logotype

Nadchodzące imprezy

Dla organizatorów

Organizujesz konwent, pokazy gier albo turniej i chcesz zareklamować swoją imprezę? Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., a zarówno w tym polu, jak i na stronie głównej naszego portalu pojawi się stosowne ogłoszenie.

Games Workshop walczy o termin 'Space Marine'

Bardzo często wydaje mi się, że Games Workshop swoim poczynaniem nie jest w stanie mnie już zaskoczyć. Prawdopodobnie wymaga to nadludzkich pokładów sił i środków, ale włodarzom z Nottingham wciąż się to jeszcze udaje, do tego z niesłabnącą częstotliwością. Najnowsza taka okazja dotyczy - jakżeby inaczej - kolejnego problemu z własnością intelektualną. Tym razem jednak sytuacja jest zgoła inna, niż we wcześniejszych sprawach tego typu.

Parę lat temu temu Games Workshop próbował zabronić swoim fanom zgromadzonym wokół serwisu Librarium Online używania symbolu dwugłowego orła.

Jakiś czas wcześniej na skutek nacisków firmy z serwisu Boardgamegeek.com zniknęły bazy danych dotyczące gier GW.

Jeszcze wcześniej zabroniono wielu sklepom internetowym publikacji zdjęć produktów Games Workshop.

Tym razem jednak sprawa zaszła o wiele dalej, i choć brzmi to jak jeden z powtarzanych - zwłaszcza przy wyżej wymienionych okazjach - dowcip, to rzeczywistość skrzeczy. Games Workshop pragnie zastrzeżenia publikacji niektórych słów.

M. C. A. Hogarth to amerykańska autorka i malarka kubańskiego pochodzenia, wykorzystująca nowe media - Internet, blogosferę, Kickstarter, portale społecznościowe - do promocji swoich prac. Oferuje również doradztwo biznesowe i prywatne w wykorzystaniu nowych mediów. W jej dorobku znalazło się ponad 50 opowiadań i powieści, z czego osiem doczekało się publikacji w formacie audiobook, a kilkadziesiąt - jako tradycyjne książki papierowe dostępne między innymi w witrynie Amazon.

I właśnie sklepu Amazon dotyczy całe zamieszanie. Na skutek nacisków ze strony Games Workshop sklep wycofał ze sprzedaży jedną z książek pani Hogarth. Kością niezgody okazał się tytuł publikacji: Spots the Space Marine.

Poniżej fragment noty autorki dotyczącej tego zajścia:

Przeglądając Bazę Znaków Towarowych w poszukiwaniu terminu 'Space Marine' można znaleźć informację, że Games Workshop faktycznie zastrzegł nazwę 'Space Marine', ale tylko w odniesieniu do następujących produktów i usług (...): "gry planszowe, gry towarzyskie, gry wojenne, gry hobbystyczne, modele-zabawki, miniatury budynków, scenerii, figurek, samochodów, pojazdów, samolotów, pociągów oraz gry karciane i farby sprzedawane wraz z nimi".

Literatura nie jest wyszczególniona w tej liście, co oznacza, że Games Workshop nie ma podstaw, by oskarżać mnie o nieautoryzowanie użycie znaku handlowego.

Refleksję na ten temat pozostawiam Wam, drodzy czytelnicy.

Źródło: http://io9.com/

Główna strona internetowa autorki: http://mcahogarth.org/

'Spots the Space Marine' do przeczytanie on-line: http://stardancer.org/spots/

Dodaj komentarz

Prosimy o zachowanie kultury. Wulgarne komentarze będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

2009–2018, TheNode.pl Disclaimer
Template designed by Globberstthemes