logotype

Niszowa Niedziela - 8 listopada 2020

Witam Was pod koniec pierwszego listopadowego weekendu tego roku i zapraszam na kolejny subiektywny przegląd bitewniakowych nowości. Wśród prezentowanych dziś pozycji znaleźli się zaskakująco szczegółowi samurajowie w wersji mikro, dzielna XIV-wieczna szlachcianka, herosi i potwory z greckich mitów, fantastyczny, choć lekko spóźniony orktoberowy miłośnik palenia fajki, złowrogie bałwany, oldschoolowe orki ze świńskimi ryjami, inteligentny dinozaur z kosmosu, a także zapowiedzi jednej zupełnie nowej gry i aż pięciu nowych rozszerzeń wcześniejszych tytułów autorstwa Josepha McCullougha. Życzę miłej lektury!

26 października

Mantic Games wrzuciło na swój fanpage zdjęcia czterech początkowych flot do gry Armada. Orkowie, Bazyleańczycy i krasnoludy pojawiali się już we wcześniejszych zapowiedziach, ale flotę nieumarłych możemy chyba zobaczyć po raz pierwszy (a przynajmniej mi wcześniej umknęła).

Rubicon Models opublikowało na FB trzy galerie fotek nadchodzącego niemieckiego ciągnika Sdkfz. 10 – wersji podstawowej, wersji przeciwlotniczej (ale bez uzbrojenia) i konwersji z działkiem 20 mm.

27 października

Khurasan Miniatures planuje rozszerzyć ofertę figurek napoleońskich o cztery zestawy 18 mm rosyjskich muszkieterów lub jegrów w długich płaszczach.

Ostatnio Alternative Armies raczyło nas kosmitami, psoludźmi czy japońskimi demonami, ale w zeszłym tygodniu wypuściło nowe zestawy historyczne: lżej i ciężej opancerzonych 15 mm lancknechtów.

W poprzednim wydaniu NN pisałem o armii nieumarłych niziołków od TTCombat. Firma poświęciła tym złowrogim siłom jeszcze kilka wpisów na swoim blogu, a spośród nich najbardziej spodobał mi się ten z halflińskim wampirem i ghulem.

Jedni przygotowują całe armie, a inni wolą tworzyć drobne detale do urozmaicania makiet – jak na przykład przedmioty z pracowni czarodzieja od Galladoria Games.

28 października

Po wydaniu odświeżonej amerykańskiej piechoty z II wojny światowej Warlord Games przygotował także nowe wersje oddziałów złożonych z mniejszości etnicznych. Zestaw Nisei (Amerykanów pochodzenia japońskiego) ukazał się jakiś czas temu, a teraz firma zapowiedziała pudełko czarnoskórych żołnierzy.

29 października

Na zlecenie Annie z Bad Squiddo Kev White wyrzeźbił postać historyczną – bretońską szlachciankę Jeanne de Clisson, która łupiła francuskie statki pływające po kanale La Manche, by zemścić się na Filipie VI za zabicie jej męża.

Po historycznych Rosjanach Khurasan zapowiedział postać mitologiczną. Nadchodzących „heroicznych” 15 mm Rzymian wesprze sam Herkules.

30 października

Kolejne historyczne nowości znajdziemy na Kickstarterze, gdzie 2D6 Wargames zbiera środki na wydanie linii 6 mm japońskich wojsk z XVI wieku. Każdy, kto wesprze finansowo firmę, otrzyma też elektroniczną wersję podręcznika do gry Banzai.

I znów pora na coś fantastycznego. W ofercie Spellcrowa pojawili się dwaj goblińscy łucznicy o wyjątkowo długich nosach.

Kosmiczni szczuroludzie od firmy Mortian będą mieć własny pojazd bojowy z miotaczami płomieni, wyrzutniami rakiet lub działkami laserowymi do wyboru.

31 października

Joe Corsaro, nowy właściciel Dark Fable Miniatures (niestety poprzedni zmarł w lipcu tego roku), pragnie wypuścić serię orków ze świńskimi twarzami wyrzeźbionych przez Keva Adamsa, legendarnego twórcę modeli zielonoskórych. Oprócz typowych wojowników mamy też do wyboru maga i… orka rzucającego odchodami, a także cała zgraja strachunów.

1 listopada

Przy okazji trzeciej kampanii crowdfundingowej w tym zestawieniu wracamy do konfliktów historycznych, ale tym razem przenosimy się do Europy. Firma Athena Miniatures proponuje nam 28 mm metalowe modele uczestników wojny Dwóch Róż. Szczególnie ciekawe wydały mi się cele dodatkowe, wśród których mamy rycerzy zakładających zbroje czy chirurgów operujących rannego.

Footsore Miniatures dumnie donosi, że figurki mitycznych istot do gry Mortal Gods trafiły już do normalnej sprzedaży. Znajdziemy wśród między innymi hydrę, cyklopa, centaury czy harpie.

