logotype

Nadchodzące imprezy

Dla organizatorów

Organizujesz konwent, pokazy gier albo turniej i chcesz zareklamować swoją imprezę? Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., a zarówno w tym polu, jak i na stronie głównej naszego portalu pojawi się stosowne ogłoszenie.

Zvezda - T-72 i BTR-80

W ramach testowania sprawiłem sobie dwa modeliki z nowej serii Zvezdy Hot War: T-72B i BTR-80. Oba modele są bardzo użyteczne zarówno w kategorii modern jak i materiał do AK47 (w ramach wojen lat 90-tych i 2-tysięcznych) czy nawet ze względu na nowoczesny look w kategorii Sci Fi (z modyfikacjami lub bez).

 

Pudełeczka są w znajomym z drugowojennej serii kształcie i rozmiarze, jednak są dwukrotnie grubsze. Tu wypada nadmienić, że ilustracja na pudełku T-72 przedstawia wcześniejszy model pancerza reaktywnego niż przedstawiono na modelu, więc nieco wprowadza w błąd. Zwłaszcza, że osobiście wolałbym to starsze...

Najbardziej zaskakuje cena prawie półtora raza większa od drugowojennych zestawów. Sam rozmiar modelu nie usprawiedliwia moim zdaniem podwyżki. To wciąż dość tanie pojazdy do wargamingu, ale już nie tak atrakcyjne, jak II wojenne propozycje Zvezdy. Za cenę jednego mamy dwa i pół drugowojennego pojazdu!

W pudełeczku otrzymujemy po 2 wypraski, instrukcje składania modeli, karty statystyk do Zvezdowej gry Hot War oraz mały zestaw kalkomanii - całkiem ciekawy, bowiem składający się z pojedynczych cyfr, z których można sobie stworzyć wiele numerów. Składa się na nie 6-7 zestawów cyfr od 0-9, jednak trzeba się będzie napocić, by były równe! Do tej pory nie stosowałem kalek - wolę malować takie rzeczy - ale ten zestaw jest tak przydatny, że może spróbuje.

Modele są nieźle rozplanowane, ale na wypraskach znajduje się sporo zmarnotrawionego miejsca. I trochę brakuje jakichś części opcjonalnych. Stracona okazja.

Na plus należy policzyć Zveździe uproszczenie podwozia w BTRze. II wojenne pojazdy kołowe mają potwornie delikatne podwozie modeli redukcyjnych, a nie wargamingowych, które łatwo uszkodzić w grze. Tu nie powinno być z tym problemu.

Minusem za to jest uproszczenie pancerza reaktywnego T-72 i umieszczenie go od razu na wieży.. Gdyby był oddzielny, model dawałby znacznie więcej opcji budowy.

Modele budują się dobrze i bez kłopotów. Nie ma problemu ze spasowaniem i składają się bez kleju perfekcyjnie (zero szpar, jeśli tylko dobrze wytnie się je z wyprasek). Jedyna uwaga jest taka, że rama w środku kadłuba T-72 to przedziwny pomysł konstrukcyjny. Samonośny kadłub byłby solidniejszy. Cóż powiedzieć... Rosjanie... :)

Ogólnie oceniam modele na 5- (T-72) i 4+ (BTR) To świetne modele, ale kilka rzeczy można by zrobić lepiej (i taniej...).

Kilka fotek porównawczych z innymi modelami w 15mm - od lewej: Rebel Commanche, Zvezda T-72, Zvezda BTR-80, Zvezda Sdkfz 251B i PSC Tiger.

I kilka z piechotą sci-fi (Ground Zero Games, CMG, Khurasan i Rebel Miniatures), współczesną (Africans militia od Old Glory 15s)  i II wojenną (PSC Russian Infantry).

Recenzja pochodzi z bloga War is the H-Word.

Dodaj komentarz

Prosimy o zachowanie kultury. Wulgarne komentarze będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

2009–2019, TheNode.pl Disclaimer
Template designed by Globberstthemes