logotype

Nadchodzące imprezy

Dla organizatorów

Organizujesz konwent, pokazy gier albo turniej i chcesz zareklamować swoją imprezę? Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., a zarówno w tym polu, jak i na stronie głównej naszego portalu pojawi się stosowne ogłoszenie.

Ukraina w ogniu

Zachodnia Ukraina, jesienne popołudnie 1944 roku. Radziecki zagon pancerny toczył się przez płaskie stepy w kierunku niewielkiego miasteczka. Na jego drodze stały naprędce zebrane niemieckie siły pancerne. Stawka była wysoka - w miejscowości znajdował się skład paliwa, które dla Niemców było na wagę złota.

 

Armia Czerwona

Naczelne dowództwo (xardas12r)

CO (CV8)
BA-64

Brygada pancerna (xardas12r)

HQ (CV7)
12x T-34/85
M16

Pułk niszczycieli czołgów (Sarmor)

HQ (CV7)
4x SU-100

Pułk czołgów ciężkich (Sarmor)

HQ (CV7)
4x IS-2

Punktowo: 3715

Wehrmacht

Naczelny dowódca (Przemek Wieczorek)

CO (CV9)
Sdkfz 250/9

Kompania czołgów ciężkich (GRZ)

HQ (CV8)
3x Panzerkampfwagen VI Ausf. B

Batalion przeciwpancerny (Przemek Wieczorek)

HQ (CV8)
4x Panzer IV/70
3x Pak 40 + Sdkfz 3

Punktowo: 2250

Jak widać Rosjanie mieli przewagę, ale nie była ona jakoś przytłaczająca. Na uwagę zasługuje fakt, że dowodzenie po stronie radzieckiej było gorsze - w Blitzkrieg Commander ma to duży wpływ na grę, a w punktach tego nie widać. Gra miała charakter pokazu, więc, aby zbytnio nie komplikować, nie było piechoty i artylerii - czołgi jeździły w formacji "kupa bojowa".

Rozstawienie

Rozpoznania rozkładały się do połowy stołu, główne siły atakujących do 20 cm od swojej krawędzi, zaś obrońcy na całej swojej połówce. Zadaniem czerwonoarmistów było zajęcie w ciągu 10 tur bazy zaopatrzeniowej znajdującej się przy stacji kolejowej, Niemcy mieli do tego nie dopuścić.

 

Cel.

 

Kompania Tygrysów pozostawiona została w odwodzie. Batalion przeciwpancerny został rozciągnięty w poprzek stołu, co już na wstępie powodowało kłopoty z dowodzeniem. Niemieckie CO na prawej flance niwelowało jednak tę niedogodność.

 

Rozpoznawczy SdKfz 250/9 ukryty w zbożu.

 

Radzieckie pułki ciężkie przygotowane do ataku.

Z kolei Armia Czerwona ustawiła się okrakiem na polu bitwy. Pułki ciężkich czołgów i dział pancernych zajęły pozycje z lewej, brygada T-34 z prawej, a głównodowodzący działał pośrodku.

 

Radziecka brygada pancerna czai się w krzakach.

 

Ostatni rzut okiem zza pleców Niemców.

To zaczynamy!

 

Radziecki zamiar był prosty: pod osłoną kompleksu leśnego podjechać do pozycji nienieckich najbliżej, jak się dało, i zniwelować przewagę zasięgu. Poszło im dość sprawnie, z tym że dowódca naczelny zdecydował, że 2/3 brygady pancernej pozostanie na miejscu (brygada była tak rozciągnięta, że aby nie mieć za dużo ujemnych modyfikatorów, ruszyła do przodu tylko jej część).

 

Ciężkie czołgi i działa pancerne ruszyły między drzewami i przez zarośla...

 

...by po cichu zająć stanowiska na skraju lasu.

 

Niemieckie niszczyciele czołgów w trakcie przegrupowania.

