! W dzisiejszej odsłonie mojego subiektywnego przeglądu bitewniakowych nowości znajdziecie 10 pozycji historycznych i 18 19 fantastycznych. Te z pierwszej grupy skupiają się głównie na konfliktach XX-wiecznych (ale nie tylko tych najsłynniejszych), choć są wśród nich też wojska ze starożytności i średniowiecza. Jeśli zaś chodzi o szeroko rozumianą fantastykę, to mamy poniżej między innymi stwory z kultowej komputerowej strategii, zapowiedź nowej wersji dość uniwersalnych steampunkowych zasad, kontrowersyjne plastikowe krasnoludy czy postaci z horrorów pulpowo-lovecraftowskich i nieco bardziej klasycznych. Miłej lektury!

18 stycznia

Na początek zaglądamy na fanpage Spellcrowa, gdzie firma pokazała nową bestię, która wkrótce zawita do Umbry Turris – kruko-niedźwiedzia.

19 stycznia

North Star i Joe McCullough opublikowali pierwsze zdjęcie oficjalnych plastikowych figurek do Stargrave. Widoczne poniżej modele pochodzą z zestawu o nazwie Crew, a oprócz niego ukażą się też Mercenaries i Troopers.

20 stycznia

Klukva Miniatures przygotowało kolejne postaci znane z serii Warcraft (a konkretniej trzeciej odsłony). Po orkach, goblinach i krasnoludach przyszła pora na nieumarłych, a konkretniej na Ghula, Plugastwo i Biesa Podziemi.

We wcześniejszych wydaniach NN wspominałem o nadchodzącym zestawie francuskiej piechoty od Wargames Atlantic, lecz umknęła mi informacja, że będzie można z niego złożyć żołnierzy nie tylko z czasów I wojny światowej, lecz także z początku II WŚ. (Ciekawe, na ile są one poprawne historycznie…)

JTFM Enterprises wkrótce będzie mieć nową propozycję dla tych, którzy chcą odtwarzać walki o Stalingrad w skali 28 mm. Firma zakończyła prace modelem działa samobieżnego Sturminfanteriegeschütz 33B, które zostało użyte bojowo wyłącznie podczas tej bitwy (a nie było go duża, bo Niemcy zbudowali tylko 24 egzemplarze).

W zeszłym tygodniu Empress Miniatures wypuściło dwa ciekawe zestawy amerykańskich wojsk specjalnych z czasów wojny wietnamskiej. Pierwszy z nich przedstawia oddział MACV-SOG złożony z trzech Amerykanów i trzech Wietnamczyków z nietypowym wyposażeniem (w tym zdobycznym).

21 stycznia

Nowe historyczne modele pojawiły się także w ofercie Brother Vinni's. Do wydanych wcześniej niemieckich żołnierzy z II WŚ dołączyli dwaj kolejni – jeden z Kar 98k, drugi z StG 44.

North Star zaprezentował okładkę drugiej edycji steampunkowego skirmisha In Her Majesty's Name, która ma się ukazać w marcu. Więcej na temat nowej wersji możecie przeczytać na blogu twórców z The Ministry of Gentlemanly Warfare.

22 stycznia

Po dłuższej przerwie firma Minairons Miniatures wraca do tworzenia 20 mm figurek uczestników hiszpańskiej wojny domowej. Na potwierdzenie tych słów Hiszpanie pokazali nowe rzeźby marokańskich artylerzystów.

Drugi ze wspomnianych zestawów od Empress Miniatures zawiera sześciu członków Navy SEAL. Tym razem są to sami Amerykanie, ale dalej mają nietypowe uzbrojenie, a cześć dodatkowo nosi zwykłe dżinsy (które niektórzy sealsi uważali za wygodniejsze i bardziej praktyczne).

Za sprawą następnej historycznej pozycji cofamy się do starożytności. Do sprzedaży trafił nowy plastikowy zestaw Victrixa, z którego możemy złożyć perskich wojowników z włóczniami, oszczepami, procami i bronią ręczną.

Przyszła pora zajrzeć na Kickstartera. W ramach najnowszej zbiórki Midlam Miniatures możemy sobie sprawić figurki ludzkich i niziołkowych mieszkańców wsi z różnymi narzędziami rolniczymi.

W zeszłym tygodniu Lucid Eye poszerzyło swoją ofertę aż o siedem nowych zestawów, spośród których najbardziej przypadli mi do gustu czarownik z obrazu Franka Frazetty, chorąży z linii Ziggurat i trójka hobgoblinów. Pozostałe nowości to kaczy wojownicy, satyrowi strażnicy, kreskówkowe małpy (niestety każdy zestaw zawiera tylko jeden wzór) oraz ogr.

