logotype

Niszowa Niedziela - 14 lutego 2021

Witam wszystkich miłośników bitewniaków w walentynkową niedzielę! Jeśli spodziewacie się zobaczyć poniżej jakieś figurkowe propozycje na to święto, to niestety muszę Was rozczarować – nie trafiłem na żadne tematyczne modele, a jedynie na kilka promocji (i reklamy czołgów Valentine). Mimo to mam nadzieję, że dzisiejsze zestawienie przypadnie Wam do gustu, a pośród zebranych poniżej 29 pozycji znajdziecie coś ciekawego. Na zachętę powiem Wam, że pośród nich są chociażby chińscy powstańcy, potwory z filmowych horrorów, słynny mag żyjący na przełomie XIX i XX wieku czy prześliczny statek kosmiczny z wnętrzem.

1 lutego

Przegląd zaczynamy od dawki nostalgii. Pierwszego dnia lutego Archon Studio pokazało figurkę Szkieletora z nadchodzącej gry Masters of the Universe: Fields of Eternia.

Pendraken powiększył swoją ofertę 10 mm figurek fantasy o aż 14 nowych zestawów, z których 12 to różnego rodzaju dzikie potwory, a dwa pozostałe zestawy to kareta wampira i elfia kawaleria na pająkach.

Przechodzimy do pierwszych historycznych pozycji. Empress Miniatures szykuje brytyjską i niemiecką artylerię z czasów I wojny światowej. Prototypy dwóch niemieckich dział – armaty polowej 7,7 cm oraz haubicy 10,5 cm – są już gotowe, a obecnie trwają prace nad brytyjskimi armatami 13- i 18-funtowymi.

„Cóż tam panie w polityce? Chińczyki trzymają się mocno!” Po licznych zapowiedziach Wargames Atlantic zaprezentowało pierwsze dwie figurki z plastikowego zestawu chińskich bokserów (uczestników powstania przeciwko chrześcijanom i potęgom kolonialnym).

2 lutego

Lancashire Games wrzuciło na swój fanpage fotki rzeźb nowych 10 mm figurek: uzbrojonych chłopów, starożytnych germańskich dowódców, a także rzymskiego dowódcy, kawalerzystów i scorpio.

3 lutego

Po latach Warlord Games odświeżyło podstawowy plastikowy zestaw brytyjskiej i kanadyjskiej piechoty z II wojny światowej. Najważniejszą zmianą jest rezygnacja z osobnej broni (dopasowywanie jej do rąk było dość uciążliwe), ale nie mogła też zabraknąć nowych elementów, jak dwa wzory hełmów czy głowy w szkockich/kanadyjskich czapkach z pomponami.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Paweł Górecki z Rotten Factory pokazał ukończone rzeźby dwóch ogrów. Pierwszy z nich jest bez wątpienia wyznawcą Pana Zarazy.

4 lutego

Do gry Freebooter's Fate zawitały dwie nowe postaci z frakcji Cieni: upiorny bibliotekarz oraz ożywiony galion.

Jeszcze dziwniejszą propozycję dla fanów fantasy ma Alternative Armies, które wydało zestaw owadoludzi w dalekowschodnich strojach.

Kanadyjskie Black Site Studio ma kolejną propozycję dla fanów horrorów, jednak tym razem nie jest to rozszerzenie do gry Don't Look Back, a zestaw antagonistów z różnych filmów grozy. Czy potraficie zidentyfikować tytuły, z których zaczerpnięto te postaci? Ja rozpoznaję zaledwie cztery…

5 lutego

Dzień później do sklepu Black Site Studios wmaszerowała piątka 32 mm robotów bojowych do najróżniejszych rozgrywek sci-fi. Podejrzewam, że również mogą mieć filmowy rodowód, ale żaden tytuł nie przychodzi mi do głowy.

Na Kickstarterze ruszyła siódma już zbiórka singapurskiej firmy Machination Studio, która oferuje śliczne dieselpunkowe machiny kroczące z alternatywnej wersji I wojny światowej. Tematem najnowszej kampanii są obła machina MB1 (z wieżami z czołgu FT!) i dragon na bojowym welocypedzie. Oba modele zostały zaprojektowane w skali 1/48, by pasowały do „heroicznych” figurek 28 mm (wcześniejsze pojazdy były w skali 1/35), i są dostępne w wersji żywicznej lub cyfrowej (pliki STL).

Następna pozycja jest już całkiem historyczna. Obok wspomnianego w poprzednim przeglądzie 40 mm działka Boforsa Rubicon pracuje też nad amerykańską armatą 75 mm z II wojny światowej (nota bene zmodernizowaną wersją francuskiego działa z końca XIX wieku) i pokazał zdjęcia testowych ramek oraz złożonego egzemplarza.

