logotype

Nadchodzące imprezy

Dla organizatorów

Organizujesz konwent, pokazy gier albo turniej i chcesz zareklamować swoją imprezę? Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., a zarówno w tym polu, jak i na stronie głównej naszego portalu pojawi się stosowne ogłoszenie.


Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; JCommentsPagination has a deprecated constructor in /home/nodeadmn/domains/nodeadmn.vdl.pl/public_html/components/com_jcomments/helpers/pagination.php on line 18

Modelarska Mobilizacja VII - zgłoszenia

Wczoraj minął termin przysyłania zgłoszeń do najnowszej, siódmej edycji Modelarskiej Mobilizacji, więc pora w końcu przekonać się, jakie projekty będziemy śledzić przez najbliższe sześć tygodni. Do rywalizacji stanęło czternaście osób, w tym jedna odważnie zgłosiła dwa projekty. Przekrój tematyczny tradycyjnie jest bardzo szeroki: sporo science fiction, nieco fantasy i trzy różne epoki historyczne. Tym razem mamy też niezłą mieszankę skal, bo choć najwięcej projektów jest w 28 mm, to stanowią one mniej niż połowę prac, a na dodatek jest bardzo silna reprezentacji skali 6 mm.

Aktualizacja: we wtorek 13 listopada do konkursu dołączył jeszcze jeden uczestnik.

Patryk

Chciałbym zgłosić armię orków do nowej 40k. Za chwilę wychodzi nowy kodeks, więc celem jest przerobienie kupki bitsów, które od lat gromadziłem w szafie (uwielbiam orki, ale zawsze grałem nimi tylko w fantasy), na małą spójną armię. Wzorem będzie moja banda do Kill Teama (widoczna na zdjęciu po prawej), wymagająca już tylko kilku malarskich poprawek.

W pierwszym etapie stawiam sobie za cel sklejenie i przygotowanie do malowania całości widocznej na zdjęciu + boxa Gretchinów (który jeszcze do mnie jedzie). Wybrałem klan Deathskulls czyli „pożyczaczy sprzętu”, także na pewno można się spodziewać paru konwersji ze sprzętem od innych frakcji.

W dalszych etapach systematyczne malowanie oddział po oddziale i mam nadzieję przed Świętami cieszyć się kolejną fajną armią.

Hiena

W ramach Modelarskiej Mobilizacji zamierzam dokończyć moje dwie armie: USCM oraz Predatorów (w tej roli Kra'vakowie z GZG). Będę wszystkich malował na taki sam color scheme, więc zakładam, że etapy będą się kończyć położeniem farb, a nie zakończeniem pracy nad danymi figurkami.

Etap 1

 • Zapodstawkować figurki, które jeszcze są w paczkach, czyli przypiłować co trzeba, przykleić do podkładek, wyrównać podkładki i ewentualnie nanieść dodatki, np: piasek.
 • Położyć podkład.
 • Położyć kolory podstawowe. Dla USCM kontynuuję color scheme, który już wcześniej pomalowałem (przedstawiciela widać na zdjęciu). Dla Predatorów zadanie jest trudniejsze, bo nigdzie nie ma predatorów w pełnych strojach.
 • Postanowiłem zainspirować się Wh40K i pomaluję ich w stylu Black Legion Chaos Space Marines.
 • Jeśli zdążę, położę washe.

Etap 2

 • Położyć washe.
 • Drybrushe.
 • Szczegóły.

Etap 3

 • Ozdobić podstawki (trawki, piasek itd.).
 • Zabezpieczyć lakierem.
 • Pomalować dwie maszynki kroczące dla Kra'vaków oraz mecha wsparcia (w tej roli battletechowy… jeszcze nie wiem, co to za mech). Pomaluję je w kolory klanu Mongoose.

psborsuk

Moje zgłoszenie będzie obejmowało mechy i pojazdy klanu Blood Spirit (dla zainteresowanych: oto ich historia), oczywiście w malowaniu Alpha Galaxy.

Ma początek pójdzie Blood Kite (na zdjęciu ten częściowo pomalowany). Gdy go skończę, czekają Crimson Hawk i Thresher, a po nich całe pudło dóbr doczesnych z uniwersum Battletecha.