Strona niemiecka, widząc zagrożenie na swojej prawej flance, przesunęła kompanię niszczycieli czołgów z lewego skrzydła na prawe - Panzer IV/70 były tak wolne, że nie zdążyły na czas. Ruskie tanki, jak wyskoczyły z lasu, złapały je w szczerym polu i do tego z odsłoniętym bocznym pancerzem.

 

Pierwsze chwile bitwy.

 

Pz IV/70 złapane w szczerym polu, ostrzelane z boku.

 

Na bliskich odległościach zasłona niewiele daje.

 

Niszczyciele nie stały bezczynnie i też zadały pewne straty.

 

Rozpoznanie nie wycofało się na czas.

 

Tygrysy otworzyły ogień.

Początek bitwy źle zapowiadał się dla Niemców. Praktycznie przed ich nosem wyskoczyła z lasu masa czołgów. Szczęśliwie jednak były tak ustawione, że kompania Tygrysów mogła je odstrzeliwać, częściowo wspomagana przez akurat nieprzygniecione ogniem Pz IV/70 i Pak 40 (znowu nie okopane, kiedy się tego nauczę?). Dodatkowo Niemcy mieli fenomenalne rzuty oraz śmiało korzystali z bonusów ich doktryny (brak ujemnych modyfikatorów, jeżeli CO lub inne HQ wydaje rozkazy - pozwoliło to maksymalnie wykorzystać możliwości dział 88mm). Potem Tygrysy ruszyły do przodu i spaliły wszystkie SU-100 oraz IS-2, a także te T-34, które wyrwały się do przodu. Strona niemiecka już świętowała zwycięstwo i szykowała się do dalszego kontrataku.

 

Do walki włączyły się Paki 40...

 

...ponosząc straty.

 

Na szczęście za plecami miały Tygrysy, których ostrzał także był skuteczny.

 

 Wymiana ognia trwała w najlepsze.

 

 Las płonął.

 

Ciężkie pułki przestają istnieć.

 

Upojone sukcesem tygrysy ruszyły do przodu...

I tutaj  szczęście się odwróciło. Tygrysy wysforowały się za daleko i śpiąca do tej pory masa czołgów radzieckich ruszyła do przodu (8 standów T-34/85 na 3 Pz VI/B). Jeden po drugim faszystowskie czołgi wybuchały (28 kostek na raz pomagało prawdopodobieństwu).

 

...i jeszcze dalej do przodu

 

 W końcu brygada pancerna popędziła naprzód.

 

W polu na prawo od wioski zginęły Tygrysy.

 

Po lewej zwycięska brygada.

W końcu nastąpiło złamanie. W 8 turze - a zwycięstwo Niemców było tak blisko! W końcu byłem ich dowódcą, więc mi zależało.

 

Chwila przed końcem starcia, nad polem bitwy unosi się dym z palących się czołgów.

 

Prawy dolny róg: radzieckie bataliony w walce ogniowej z Tygrysami.

 

 i ostatni rzut okiem. Zabrakło dwóch tur, aby Niemcy odnieśli zwycięstwo.

I na tym koniec. Czerwoni stracili dwa pułki i batalion czołgów, ale zachowali teren. Pewnie większość z nich dało się odremontować. Niemcy uratowali kompanię Pz IV/70 - noc była tuż tuż, więc udało się uciec, pewnie dlatego, że Iwan zajął się plądrowaniem bazy materiałowej i okolicznych budynków. Paki trzeba było porzucić, bo nie dało się ich ewakuować. NKWD porozmawiało z dowódcą brygady pancernej, czemu nie zaatakowała od razu, a naczelny dowódca został doceniony za bezpośrednie dowodzenie na pierwszej linii ognia.

Jeśli spodobał się Wam powyższy raport, zachęcamy do wstąpienia na blog autora. A niedługo kolejne starcia: walki o Bornholm pod koniec lat 80 XX wieku.

Dodaj komentarz

Prosimy o zachowanie kultury. Wulgarne komentarze będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

2009–2019, TheNode.pl Disclaimer
Template designed by Globberstthemes