logotype

Nadchodzące imprezy

Dla organizatorów

Organizujesz konwent, pokazy gier albo turniej i chcesz zareklamować swoją imprezę? Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript., a zarówno w tym polu, jak i na stronie głównej naszego portalu pojawi się stosowne ogłoszenie.

Zvezda - ZiS-5

Po dłuższej przerwie wróciłem do tanich, plastikowych modeli Zvezdy z serii Art of Tactic. Tym razem jednak na warsztat trafił nie czołg, a pojazd z tyłów – radziecka ciężarówka ZiS-5, kopia amerykańskiego Autocara CA.

 

 

Rozpoznanie

Dla przypomnienia, Art of Tactic to gra figurkowo-planszowa o starciach lądowych z początku II WŚ, do której Zvezda wydaje modele w skalach 1/72 (piechota, artyleria), 1/100 (pojazdy naziemne), 1/144 i 1/200 (samoloty).

ZiS-5 trafił do sprzedaży w 2011 roku, lecz według informacji na moim pudełku został odświeżony w 2014. Przyznam szczerze, że nie wiem, co zmieniono w modelu. Na pewno zmieniło się opakowanie, na którym obecnie zamiast oficjalnej nazwy widnieje napis "radziecka 3-tonowa ciężarówka".

Omawiana ciężarówka kosztuje 10-12 zł, czyli tyle samo, co pozostałe modele pojazdów z tego okresu (niestety, zestawy napoleońskie i współczesne oraz większe pudełka do II WŚ – artyleria czy T-35 – są już droższe).

Pakowanie

Podobnie jak inne zestawy z serii, ZiS-5 został zapakowany w małe kartonowe pudełko z ładną ilustracją z przodu i zdjęciami złożonego modelu z tyłu.

W środku, oprócz wyprasek z częściami, znajdowała się karta ze współczynnikami jednostki oraz całkiem przydatna instrukcja montażu (w której zastosowano już normalną nazwę ciężarówki).

Montaż i jakość

Wystarczy jeden rzut oka na ramki, by stwierdzić, że mamy do czynienia modelem bardziej skomplikowanym od poprzednich. ZiS-5 składa się nie ze zwyczajowych 5-6 części, ale aż z 17 (18 wliczając flagę).

Na szczęście montaż jest prosty, a rozmieszczenie części dość oczywiste. Do instrukcji musiałem zajrzeć tylko po to, by upewnić się, która oś jest przednia, a która tylna.

Jedyny problem przy składaniu sprawiła mi maska. Aby poprawnie ją zamontować, należy... wygiąć ją do odpowiedniej pozycji. Mnie się to nie udało i zdecydowałem się ją rozciąć, a następnie skleić (bardzo możliwe, że to wina mojego braku delikatności).

Co ciekawe, model został wyposażony w blok silnika, który nie tylko służy za element konstrukcyjny (łączy kratę chłodnicy z szoferką), ale posiada też podstawowe detale i może zostać odsłonięty przy odpowiednim zgięciu maski.

Złożony model prezentuje się podobnie do pozostałych pojazdów z serii. Jest ładny i ma całkiem przyjemne szczegóły (jak na tak mały, uproszczony model do gry), choć niestety część z nich może zniknąć pod farbą. Jedyną modyfikacją, jaką uważam za konieczną, jest nacięcie boków paki tak, by wyglądała na zrobioną z desek.

Z punktu widzenia gracza, model posiada jednak jeden minus. Konstrukcja zawieszenia wydaje się dość delikatna (zwłaszcza przednia oś), dlatego z ZiSem trzeba się obchodzić delikatniej, niż z czołgami do Art of Tactic.

Podsumowanie

ZiS-5 to kolejny ciekawy zestaw od Zvezdy, który powinien zadowolić graczy poszukujących transportu dla swoich żołnierzy lub jakiegoś urozmaicenia terenu. Ciężarówka jest nieco bardziej złożona i delikatna od czołgów, ale nie powinno to stanowić większego problemu.

Na koniec chciałbym pokazać, co doświadczony modelarz potrafi zrobić z recenzowanego modelu: oto ZiS-5 w wykonaniu Marcina z Oddziału Ósmego.

Komentarze   
#1 blackout_sys 2015-03-30 08:12
Co do "odświeżania" modelu - nabyłem hurtem kilkanaście BA-10 i nawinęły mi się zarówno wersje wczesne jak i odświeżone. Odświeżony model jest dokładnie taki sam, nic nie zmienia się w częściach, natomiast zmodyfikowany jest układ ramki, a konkretnie punktów mocowania części do ramki. W przypadku BA-10 oznacza to mniej punktów styku i/lub przemieszczenie ich w miejsca, gdzie obrabianie części nie powoduje ich łamania.
Cytować
2009–2024, TheNode.pl Disclaimer
Template designed by Globberstthemes