Gomi

Celem mojej Modelarskiej Mobilizacji jest przygotowanie dwóch boxów krasnoludów marki Oathmark. Chce przygotować modele tak, by były uniwersalne do grania w różne systemy, np: Dragon Rampant, Kings of War, Frostgrave, SAGA Fantasy, a być może w przyszłości system, do którego powstały. Stąd decyzja, żeby użyć kwadratowych podstawek 20x20.

Do złożenia i pomalowania jest 60 krasnali, podzielę ich na 3 oddziały po dwudziestu. Zrobię oddział łuczników, włóczników i oddział z bronią ręczną (topory, młoty, miecze). Przed sklejeniem chcę przetestować możliwość wykorzystania bitsów z innych modeli i firm, w tym rączek. Użyję ich, o ile nie zaburzą proporcji modeli.

Jak starczy czasu, dorobię również metalowe modele czempionów z tej samej serii figurek.

blackout_sys

Chciałbym pomalować moich Algorynów do Antaresa. Wszystko jest sklejone, zero farby. Wątpię, żeby udało się wszystko, ale nie będę się rozdrabniał – ruszę całą kolekcję:

 • 35 piechociarzy,
 • 5-osobowy oddział dowódczy,
 • 10 zwiadowców,
 • 5 Hazard Infantry,
 • 8 assaultowców,
 • 3 jetbiki,
 • działa z załogami: X-Launcher, Mag Cannon, Mag Mortar,
 • pojazdy: Avenger, Defiant, Bastion.

Dużo tego – jeżeli uda mi się pomalować wszystko aero, bez tykania pędzlem detali, to uznam to za sukces tej Mobilizacji. :)

Plan na pierwszy etap – podkład i preshading!

Brathac

W ramach tej edycji MM zamierzam pomalować lancę Mechów do gry BattleTech. Oddział będzie pomalowany w barwy Brygady Gwardii Davion. Na zdjęciu stan surowy, nie wyjęty z blistra.

Kadzik

W Modelarskiej Mobilizacji wystawię pluton Brytyjczyków do Chain of Command wraz ze wsparciem, które dodam w trakcie konkursu.

Az

Jakiś czas temu kupiłem grę planszową Legend of Drizzt do radosnego grania solo/co-op. Egzemplarz kupiłem nietypowy, ponieważ nie zawierał on prawie żadnych figurek. Był to zabieg oczywiście celowy, w końcu ostatnio nakupiłem tyle plastikowego złomu, że na pewno będę w stanie uzupełnić braki. Okazało się, że miałem rację… tak w 70%. Celem mojej Mobilizacji będzie pomalowanie figurek, które udało mi się zdobyć jako zamienniki do gry. Jeśli uda mi się zdobyć więcej niż te, które aktualnie pokazuję, to również postaram się je pomalować. Jeśli uda mi się zdobyć lepsze zamienniki (bliższe oryginalnym modelom), to możliwe, że to co widać na zdjęciu, zostanie zmodyfikowane.

Warchoł

Na Modelarską Mobilizację chciałbym wystawić dwie prace. Pierwsza z nich to figurki do gier w klimatach Trzech Muszkieterów (do Prawem i Lewem, En Garde! czy Pulp Alley z zasadami opcjonalnymi z Pulp Leagues), czyli sami muszkieterowie, gwardia kardynalska i Rochefort oraz postaci niezależne (Milady de Winter, kapitan de Treville / król Francji, pani Bonacieux i królowa Francji / szlachcianka). Podczas pierwszego etapu chcę popoprawiać figurki greenstuffem, zapodkładować je wszystkie i pomalować postaci niezależne. Wszystkie figurki do pierwszej pracy pochodzą z zestawów Ultima Ratio.

Drugą pracą, którą chcę wystawić w konkurencji, jest drużyna SG-1, którą robię z nielicencjonowanych figurek produkcji Elhiem. W pierwszym etapie chciałbym je „ukoszernić” do postaci zgodnej z ich serialowymi odpowiednikami i zapodkładować.

Ryoken

Chciałbym dołączyć do zabawy z figurkami BattleTecha, oczywiście w skali 6mm. Będą to dwa oddziały (zalążek przyszłej armii) frakcji zwanej Society – tajnej organizacji klanowej założonej przez kastę naukowców (ponoć szalonych).

Pierwszy oddział to trzy battlemechy tworzące Un:

 • Cephalus – lekki 25-tonowy mech,
 • Septicemia – średni 55-tonowy mech,
 • Osteon – szturmowy 85-tonowy mech.

