logotype

Niszowa Niedziela - 3 stycznia 2021

Witam i zapraszam na pierwszą odsłonę Niszowej Niedzieli w nowym roku 2021. Dzisiejszy przegląd niestety będzie nieco skromniejszy, bo w okresie sylwestrowym zazwyczaj ukazuje się nieco mniej nowości, dlatego też pozwoliłem sobie dodać dwa bezobrazkowe wpisy prezentujące plany wydawnicze jednego z większych brytyjskich sklepów. Oprócz tego znajdziecie poniżej byłych amerykańskich prezydentów, ciekawe drugowojenne listy armii, rakietowe motocykle z przyszłości, wietnamskich partyzantów, nieprzyjemnego czarownika i scenografię rodem ze starych filmów szpiegowskich.

23 grudnia

Para Bellum Wargames zapowiada, że w styczniu wypuści startery do pomniejszonej wersji gry Conquest, która nosi podtytuł First Blood. Zestawy otrzymają wszystkie cztery frakcje: zwykli ludzie, barbarzyńcy z północy, krasnoludy oraz przybyłych z kosmosu The Spires.

Battlefront przedstawił swoje plany na nadchodzący rok:

 • W styczniu i lutym ukażą się wojska niemieckie z okresu radzieckiej ofensywy Bagration, których przedsprzedaż już się rozpoczęła.
 • W marcu firma wyda siły RFN z lat 80 wraz z plastikowymi czołgami Leopard 2A5 i bewupami Marder 2, a także żywicznym pojazdem wielozadaniowym Wiesel.
 • W kwietniu nowy podręcznik otrzymają sojusznicy Hitlera: Finowie, Rumuni i Węgrzy. Z nowych modeli wspomniano jak na razie tylko o plastikowych węgierskich działach samobieżnych Zrinyi.
 • Z kolei w czerwcu wyjdzie nowa książka do Team Yankee z odświeżonymi zasadami armii NRD, PRL i CSRS, a także nieokreślone nowe modele.
 • Od lipca do listopada będą wypuszczane wojska niemieckie, amerykańskie i brytyjskie uczestniczące w walkach w Ardenach w 1944 roku. Wtedy też czeka nas prawdziwy zalew nowych plastikowych pojazdów: Shermany Easy Eight i Jumbo, Hellcat, Chaffee, Tiger II, Jagdtiger, Comet, Sexton „i wiele więcej”.

Zamiast kolejnych zapowiedzi Bad Squiddo przygotowało prezent dla fanów II wojny światowej. Od Wigilii ze strony internetowej firmy można pobrać darmowy dodatek do gry Chain of Command, który zawiera listy wojsk mających bronić Wysp Brytyjskich w razie niemieckiej inwazji, a także kampanię opisującą taki hipotetyczny atak.

24 grudnia

W Boże Narodzenie w ofercie Lucid Eye pojawił się jeszcze jeden model stworzony na podstawie ilustracji Franka Frazetty: Against The Gods.

25 grudnia

Dla odmiany drugi dzień Świąt przyniósł nam aż trzy pozycje dla fanów gier historycznych – a konkretnie XX-wiecznych. Przy okazji życzeń świątecznych Plastic Soldier Company pokazało nowe modele czołgów Churchill i Tiger w skali 10 mm.

W sklepie Warlord Games ruszyła przedsprzedaż plastikowych czołgów lekkich M5 Stuart oraz trzech nowych zestawów radzieckich: spadochroniarzy, enkawudzistów i żołnierzy z bronią przeciwpancerną (rusznicą, ampułomiotem i tresowanymi psami).

A dla tych, którzy wolą konflikty powojenne, Rubicon Models opublikowało zdjęcia ramki z nadchodzącego plastikowego zestawu bojowników Vietcongu.

27 grudnia

Wracamy do fantastki. Od 27 grudnia w kolejnych wpisach na swoim blogu Mantic Games omawia plany na nowy rok. Mnie najbardziej zaciekawił pierwszy post, w którym zaprezentowano trzy nowe jednostki szczuroludzi do gry Vanguard, a także zapowiedziano siły jaszczuroludzi.

29 grudnia

Na koniec roku Boris Wołoszyn zaprezentował czarodzieja Bargle'a – drugą postać z klasycznego scenariusza początkowego do Dungeons & Dragons, którą wyrzeźbił dla firmy Westfalia.

Bombshell Miniatures zakończyło rok 2020, wypuszczając trzy modele latających rakietowych motocykli: V16 Windrunner, HS39B Hurricane i P-64 Rambler. Każdy z nich można kupić w formie żywicznego odlewu lub pliku STL do samodzielnego wydruku.

