logotype

Niszowa Niedziela - 3 maja 2015

Ostatnie dwa tygodnie były pełne wrażeń. W pierwszy weekend odbyły się dwa konwenty: Salute, chyba najważniejsza impreza miłośników gier bitewnych na świecie, oraz Pyrkon, na którym miłośnicy figurek stawili się wyjątkowo licznie. Później, podczas majówki, można było oddać się błogiemu lenistwu... albo ponownie przeznaczyć wolny czas na nasze wspaniałe hobby. Tak zrobili producenci gier, którzy nie zaprzestali serwować nam ciekawe nowości, i tak zrobiłem ja, przeglądając je i wybierając co ciekawsze.

20 kwietnia

Zacznijmy od mojego ulubionego okresu historycznego: II wojny światowej. Na krótko przed Salute Plastic Soldier Company wprowadziło do sprzedaży trzy zapowiadane od dawna zestawy niemieckie w 15 mm: Sdkfz 250 (do zbudowania w aż pięciu wersjach), grenadierów z Normandii (wyrzeźbionych bardziej „heroicznie” od początkowych figurek tej firmy) oraz broń wsparcia z lat 1939–1942 (miotacze płomieni, MG 34 na trójnogu, moździerze 81 mm, działa leIG 18 i PAK 38).

Tego samego dnia ruszyła zbiórka na stworzenie planszowo-figurkowej gry Human Interface – Nakamura Tower, która pozwoli nam toczyć starcia między agentami korporacji w cyberpunkowym świecie przyszłości.

21 kwietnia

Na swoim profilu na FB Prodos Games pokazało zdjęcie figurek, które wyglądają jak Hydraliski i Zerglingi w mikroskali (10 mm? 6 mm?). Z przyjemnością zagrałbym w figurkową wersję gry Starcraft w tej skali (w zasadzie w każdej skali!), ale zastanawiam się, ile musiałbym na nią czekać – w końcu AvP jeszcze nie wyszło (czy coś mnie ominęło?).

Wracamy do II WŚ, tym razem w 28 mm. W ciągu ostatnich kilku miesięcy na rynku pojawiło się całkiem sporo plastikowych modeli pojazdów z tego okresu od Rubicon Models. Firma wcale nie zwalnia, a na dodatek przygotowuje mniej oczywiste konstrukcje, jak widoczne poniżej brytyjskie czołgi Crusader, które odegrały istotną rolę podczas walk w Afryce Północnej.

22 kwietnia

Kolejna nowość powinna spodobać się miłośnikom mikroskal. W sklepie Microworld Games można kupić figurki demonów idealne do odgrywania epickich najazdów na światy fantasy.

23 kwietnia

War of Wonders to zapowiadana od pewnego czasu nowa gra w klimatach weird war, w której obok zwykłych żołnierzy do walki stają superbohaterowie. Pomysł nie do końca mi odpowiada, ale i tak obserwuję projekt z nadzieją, że twórcy przygotują coś ciekawego. Jak dotąd oprócz szkiców mogliśmy zobaczyć wyłącznie dwójkę bohaterów: amerykańskiego The Flag i widoczną poniżej niemiecką walkirię Brunhilde (której strój przypomina mi Marię z Metropolis).

24 kwietnia

Nieznana mi dotąd firma Black Chapel Miniatures wydała fantastyczne modele krasnoludów w 28mm. Niestety, mogą one nie pasować do modeli GW, ponieważ mają kolana.

26 kwietnia

Na tegorocznym Pyrkonie miały miejsce oficjalne premiery dwóch nowych, polskich gier bitewnych. Pierwsza to Bogowie Wojny – Napoleon od GM Boardgames, która pozwala nam wcielić się w generała z czasów napoleońskich (więcej informacji o grze znajdziecie tutaj).

W drugiej grze – Heroic Ballads – wyślemy naszą drużynę poszukiwaczy przygód w pełne niebezpieczeństwa podziemia, bagna czy lochy. Zasady są dostępne na stronie Assault Publishing, skąd można je ściągnąć za darmo. Zachęcamy jednak do wsparcia jednej ze wskazanych przez MKG fundacji.

27 kwietnia

Firma Gripping Games, odpowiedzialna za osadzoną w mrocznych wiekach grę SAGA, specjalnie na Salute przygotowała zestaw zawierający armię nieumarłych wraz z niezbędnymi do grania akcesoriami.

29 kwietnia

Chyba najwięcej nowości podczas Salute zaprezentowało Warlord Games. Choć zaprezentowane przez nich zdjęcia nie są zbyt wyraźne, to wiemy, że pokazują mnóstwo nadchodzących plastikowych zestawów: dywizję polową Luftwaffe, amerykańską piechotę w zimowych mundurach, niemieckich spadochroniarzy, Sdkfz 251 D i Panzer III. Oprócz tego widać na nich wiele modeli w żywicy i metalu, w tym żołnierzy 10. Brygady Kawalerii.

30 kwietnia

Produkty Puppets War rzadko zwracają uwagę, lecz tym razem jest inaczej: firma przygotowała spory model katedry, dostępnej zarówno w wersji nietkniętej, jak i zniszczonej.

1 maja

Druga z prezentowanych dziś nowości od Warlord Games nie dotyczy już II wojny światowej, a średniowiecza (w nieco legendarnym wydaniu). Firma przygotowała figurki Robin Hooda, Małego Johna i brata Tucka.

2 maja

Oficjalnie otwarto sklep internetowy Worlds End Publishing, w którym można kupić zasady do This Is Not A Test oraz dedykowane do niej modele w klimatach post-apo – takich klasycznych, bez żadnych udziwnień (czy tylko ja widzę silną inspirację Fallout: New Vegas?).

3 maja

Werewoolf Miniatures zaprezentowało figurkę wilkołaka – i to bardzo dobrą, co jak dotąd niewielu firmom się udało. Cóż, nazwa zobowiązuje.

Ostatnia nowość na dziś dotyczy dawno nieporuszanego tematu. West Wind Productions wreszcie wprowadziło do sprzedaży podręcznik Empire of the Dead: Requiem, sfinansowany dzięki kampanii na Kickstarterze, która zakończyła się... ponad 2 lata temu. Jako jej uczestnik dostałem książkę za darmo i muszę Wam powiedzieć, że jej zawartość jest smakowita.

Na tym kończymy konwentowo-majówkowe wydanie Niszowej Niedzieli. Kolejny odcinek za dwa tygodnie, a tymczasem zapraszam do lektury innych tekstów, jakie pojawiają się na naszej stronie.

2009–2022, TheNode.pl Disclaimer
Template designed by Globberstthemes