Drugi oddział to wsparcie w postaci trzech „mniejszych braci”, czyli protomechów, a w zasadzie ultraprotomechów (superciężkie maszyny w swojej  klasie). Razem tworzą one oddział Trey:

 • Boggart – 13-tonowiec typu quad (czworonożny),
 • 2x Sprite – 15-ton.

W pierwszym etapie chciałbym oczyścić i złożyć figurki, a ponadto spodstawkować je i położyć podkład.

Tomek

Długo zastanawiałem się nad udziałem, ale co tam. Może w ten sposób uda mi się ukończyć mój zimowy stół. Mój projekt to makieta fantasy w skali 28mm w mroźnym, zaśnieżonym klimacie.

W pierwszym etapie planuje ukończyć trzeci pomnik, którym jest potrzaskana kolumna, jak również kontynuować pracę nad ruiną pałacu, w tym wykonać zegar słoneczny na wyższej z wież i podłogi wewnątrz. Podejrzewam, że prace nad pałacem przeciągną się również na kolejny etap.

W drugim etapie planuje wykonać podstawę pod pomnik z jeźdźcem wraz ze schodami. Etap trzeci to 2 do 3 elementów ruin, które uzupełnią całość.

Crabsy

Ponad rok temu zacząłem sobie konwertować kilka modeli na Slaaneshytow: Demon Prince,  Choseni, kilku kultystów. Dość niespodziewanie przerodziło się to w małą armię, która postanowiłem rozwinąć w kierunku grywalnych oddziałów i dołączyłem do graczy Agę od Sigmar. Po roku mam już solidny fundament armijny, ale zaczęło mi brakować motywacji do rozwijania projektu. Dlatego w tej odsłonie Modelarskiej Mobilizacji planuję uzupełnić moją armię.

Plan wstępny na konkurs:

 • 2 bohaterów,
 • 3 oddziały,
 • 2 Endless Spell.

Wszystko konwertowane na Slaaneshowy klimat.

Pierwszy etap chciałbym zacząć dość zachowawczo: pomalować 3 Chosenów i kolejnych 3 przygotować do malowania (konwertuję ich ze Stormcastów). Zacznę też konwertować konną czarodziejkę. Może uda się przygotować więcej, ale wolę raczej pozytywnie się zaskoczyć niż nie dać rady skończyć nawet pierwszego etapu.

Xardas

W tej edycji chciałbym wystartować z minimalną armią szwedzką do Cold War Commander. Grupa bojowa będzie składać się z 2 kompanii z wsparciem. Podział na etapy:

 1. kompania pancerna z dowództwem,
 2. kompania piechoty na transporterach z doradztwem,
 3. sztab, obserwator artyleryjski, jednostki towarzyszące.

Kapso

Rzutem na taśmę chciałbym się zgłosić do MM 2018. Moje zgłoszenie składa się z następujących rzeczy:

 • oddziału wojowników,
 • Sztandarowego,
 • Lorda na steedzie,
 • Harego the Hammera,
 • 2 rydwanów,
 • Hellcannona z obsługą,
 • 3 juggerów.

Niestety modele będą bez podstawek, gdyż te robił będę dopiero, gdy cała armia zostanie skończona, a do tego jeszcze wuchta czasu, niestety.

Na pierwszy etap nie mam zbyt wielkich planów, ot pokleić, co niesklejone, dać podkład i może bazowy kolor z aerografu.

Sowabud

Moje wyzwanie to 12 piechurów bizantyjskich. To plastikowe figurki w skali 28 mm firmy Fire Forge. Od pewnego czasu maluję figurki do okresu X–XI wiek w południowej Italii, gdzie zmagały się siły Normanów, Bizancjum. Arabów oraz miejscowych Longobardów. Bardzo ciekawy okres.

Wszystkie figurki będą miały włócznie oraz duże, owalne tarcze. Tarcze migdałowe zaczęły wchodzić do użytku pod koniec XI wieku, więc owalne będą jeszcze jak najbardziej w porządku. Figurki będą też pomalowane jednolicie, na biało z jakimś kolorowym dodatkiem, Jeszcze nie zdecydowałem, jaki to będzie kolor.

Biorąc pod uwagę, iż maluję kilka różnych skal i okresów jednocześnie, 12 dużych figurek to dość spore wyzwanie.

