logotype

Niszowa Niedziela - 29 października 2017

W Essen właśnie dobiegły końca międzynarodowe targi gier i zabawek, a już za dwa dni będziemy mieć Halloween. Dzięki pierwszemu z tych wydarzeń poniższe zestawienie jest nieco dłuższe, choć nie tak bardzo, jak można by się spodziewać. Z kolei drugie nie wpłynęło jakoś wyraźnie na nowości prezentowane przez ostatnie dwa tygodnie, choć oczywiście poniżej znalazło się kilka pozycji w klimatach grozy – może nawet nieco więcej niż zwykle. A co oprócz tego? Ze zdziwieniem zauważam całkowity brak mojej ulubionej II wojny światowej i skromną obecność tradycyjnego fantasy. Co takiego znalazło się więc w dzisiejszej Niszowej Niedzieli? Zobaczcie sami!

18 października

Na profilu Jez's Painting Blog malarz pokazał zdjęcia nadchodzących modeli firmy Footsore Miniatures. Uzbrojone panie i parę sanitariuszy stworzono z myślą o fikcyjnej brytyjskiej wojnie domowej z lat 30. XX wieku, ale nadadzą się także do innych hipotetycznych konfliktów czy pulpowych przygód.

W ofercie Mantica pojawiły się cztery nowe zestawy terenów do gier sci-fi: akcesoria przemysłowe (widoczne poniżej), zapomniana odlewnia, strefa wojny gangów i zrujnowane miasto. Zapewne większość (a może i wszystkie) części wchodzących w ich skład była dostępna już wcześniej, ale wyglądają na tyle dobrze, że warto o nich wspomnieć – szczególnie w obliczu powrotu Necromundy.

19 października

Otherworld Miniatures przygotowuje figurki dwóch większych potworów ze świata lochów i smoków: dość kiczowatego demona oraz demonicznego władcy gnolli.

Z kolei Demented Games szykuje nowy model do Twisted Game, steampunkowej gry typu skirmish. Postać w ptasim stroju zwróciła moją uwagę dynamiką i szczegółowością.

A skoro już zahaczyliśmy o takie klimaty, zajrzyjmy do Wyrd Miniatures, które pokazało model sporego robota do nadchodzącej gry The Other Side. Choć całkiem mi się podoba, muszę powiedzieć, że bardziej widzę go w dalszej przyszłości niż fantastycznych wersjach XIX wieku.

Przejdźmy teraz na chwilę do nieumarłych. Poniższy ożywiony czarnoksiężnik to ostatni model wyrzeźbiony przez Borisa Woloszyna do kampanii Forja Profana.

Na początku października na rynku pojawiła się nowa firma Morgue Miniatures, która jak na razie ma w swojej ofercie zaledwie cztery metalowe figurki. I choć po raz pierwszy zaprezentowano je przed okresem, który omawiam w dzisiejszym zestawieniu, to pokazanie pomalowanych egzemplarzy jest świetnym pretekstem, by wspomnieć o firmie.

20 października

Knight Models sięga po postaci z nieco bardziej mrocznych postaci z DC Universe, wśród których znalazła się moja ulubiona postać z Vertigo: John Constantine.

No i pora na pozycję z gatunku dziwacznych. Na Kickstarterze wystartowała zbiórka na linię gnomów w klasycznych, szpiczastych czapeczkach. Większość rzeźb nie jest szczególnie ciekawa, ale pozytywnie wyróżniają się czarodzieje.

22 października

Marzą Wam się miniaturowe przygody na Mississippi? W takim razie obserwujcie ofertę Burn In Designs, w której ma się pojawić duży, drewniany model tylnokołowca.

23 października

Pierwszą polską nowością w dzisiejszym wydaniu NN jest Laura, nowa bohaterka specjalna ze świata Afterglow.

W sklepie Reaper Miniatures pojawiło się siedem nowych modeli: wiedźma, wampir, dwa monstra zszyte z ciał zmarłych, mumia i dwie postaci z uniwersum gry fabularnej Pathfinder.

24 października

Przez ostatnie dwa tygodnie Kev White na swoim profilu prezentował głównie postaci na dość wczesnym etapie rzeźbienia, za do sklepu Hasslefree Miniatures zawitał nowy bohater z odległej przyszłości, który posługuje się dość oryginalną wersję bojowej piły mechanicznej.

Pewien czas temu, po wydaniu Death in the Dark Continent, North Star Military Figures zapowiedziało powstanie Death on the Red Planet – gry o kolonizacji Marsa pod koniec XIX wieku (a może na początku XX?). Oczywiście taka kolonizacja nie byłaby szczególnie ciekawa bez tubylców, dlatego firma przygotowała stosowny zestaw.

25 października

Gra Star Wars: Legion jeszcze nie pojawiła się w sklepach, ale Fantasy Flight Games zapowiedziało już sześć zestawów dodatkowych: piechotę Rebelii, AT-RT, Snowspeedera, szturmowców, skutery repulsorowe i AT-ST, jedną z moich ulubionych machin kroczących.

27 października

Druga rodzima pozycja to październikowe nowości od Oddziału Ósmego, które obejmują rosyjską wyrzutnię rakiet BM-30, retro-futurystyczny czołg Albertus CS i cztery pozycje z czasów I wojny światowej: prezentowany wcześniej czołg superciężki K-Wagen, armatę 7,7 cm FK 16, ciężarówkę Berliet CBA i armatę Canon de 75mm Mle 1897.

Na koniec zestawienia pora na coś z Essen, które serwuję dzięki czasopismu Wargames, Soldiers and Strategy. Plastic Soldier Company przygotowuje dodatek do gry planszowej The Great War, który będzie zawierał figurki francuskich sił w skali 15 mm.

28 października

Na targach można było zobaczyć także garść prototypów gier planszowych, spośród których najciekawsze wydało mi się Full Moon Jacket. Podczas rozgrywki gracze kierują amerykańskimi żołnierzami i ich wietnamskimi sojusznikami, którzy muszą przetrwać atak wilkołaków. Moim zdaniem akurat te stwory średnio tam pasują, ale i tak postanowiłem wspomnieć o grze ze względu na niezłe modele (tylko czemu nie można zrobić więcej niż jednego wzoru wilkołaka?). Jeśli podoba Wam się pomysł i wstępne wykonanie, zajrzyjcie na kampanię crowdfundingową gry.

Ten dalekowschodni akcent kończy dzisiejszy przegląd nowości, a ja tradycyjnie zapraszam do obserwowania portalu i lektury kolejnych tekstów, które się na nim ukażą.

Dodaj komentarz

Prosimy o zachowanie kultury. Wulgarne komentarze będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

2009–2019, TheNode.pl Disclaimer
Template designed by Globberstthemes