logotype

Niszowa Niedziela - 17 stycznia 2021

Podczas przygotowań drugiego tegorocznego wydania Niszowej Niedzieli nie mogłem już narzekać na brak materiału – ba, nawet odrzuciłem kilka zapisanych wcześniej nowości. Ostatecznie do zestawienia trafiło 30 najróżniejszych pozycji, wśród których znalazły się między innymi propozycje modeli aż do trzech gier ze stajni Specialist Games, potwory z kultowej serii horrorów zapoczątkowanej przez Clive'a Barkera, cztery scenariusze do gry w pojedynkę oraz słynny demon. Ciekawie prezentuje się również część historyczna, w której pojawiły się mniej znane konflikty takie jak wojna francusko-pruska czy rewolucja meksykańska. Miłej lektury!

4 stycznia

Zaczniemy dziś komiksowo, a jednocześnie nawiązując do poprzedniej odsłony cyklu. Ostatni gwiazdkowy wpis Mantica przypadł na 4 stycznia, a dotyczył dalszych planów rozwoju gry planszowej Hellboy. Rozpoczęty w wersji podstawowej cykl o tytułowym bohaterze zostanie zakończony w nadchodzącym dodatku Storm and the Fury, ale potem wyjdą kolejne rozszerzenia oparte na komiksie B.P.R.D. (u nas B.B.P.O.), a konkretniej na apokaliptycznej historii rozpoczętej w cyklu Piekło na Ziemi.

MOM Miniaturas wypuściło kolejny model dla miłośników krasnoludów Chaosu z WFB: czarnoksiężnika w rydwanie ciągniętym przez dwa byki. Do pełni szczęścia brakuje tylko wielkiej czapy.

Hiszpanie z Bad Roll Games zapowiedzieli na swoim fanpage'u nowe figurki postapokaliptycznych wojaków do gry Punkapocalyptic. Pierwsza fotka została opublikowana 4 stycznia, a 11 dni później pokazano drugą – jednak modele jeszcze nie trafiły do sprzedaży.

5 stycznia

Ostatnio Kev White znów rzeźbi figurki wzorowane na amerykańskich politykach… Jednak zanim się za nie zabrał, zaprezentował skończoną zwadźczynię i niziołka-komandosa.

Pamiętacie kosmicznych szczuroludzi od niemieckiej firmy Mortian? Wkrótce mają otrzymać wsparcie w postaci olbrzymiego cybernetycznego szczura.

Pierwszego dnia tego roku Wargames Atlantic zapowiedziało nowy typ zestawów, które będą zawierały ok. 60 uproszczonych plastikowych figurek w cenie 20–30 standardowych multipartów. Pierwszymi modelami nowego typu będą pruscy rezerwiści z czasów napoleońskich, których ramkę można zobaczyć poniżej.

Bracia Perry również szykują zestaw plastikowych pruskich żołnierzy, jednak będą to wojacy z drugiej połowy XIX wieku do odtwarzania bitew przeciw Francuzom, Duńczykom i Austriakom.

6 stycznia

Warlord Games opublikowało na swojej stronie cztery scenariusze do rozgrywek solo:

Studio Miniatures pokazało rzeźby pięciu nowych filmowych figurek, które ukażą się zapewne w marcu: dwie postaci z Karate Kid i troje Cenobitów z serii Hellraiser.

Następna nowość może ucieszyć miłośników Warmastera. Seb Games rozpoczęło przedsprzedaż 10 mm figurek szczuroludzi i jaszczuroludzi. Na razie linie zawierają po trzy oddziały, ale to oczywiście dopiero początek.

7 stycznia

Fani Mordheim również będą mogli wkrótce sprawić sobie nowe modele do ulubionego systemu, bowiem Heresy Lab przygotowuje czwartą kampanię crowdfundingową z serii Citizens of the Old World. Ta odsłona ma podtytuł Witchfire & Sword i obejmuje bandę Kislevitów z pieszymi quasihusarzami, grupę nieumarłych pod wodzą nekromanty przypominającego Heinricha Kemmlera, a także różnorodnych najemników.

Wkrótce do oferty Warploque Miniatures trafi kolejna ciekawa bestia: hydra z goblińskimi poganiaczami.

Ekipa z Black Site Studio uzupełniła niedawno zapasy magazynowe MDF-owych terenów, a jednocześnie wróciła do prac nad nowymi zestawami, wśród których jest między innymi 28 mm latarnia morska.

8 stycznia

Joe McCullough przybliżył rolę kosmicznych piratów w swojej nadchodzącej grze Stargrave. Z każdą turą rozgrywki będzie rosła szansa pojawienia się na stole bandytów działających przeciwko obu graczom – a dodatkowo będą oni coraz potężniejsi. Jeśli ktoś chce zacząć przygotowywać modele już teraz, to we wpisie znajdzie informacje o wyposażeniu i liczebności czterech typów piratów. Być może warto jednak jeszcze poczekać, bo autor wspomina także o nadchodzących plastikowych zestawach od North Stara.

