logotype

Nadchodzące imprezy

Dla organizatorów

Organizujesz konwent, pokazy gier albo turniej i chcesz zareklamować swoją imprezę? Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript., a zarówno w tym polu, jak i na stronie głównej naszego portalu pojawi się stosowne ogłoszenie.

Modelarska Mobilizacja I - etap 1

Spis treści

Wczoraj dobiegł końca pierwszy etap I edycji Modelarskiej Mobilizacji. Jak przebiegają prace nad poszczególnymi projektami? Co komu udało się zrealizować? Zapraszam do lektury nadesłanych raportów.

 

Xardas12r

Kopijnicy

Rys Historyczny. Pochodzenie, wykorzystanie i zmierzch formacji

Kopijnicy byli formacją ciężkozbrojnej jazdy w armii polsko-litewskiej w XV i XVI wieku. Ich powstanie wiąże się z kryzysem pospolitego ruszenia jako realnej siły ofensywnej. Była to jazda wykorzystywana do uderzeń przełamujących, mających przynieść rozstrzygnięcie w bitwie. Nie formowano jednostek złożonych wyłącznie z kopijników, znajdowali się oni razem ze strzelcami (konnymi) w chorągwiach strzelczych i kopijniczych. Oba typy chorągwi różniły się stosunkiem ciężkiej jazdy do lekkiej. W walce zadaniem strzelców było zabezpieczenie skrzydeł, zwiad oraz wspieranie ogniem kopijników.

Podstawową bronią kopijnika  była (jak nawet nazwa wskazuje) kopia. Do tego dochodził jeszcze jakaś broń służąca w walce po złamaniu kopi, zazwyczaj miecz. Uzbrojenie ochronne to pełna zbroja płytowa, chroniąca zarówno człowieka, jak i konia. Tarcz raczej nie używano.

Kres formacji przyniósł Król Stefan Batory, zastępując ją Husarią, która przyjmując zadanie ciężkiej jazdy została znacznie dopancerzona, jednak cały czas była bardziej mobilna od kopijników.

Wybrane zestawy figurek. Konwersje. Przygotowanie figurek do malowania


Projekt swój oparłem na zestawie Zvezdy francuskich Żandarmów. Uzupełniłem ich rycerzami angielskimi, a hetmana wziąłem z zestawu Husarii. Po wycięciu figurek w pierwszej kolejności oczyściłem je z nadlewek i dopasowałem jeźdźców do koni.

Następnie usunąłem symbole francuskie, dopancerzyłem konie i dodałem ozdoby charakterystyczne dla XVI wieku. Jeźdźców przykleiłem na stałe do koni. Tak mi się łatwiej maluje.

Przebieg malowania

Malowanie zacząłem od czarnego podkładu. Biały kolor dałem, aby ułatwić sobie malowanie – uwypuklił detale.

Kolejny krok to pomalowanie metalów.

Potem pomalowałem większe powierzchnie i wziąłem się za zmęczenie każdej z figurek pojedynczo.

Hetman

W zbroi nowszego typu, takiej, jaką potem będzie mieć husaria. Złocenia, skóra i kolorowy rząd koński są oznakami wysokiej pozycji społecznej.

Kopijnicy

Barwa chorągwi taka sama, jak w obrazie „Bitwa pod Orszą”. Pewna odmiana po czerwieni, będącej standardem w malowani naszych wojsk z XVI i XVII wieku. Najsłabiej wyszedł mi chyba jeździec z podniesioną kopią, ale zdecydowałem się go zostawić, w masie nie bije po oczach.

Przygotowanie  podstawek

Mieszaninę kaszy manny z piaskiem przykleiłem na wikol. Czarny podkład.

Suchy pędzel – od brązu do piaskowego.

Dodałem „przeszkadzajki” - strzały wbite w ziemie, gałęzie, kości. Obsadziłem trawę. Wyższe krzaczki to przycięte odpowiednio końskie włosie.

Zdjęcia finalne

Plany na następny etap

Ponieważ nie zdobyłem jeszcze figurek na konwersje strzelców, w drugim etapie przygotuje rotę piechoty z małym wsparciem  ogniowym i umocnieniami polowymi. Figurki, z których chce zrobić strzelców, są trudno dostępne w Polsce.

2009–2024, TheNode.pl Disclaimer
Template designed by Globberstthemes