logotype

Nadchodzące imprezy

Dla organizatorów

Organizujesz konwent, pokazy gier albo turniej i chcesz zareklamować swoją imprezę? Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript., a zarówno w tym polu, jak i na stronie głównej naszego portalu pojawi się stosowne ogłoszenie.

Terenokreacja - Aegis Defence Line

W związku z wydaniem przez Games Workshop dodatku Planetstrike, dającego możliwość przeprowadzania ataków na ufortyfikowane bazy, wydano serię nowych terenów. Jedną z takich nowinek jest Aegis Defence Line, mobilna forma bunkra/blokady. Dziś pokażę, jak wykonać podobne umocnienia o wiele niższym kosztem. Zapraszam!

 

 

Zdjęcie pochodzi z serwisu Photobucket.com, autorem jest Bulonicus. Użyto bez pozwolenia.

Przygotowanie elementów

Zaczynamy od wydrukowania zestawu elementów - arkusza formatu A4 (link na końcu artykułu). Przyklejamy go delikatnie do plasticardu o grubości 1mm i wykonujemy nakłucie w każdym narożniku każdego z elementów. Następnie odrywamy kartkę i łączymy punkty - właśnie przenieśliśmy szablon z papieru na plasticard (jeżeli ktoś nadrukowuje bezpośrednio na plasticard bądź stosuje jakąś inną technikę przenoszenia szablonu, może pominąć powyższy punkt).

Wycinamy wszystkie elementy - patrzymy na szablon, by nie wyciąć ani za dużo, ani za mało. Z 1 arkusza powiniśmy otrzymać:

  • 12 elementów głównych
  • 8 ścianek dużych
  • 4 ścianki małe

Następnie przygotowujemy paski szerokości 2mm - z nich zrobimy okucia ścian i wizjerów. Będziemy ich potrzebowali całkiem sporo - 20 pasków po 30cm powinno wystarczyć.

Element główny

Kliknij tu, aby pobrać wersję do druku.

Wycinamy wizjer i wykonujemy delikatne nacięcia wzdłuż linii przerywanych. Nożyk nie może przejść na wylot - nacięcie ma jedynie ułatwić zgięcie plasticardu.

Następnie w wykropkowanych miejscach naklejamy okucia. Przycinamy kolejne segmenty, łączenia staramy się robić w "jodełkę" - jak na zdjęciu.

Tam, gdzie kropki są ciemniejsze, okucia powinny być grubsze, jeśli zależy nam na zgodności z oryginałem.

Odginamy boczne ścianki lekko do tyłu i przyklejamy na nie okucia. Żeby konstrukcja się nie prostowała, robimy mały schodek, jak zaprezentowałem na zdjęciu.

Dodajemy nity posługując się technikami opisanymi w artykule Modelowanie detali pojazdów - zniszczenia i dodatki.

Uwaga! Jeśli ktoś chciałby, wzorem oryginału, umieścić śruby zamiast nitów, powinien zaopatrzyć się w sześciokątne i okrągłe wąskie rurki z plasticardu. Należy odciąć wąski plasterek sześciokątnej, a na jej środku nakleić kawałek okrągłej rurki).

Na koniec szlifujemy pilnikiem wszystkie nierówne krawędzie.

Ścianka długa

Kliknij tu, aby pobrać wersję do druku.

Ścianka krótka

Kliknij tu, aby pobrać wersję do druku.

W przypadku ścianek postępujemy identycznie, jak w przypadku elementu głównego. Naklejamy okucia, szlifujemy krawędzie i dodajemy nity.

Łączenie elementów

Gdy elementy są już gotowe, przyszedł czas na wykonanie łączników - w końcu co to za umocnienia, które można swobodnie przesuwać? Do wykonania zawiasów łączących wykorzystałem techniki z wymienionego wcześniej artykułu Modelowanie detali pojazdów - zniszczenia i dodatki.

Zaczynamy od przygotowania trzpienia - szpilki o stępionym ostrzu. Wykonujemy zawias w sposób identyczny jak w wymienionym powyżej artykule, z tą różnicą, że rdzeniem nie jest drut, tylko szpilka. Potrzebne będą 4 elementy o równej szerokości.

Nawiercamy 2 otwory w bocznej krawędzi ścianki i wklejamy zawias. Z jednej strony każdego elementu powinniśmy zamontować 2 zawiasy, a z drugiej 2 wpasowujące się w przerwy (miejsca czerwone i niebieskie).

Wyjmujemy szpilki, łączymy oba segmenty i spinamy przygotowanym wcześniej trzpieniem. Gotowe.

Identycznie postępujemy z każdym wykonanym elementem, aż otrzymamy blokadę o odpowiadajacej nam długości. Po wyjęciu trzpieni ściankę możemy przechowywać bez narażania na uszkodzenia, a złączona jest odporna na przewracanie i przypadkowe przesuwanie po polu bitwy.

Zestaw elementów - arkusz formatu A4

Kliknij tu, aby pobrać wersję do druku.

W kolejnym artykule pokażę malowanie krok po kroku i zaprezentuję, jak wygląda kompletna barykada. Zapraszam do komentowania i własnych eksperymentów!

2009–2024, TheNode.pl Disclaimer
Template designed by Globberstthemes