Fireforge Games opublikowało pierwsze zdjęcie plastikowego krasnoludzkiego kawalerzysty obok klasycznego imperialnego jeźdźca. (Trzy dni później firma wrzuciła drugie zdjęcie, które jest dość kontrowersyjne, bowiem przedstawia krasnoludzicę z kuszą).

23 stycznia

Na stronie Black Site Studio pojawiło się szóste już rozszerzenie kooperacyjnej gry Don't Look Back, w którym oprócz dodatkowych zasad znajdziemy figurki księdza i demona pod postacią baletnicy. A jeśli mało Wam klimatów grozy, to możecie też zamówić nowy dom w stylu wiktoriańskim.

25 stycznia

W poniedziałek wystartowała kampania crowdfundingowa Dungeon Masters, która powinna zainteresować wszystkich fanów klasycznego fantasy, bowiem jej celem jest sfinansowanie produkcji czterech bohaterów i czterech nieumarłych złoczyńców wyrzeźbionych przez Borisa Wołoszyna.

Po siedmiu zeszłotygodniowych nowościach Lucid Eye wypuściło jeszcze jeden całkiem ładny model: szlachcica Andronicusa.

Przyszedł czas na nieco 15 mm modeli. Peter Pig dodał kilka kolejnych postaci historycznych uczestniczących w wojnie Dwóch Róż oraz pierwsze trzy zestawy Indian walczących podczas rewolucji meksykańskiej (część z nich używała wtedy jeszcze łuków!).

Na dobry początek tygodnia Khurasan zaprezentował rzeźby gremlińskich kawalerzystów do przygotowywanej od pewnego czasu armii Rauma…

26 stycznia

…by następnego dnia wrzucić do swojego sklepu osiem zestawów japońskich wojsk z czasów przedsamurajskich, a konkretniej z okresu od 645 do 900 roku naszej ery.

Na tym kończymy niestety temat 15 mm nowości i wracamy do 28 mm. Wkrótce Crooked Dice zamierza uzupełnić swoją ofertę szkieletów o zestaw dowództwa składający się z chorążego, trębacza, ciężko opancerzonego przywódcy i nekromantki.

Przedostatnia kickstarterowa kampania w dzisiejszym przeglądzie należy do tych dziwniejszych. Co powiecie na kosmiczne niziołki w raygunowej estetyce? Bell Miniatures proponuje nam szóstkę takich niedużych, acz dzielnych astronautów.

27 stycznia

Wargame Exclusive również pozwoliło sobie na nieco nietypowy misz-masz i stworzyło przedstawicielkę rasy T'au na cyberpunkowym motorze.

Dotychczas jednostki do gry Conquest od Para Bellum Wargames jakoś nieszczególnie mi się podobały, ale w tym tygodniu trafił się wyjątek – trolle z północy, które można teraz zamówić w przedsprzedaży.

29 stycznia

Na początku tego roku Rubicon skupił się na zapowiedziach „wietnamskich”, ale przedwczoraj pokazało coś dla fanów II wojny światowej – testowe ramki modelu działka przeciwlotniczego Boforsa z brytyjską obsługą.

Tego samego dnia Crooked Dice zacząło przygotowywaną od tygodni zbiórkę Lurkers From The Deep… która została ufundowana w cztery minuty. Podstawowym celem jest wydanie inspirowanego tekstami Lovecrafta dodatku do 7TV wraz z modelami badaczy, agentów rządowych i ryboludzi. Uczestnicy mogą też sobie sprawić dodatkowe postaci, potwory z mackami, tajemnicze artefakty, a nawet zaniedbane budynki z nadmorskiego miasta.

A na zakończenie mam dziś dobre wieści dla miłośników grania (czy też raczej czytania zasad) w naszym rodzimym języku. Warfactory, które dotychczas zajmowało się głównie Dustem, opracowało polską wersję gry A Song Of Ice & Fire. Premiera zaplanowana jest na 10 lutego, ale już od piątku można zamawiać pierwsze przetłumaczone zestawy.

31 stycznia

Dosłownie kilka minut po opublikowaniu tego tekstu Kev White pokazał prawie skończoną rzeźbę Xeny.

I to by było na tyle. Tradycyjnie zapraszam na kolejne teksty – aby ich nie przegapić, najlepiej polubić nasz profil na FB. Do zobaczenia!

Dodaj komentarz
Prosimy o zachowanie kultury. Wulgarne komentarze będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

2009–2021, TheNode.pl Disclaimer
Template designed by Globberstthemes