30 grudnia

Nowymi „wietnamskimi” figurkami pochwaliło się także Empress Miniatures, lecz w tym przypadku nie są to żołnierze ani partyzanci, a mieszkańcy tamtejszych wsi (którzy nadadzą się do różnych wojen w Indochinach, a także innych gier czy dioram).

Dzień przed Sylwestrem Crooked Dice pokazało model podziemnej wyrzutni rakiet międzykontynentalnych, który zapowiada nowe tereny w klimatach filmów szpiegowskich z lat 60. i 70.

Amatorzy bardziej fantastycznych pulpowych klimatów od środy mogą przyjrzeć się ramce z zestawu jaszczuroludzi przygotowywanego przez Wargames Atlantic. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami oprócz prymitywnego uzbrojenia są na niej muszkiety i karabiny szturmowe.

W przeddzień Sylwestra North Star zdradził, że w styczniu mają się ukazać:

 • nowa frakcja do Gaslands wyrzeźbiona przez Marka Copplestone'a,
 • dodatkowi amerykańscy żołnierze z II WŚ od Artizan Designs,
 • kolejny zestaw XIX-wiecznych Afgańczyków, również od Artizana,
 • pierwsze figurki z nowej linii post-apo od Crusader Miniatures,
 • osadnicy i członkowie pospolitego ruszenia z czasów wojny z Francuzami i Indianami oraz marynarze z wojny roku 1812 (do Muskets & Tomahawks),
 • postacie z dodatku Across the Wastes oraz trzeci ogr do Rangers of Shadow Deep.

31 grudnia

Następnego dnia North Star przedstawił też dalsze plany na nowy rok:

 • Firma chce regularnie wypuszczać nowe plastikowe zestawy do Oathmarka. Wśród nich znajdą się kawaleria ludzi, lekka krasnoludzka piechota, ożywieńcy (revenants), orkowie i lekka goblińska piechota.
 • Po Oathmarku najwięcej nowych modeli – w tym co najmniej jeden plastikowy zestaw – zostanie wydanych do Stargrave, kosmicznego skirmisha Josepha McCullough'a.
 • Oferta modeli do Gaslands powiększy się o nowe metalowe figurki i drugą ramkę do konwertowania samochodów.
 • Muskets & Tomahawks doczeka się wersji napoleońskiej, która pozwoli rozgrywać starcia z mniej typowych epizodów tych wojen.
 • Na początku roku nie ukaże się nic do Frostgrave, ale na późniejsze miesiące zaplanowano nowe dodatki i figurki.
 • North Star we współpracy z Ospreyem pracuje nad „tajnym projektem” o „wielkości Dracula's America”, co zapewne oznacza wyłącznie metalowe figurki. Mowa tu o Silver Bayonet, stworzonej przez Josepha McCullough'a grze łączącej horror z napoleonką.

1 stycznia

Nowy rok otwiera czwórka uzbrojonych amerykańskich prezydentów – Kennedy, Johnson, Nixon i Reagan – wydana przez Black Site Studio. Choć firma opisuje ich jako klony, moim zdaniem to rabusie napadający na banki (tylko czemu zamiast Cartera jest Kennedy?).

2 stycznia

Na wielką rakietę przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, ale w sklepie Crooked Dice pojawiły się już pierwsze tereny do gier pulpowo-szpiegowskich: rury i kolumny, centrum danych oraz pułapki. Czwartą, niezwiązaną ze szpiegami nowością jest zestaw Island Priests z trzema księżmi i ich służącą – jeśli ktoś wie, do jakiego filmu (czy też innego tekstu kultury) nawiązują te figurki, bardzo proszę o komentarz. (Jak donieśli w komentarzach koledzy, to postaci z serialu Father Ted).

Studio Miniatures wciąż kontynuuje temat XIX-wiecznych wojen toczonych przez Brytyjczyków w Azji Południowej. Na dobry początek roku firma zapowiedziała aż 19 nowych zestawów.

Pora (wreszcie) na coś nowego od polskiej firmy. Od wczoraj w sklepie Mini Monsters można kupić zestaw pięciu elementów zrujnowanej katedry umieszczonych na heksagonalnych podstawkach z myślą o serii gier Warhammer Underworlds.

3 stycznia

A na samiutkie zakończenie tego przeglądu świeżo skończony małpolud od Khurzluk Miniatures.

Następne wydanie Niszowej Niedzieli powinno być już dłuższe – ale o tym przekonamy się dopiero za dwa tygodnie. Tymczasem zapraszam do lektury innych tekstów, które ukażą się na portalu w międzyczasie. Do zobaczenia!

Dodaj komentarz
Prosimy o zachowanie kultury. Wulgarne komentarze będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

2009–2021, TheNode.pl Disclaimer
Template designed by Globberstthemes