9 stycznia

W ciągu ostatnich dwóch tygodni firma Peter Pig dwukrotnie powiększyła swoją ofertę. Na początku linia wojsk z Wojny Dwóch Róż wzbogaciła się o pięć postaci historycznych: Ryszarda III na koniu, Henry'ego Beauforta, Richarda Neville'a, Williama Hastingsa i Małgorzatę Andegaweńską.

10 stycznia

Z późnego średniowiecza przenosimy się do początku XX wieku. Khurasan Miniatures zapowiedział, że tej zimy wypuści 15 mm wojska austriackie z 1914 roku.

11 stycznia

I znów cofamy się w przeszłość, ale tym razem zwiększamy też skalę. Firma Agema Miniatures ogłosiła, że rok 2021 będzie u niej rokiem Galów – a na potwierdzenie tych słów wrzuciła zdjęcia galijskiego wodza stojącego na tarczy podtrzymywanej przez dwóch wojowników.

Następny skok w czasie wykonujemy do przodu – i to daleko. Slave 2 Gaming wydało pierwsze zestawy 15 mm wojsk z uniwersum Maschinen Krieger, w którym dwie ludzkie frakcje walczą o kontrolę nad opustoszałą Ziemią.

12 stycznia

Trzymając się wciąż skali 15 mm, wracamy do Petera Piga, który wprowadził do sprzedaży dodatkowe zestawy wojsk z rewolucji meksykańskiej – głównie biedniejszych chłopów pod wodzą Pancho Villi i Emiliana Zapaty, ale także wojsk rządowych.

W sklepie Bad Squiddo Games pojawiła się figurka nastoletniej czarownicy Erin z oswojoną sową imieniem Jack.

13 stycznia

North Star zaprezentował trzeciego ogra do Rangers of Shadow Deep, który wygląda jeszcze groźniej niż jego dwaj koledzy.

Inne nieprzyjemne stwory – strachuny – mają niedługo zawitać do działu fantasy na stronie Crooked Dice.

14 stycznia

Była już mowa o modelach pasujących skalą i klimatem do Warmastera i Mordheim, to teraz pora na coś do Epica. Vanguard Miniatures wsparło 6 mm orków śmigłowcem transportowym.

Mechaniczne posiłki otrzymali także inni najeźdźcy z kosmosu: 15 mm wielkogłowi kosmici od Alternative Armies. Teraz mogą wysłać na biednych Ziemian latające spodki i kuliste roboty.

Odchodzimy na chwilę od fantastyki, by na powrót zanurzyć się w mrokach średniowiecza. Fireforge Games rozpoczęło sprzedaż plastikowych zachodnich rycerzy z dość różnorodnym uzbrojeniem i wieloma główkami do wyboru (w tym także 12 żywicznymi).

15 stycznia

Wargames Atlantic wkrótce dzielnie wkroczy w jeszcze jedną epokę historyczną: renesans. Pierwszym zestawem z nowej linii będą hiszpańscy konkwistadorzy (zdjęcie przedstawia wydruki 3d, a nie gotowe modele!), choć firma opracowała ich tak, by nadawali się też do konfliktów toczących się wówczas w Europie.

16 stycznia

Under Three Suns, linia 20 mm modeli sci-fi od Khurasan Miniatures, jak na razie zawiera tylko jeden zestaw ludzkich żołnierzy, ale wkrótce wzbogaci się także o rdzennych mieszkańców Alpha Centauri.

Po wielu dość zabawnych figurkach demonów Antediluvian Miniatures przygotowało wyjątkowo złowrogą postać: Bafometa wzorowanego na ilustracji Eliphasa Léviego.

17 stycznia

Niepokojące modele powstają też w naszym kraju, czego doskonałym przykładem jest zmutowany barbarzyńca wyrzeźbiony przez Pawła Góreckiego z Rotten Factory.

A na samiutki koniec jeszcze raz zaglądamy do Wargames Atlantic, gdzie malowane są modele (a właściwie ich wydruki) na pudełko drugiego zestawu wojsk z I wojny światowej – francuskich żołnierzy.

I to tyle na dziś, pozostaje mi tylko tradycyjnie zaprosić Was na kolejne zestawienie i na inne teksty, które ukażą się na moim skromnym portalu. Do zobaczenia!

Dodaj komentarz
Prosimy o zachowanie kultury. Wulgarne komentarze będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

2009–2021, TheNode.pl Disclaimer
Template designed by Globberstthemes