Na dobry początek listopada Crooked Dice zapowiada kilka nowych modeli fantasy, które zostaną wypuszczone w 2021 roku. Dwie pierwsze propozycje to sporej wielkości wężoludzie – wojownik i czarodziej. (Szkoda tylko, że mają nogi).

2 listopada

Z drobnym, dwudniowym poślizgiem Kev White ukończył zielonoskórego wojownika wyrzeźbionego z okazji orktobera.

3 listopada

Boris Wołoszyn pojawi się dzisiaj tylko raz, ale za to od razu z trzema rzeźbami – nieumarłymi wojownikami dla Knightmare Miniatures. A jakby komuś było mało, to dzień później dołączył do nich kościotrupi czarnoksiężnik.

Na swoim blogu Joseph A. McCullough podzielił się kilkoma informacjami na temat nowych dodatków do Ranges of Shadow Deep. W pierwszym kwartale 2021 roku powinno ukazać się rozszerzenie Dungeons Deep będące kontynuacją Across the Wastes, a w drugim numerze czasopisma Blaster znajdą się zasady poczytalności, istoty z Mitów Cthulhu i specjalne scenariusze do RoSD, Frostgrave i Ghost Archipelago (po jednej misji do każdej gry). Z kolei miłośnicy pomocy do gier będą mogli kupić karty potworów z RoSD, które przygotowuje firma Modiphius.
A jeśli chcielibyście kupić podręcznik do RoSD w wersji Deluxe, to wiedzcie, że oryginalna wersja jest już na wyczerpaniu, a kolejne wydania prawdopodobnie nie będą już miały skórzanej okładki (jak donosi North Star, powołując się na Josepha).

W tym tygodniu GM Boardgames zaprezentowało kilka nadchodzących 6 mm zestawów do gry Bogowie Wojny: Lee, z których najbardziej przypadł mi do gustu pierwszy, czyli żołnierze Legii Cudzoziemskiej.

4 listopada

Firmy Creature Caster i Gunmeister Games nawiązały współpracę, w ramach której ta pierwsza będzie wydawać figurki do gry Judgement. Pierwszym modelem wypuszczonym w ramach kooperacji jest zombie-minotaurka imieniem Cradol.

Wracamy do Spellcrowa, który zaprezentował drugiego (i na pewno nie ostatniego) wilkołaka wyrzeźbionego przez Raffaele Stumpo.

Dla odmiany North Star proponuje nam znacznie mniejsze stworki – przerośnięte szczury, które wkrótce mają pojawić się w sklepie w kategorii North Star Horror.

5 listopada

Do zimy jeszcze trochę, ale Alternative Armies już powiększyło swoją ofertę o niezbyt przyjazne bałwany w wersji zwykłej, fantasy, sci-fi i napoleońskiej.

6 listopada

Na Reddicie pojawiła się garść informacji o trzech nadchodzących tytułach autorstwa Josepha McCullougha, które Osprey planuje wydać w następnym roku.

  • Frostgrave: Blood Legacy będzie zawierać rozszerzone zasady wampirów i olbrzymów, wampirzą magię, pół-olbrzymów do zatrudnienia w naszych drużynach i dwie minikampanie dla doświadczonych czarodziejów.
  • Quarantine 37, pierwszy dodatek do Stargrave, pozwoli graczom eksplorować opuszczone stacje badawcze. Podobnie jak w rozszerzeniach do Frostgrave, w podręczniku znajdziemy nowych sojuszników, wrogów, przedmioty i scenariusze, a także „opcje statku” (czyżby coś jak ulepszenia pracowni czarodzieja?).
  • The Silver Bayonet to nowy skirmish do gry w pojedynkę, we współpracy i przeciwko sobie, który pozwala graczom kierować grupami żołnierzy zwalczającymi wampiry, wilkołaki, ghule i inne potwory grasujące po Europie czasów wojen napoleońskich.

7 listopada

Lucid Eye wypuściło trzy nowe pojedyncze figurki – nekromantę, satyra i cyfrowego demona – oraz zestaw sześciu dużych pająków.

W 2021 roku Khurasan chce wydać jeszcze jedną linię figurek science fiction, tym razem utrzymaną w „cyberpunkowo-gotyckim” klimacie. Jedną z frakcji będą ludzie, a wśród ich przeciwników znajdą się… kosmiczne dinozaury zwane Soromorfami (nie wydają mi się szczególnie cyberpunkowe ani gotyckie, ale może się nie znam).

8 listopada

Ostatnią pozycją w dzisiejszej Niszowej Niedzieli są dwa kolejne modele fantasy od Crooked Dice, które mają trafić do sprzedaży w 2021 roku. Tym razem nie są to żadne wielkie bestie, a dwaj niziołkowi poszukiwacze przygód.

I tym niskim akcentem kończymy dzisiejszy przegląd. Kolejny ukaże się za dwa tygodnie, a tymczasem zapraszam na inne artykuły – najbliższy postaram się opublikować za trzy dni.

Dodaj komentarz
Prosimy o zachowanie kultury. Wulgarne komentarze będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

2009–2021, TheNode.pl Disclaimer
Template designed by Globberstthemes