Wygląda na to, że linia figurek fantasy od Antediluvian Miniatures powiększy się wkrótce o dwóch barbarzyńców w klimatach klasycznego sword and sorcery, jednego lepiej opancerzonego, a drugiego chwalącego się umięśnionym torsem.

6 lutego

Ale to nie jedyne zapowiedzi od tej firmy – dzień później na jej fanpage zawitały rzeźby Aleistera Crowleya i posłusznego mu homunkulusa.

Miłośnikom high fantasy i totalnego oldschoolu proponuję rzucić okiem na zorganizowaną przez Oakbound Studio kampanię The Grey Company, w ramach której można sobie sprawić bardzo klasyczną wersję drużyny Pierścienia. Niektóre rzeźby nie są zbyt udane (szczególnie Legolas), ale część ma swój urok.

Wracamy do nowości historycznych. ArmyBits zapewniło swoim 15 mm radzieckim spadochroniarzom wsparcie w postaci dział samobieżnych ASU-85, transporterów opancerzonych BTR-D, moździerzy samobieżnych 2S9 Nona i UAZ-ów z działami bezodrzutowymi SPG-9.

Wspomniany w poprzedniej NN powrót Minairons do hiszpańskiej wojny domowej wcale nie oznacza przerwania prac nad innymi liniami. W tym roku Hiszpanie chcą też wydać dwie lub trzy nowe okręty w skali 1/600, a jednym z nich będzie śródziemnomorski szebek, którego prototyp możecie zobaczyć poniżej.

8 lutego

Miniature Scenery buduje znacznie większą i nowocześniejszą jednostkę: 28 mm U-Boota. Dotychczas firma pokazywała plany i rendery, jednak w poniedziałek opublikowała zdjęcia kiosku wykonanego z MDF-u i kartonu.

10 lutego

Tę historyczną serię zamyka pięć zestawów XIV-wiecznych Szwajcarów, którzy od środy są dostępni na stronie Khurasan Miniatures.

Tegoroczne lutowe nowości od Reaper Miniatures obejmują wyłącznie figurki z serii Bones, wśród których mamy jaskiniowego trolla, ettina, wywernę, gryfa, potwornego krokodyla, zabójcze małpy, małpiego władcę, świnię ciągnącą mały wóz oraz karykaturalną czarodziejkę.

Drugi nowy ogr wyrzeźbiony przez Pawła Góreckiego nie jest zmutowany, co wcale nie znaczy, że wygląda przyjaźniej.

11 lutego

Większą, ogropodobną bestię przygotował też North Star. Humpback (Garbus) to połączenie ogra, byka i wielbłąda, które występuje w jednym z dodatków do Rangers of Shadow Deep.

Bombshell Miniatures również zorganizowało pulpową kampanię, w ramach której możemy otrzymać pliki STL lub żywiczny model, jednak tym razem nie chodzi o dieselpunkowe pojazdy, a 28 mm raygunowy statek kosmiczny z wnętrzem.

Pierwsze figurki bokserów pokazane przez Wargames Atlantic były uzbrojone w karabiny, jednak spora część powstańców walczyła bronią białą. Fakt ten został uwzględniony w nadchodzącym zestawie, o czym mogą świadczyć dwa kolejne zdjęcia, z których pierwsze przedstawia wojownika w dość niekonwencjonalnym stroju, zaś na drugim mamy między innymi odważnego pięściarza.

12 lutego

W piątek Wargames Atlantic tradycyjnie rozesłało swój newsletter z podsumowaniem tygodnia i małą zajawką – wygląda na to, że firma przygotowuje plastikowe starożytne rydwany.

Zapowiedź ciekawych modeli znalazła się też w biuletynie Modiphiusa, który wypuści Smoczego Kapłana i Ścianę Słów do figurkowej odsłony The Elder Scrolls.

Ostatnią historyczną nowością w dzisiejszym przeglądzie jest plastikowy 12 mm Tygrys od Victrixa. W oryginalnym poście znajdziecie więcej zdjęć, a także plany ramek z nadchodzącego zestawu 28 mm Sasów.

13 lutego

A całkiem ostatnią zapowiedzią jest Tekuayotl, wielki żółw, który będzie częścią linii kaiju w skali 1/600 od Khurasana.

Na koniec tradycyjnie zapraszam na kolejne artykuły, które powinny ukazać się w okolicach następnego weekendu. Do przeczytania!

Dodaj komentarz
Prosimy o zachowanie kultury. Wulgarne komentarze będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

2009–2021, TheNode.pl Disclaimer
Template designed by Globberstthemes