W pierwszym etapie chcę skleić figurki, oszlifować, posadowić na podstawkach (podkładki pod śruby) i zapodkładować olejną emalią.

W drugim etapie nałożę kolory podstawowe i zwaszuję.

Trzeci etap to rozjaśnienie, lakierowanie i wykończenie podstawek.

SeeM

Właśnie doczytałem informacje o Mobilizacji. Nie wysyłałem wcześniej swojego zgłoszenia, gdyż nie mam jeszcze wszystkich figurek do mojego projektu, ale dostałem pewną wiadomość, że do mnie dojdą.

Jakiś czas temu zrobiłem ze styropianowej kulki desantowiec medyczny „Pomocna Dłoń”, ale żeby nabrał życia potrzebuje załogi oraz dodatkowego sprzętu. Projekt zakłada:

 • sklejenie i pomalowanie modeli karetek,
 • sklejenie i pomalowanie samolotu ratowniczego,
 • pomalowanie cywilów: kapitana Marcina, lekarzy Łucji oraz Marka, inżyniera Tomasa oraz pewnie (jeszcze bezimiennych) załogantów,
 • złożenie i pomalowanie trzech heksów z terenem namiotów-szpitali polowych.

Zdjęcia Pomocnej Dłoni: https://solaris7.pl/forum/viewtopic.php?f=10&t=1773#p34148

W załączniku przesyłam modele karetek i samolotu.

Sarmor

A ja, jak już wspomniałem w zapowiedzi konkursu, chcę przygotować pluton radzieckiego desantu czołgowego wraz ze wsparciem do Chain of Command. Podczas 1 etapu chcę pomalować brakujące dwie drużyny, a także kaem Maxim wraz z obsługą.

Szary

Moją ambicją jest ukończenie zestawu domów (z dodatkiem karczmy) dla mojego projektu westernowego, bardzo przydatnych również przy projektach napoleońskich (Hiszpania 1807–14) czy bliskowschodnich. Jako że wszystkie te tematy znajdują się w mojej sferze zainteresowań, to projekt wydaje się jeszcze atrakcyjniejszy. Do tego zamierzam dokonać pewnych napraw w stworzonym swego czasu w tym samym celu sklepie i wymalować wreszcie szyld. Wszystkie budynki postaram się doprowadzić do podobnego standardu, z pełnym wyposażeniem.

Ze względu na nikłość czasu, jaki pozostał mi w tym etapie, skupię się w nim na naprawach w GS-ie i przygotowaniu pozostałych budynków do malowania. Oznacza to dokonanie drobnych korekt w obsadzeniu ich szpachlą, przypiłowanie dachów do mniejszego rozmiaru, by nie rysowały farby, poprawki przy piecach chlebowych, a wreszcie zapodkładowanie całości.

Następny etap zamierzam poświęcić w całości na malowanie, a w ostatnim w miarę bezstresowo wyposażyć je w komplet mebli. Jak na oddanie „pod klucz”, tempo wydaje mi się całkiem niezłe.

Ze swojej strony pragnę podziękować zarówno organizatorom, jak i pozostałym uczestnikom za wyrozumiałość. Projekt ten chodzi za mną od bardzo dawna i jego ukończenie wydaje się kluczowe, by szykowany z uporem godnym lepszej sprawy projekt w realiach Dzikiego Zachodu w końcu doczekał się ogrania.

Poznaliśmy już wszystkich uczestników VII edycji Modelarskiej Mobilizacji, a teraz przyszła pora… na nowego sponsora! Miło mi ogłosić, że do Battle Models i Rotten Factory dołączyła trzecia firma: Green Miniatures!

Komentarze   

#1 blackout_sys 2018-11-06 11:52
Co za renesans Battletecha! Mnie też kusi - kibicuję mocno, a nuż przekonam się ostatecznie :)
#2 Hiena 2018-11-07 20:15
Cytuję blackout_sys:
Co za renesans Battletecha! Mnie też kusi - kibicuję mocno, a nuż przekonam się ostatecznie :)

Wpadnij na https://solaris7.pl/forum . Tam się umawiamy na ustawki Battletechowe :)

Nie masz uprawnień do komentowania artykułów.

2009–2019, TheNode.pl Disclaimer
Template designed by Globberstthemes