logotype

Nadchodzące imprezy

Dla organizatorów

Organizujesz konwent, pokazy gier albo turniej i chcesz zareklamować swoją imprezę? Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript., a zarówno w tym polu, jak i na stronie głównej naszego portalu pojawi się stosowne ogłoszenie.

Zęby Smoka i drut kolczasty

Dziś pokażę, jak w prosty i tani sposób wykonać jedne z najprostszych umocnień przeciwczołgowych znanych z pól bitewnych - smocze zęby. Zapraszam do lektury. Bez wątpienia upiększą każdy stół bitewny, a ich wykonanie nie przysporzy żadnego kłopotu. Dodatkowo przedstawię sposób na wykonanie drutu kolczastego, który pozwoli wykonać wiele innych umocnień bojowych.

 

Smocze zęby

Jak podaje Wikipedia:

Zęby smoka (niem. Höcker - garb) - jest to nazwa zwyczajowa fortyfikacji używanej w czasie II wojny swiatowej. Były to żelbetowe bryły, o kształcie ostrosłupa ściętego, o wysokości 90 cm - 120 cm. "Zęby" były ustawione w kilku rzędach i miały wspólny fundament. Używano ich jako bariery przeciwczołgowej, która za zadanie miała spowolnić czołgi przeciwnika na tyle, że stawały się łatwym celem dla oddziałów przeciwpancernych. Dodatkowym ulepszeniem było stosowanie ich z innymi przeszkodami, jak np. rowami przeciwczołgowymi.

Ten typ barier był powszechnie używany na frontach II wojny światowej. W Polsce możemy je obserwować np. w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym.

Żołnierze polscy stacjonujący podczas II wojny światowej w Wielkiej Brytanii nazywali ten typ bariery "pimplami".

Materiały

Do wykonania smoczych zębów potrzebne będą:

  • styrodur bądź styropian,
  • gładź szpachlowa,
  • cienka płytka na podstawkę,
  • piasek/żwirek,
  • szara farbka,
  • czarny i zielony wash,
  • inne farby i posypki do wykonania podstawki (u mnie farbki brązowa i piaskowa, oraz trawka statyczna).

Modelowanie

Pracę zaczynamy od przygotowania "szkieletów". Ze styroduru bądź innej pianki wycinamy kształty jak na fotografii (poprawniejsza byłaby forma bardziej spiczasta, jednak można mieć wątpliwości, czy będzie wystarczająco wytrzymała przy przechowywaniu).

Pamiętając, że taka forma zapory zawsze występowała w grupach pokrywających duży obszar, przyklejamy "zęby" do podstawki.

Rozrabiamy gęsty gips i nakładamy szpatułką/nożem na boki i górę zębów. Pozostawiamy do pełnego wyschnięcia.

Używając drobnego pilnika, wygładzamy powierzchnie. Należy mieć na uwadze, że beton nigdy nie jest idealnie gładki, więc i my nie musimy dbać o perfekcyjnie równe ścianki.

Ostrzem skalpela rzeźbimy pęknięcia i inne uszczerbienia. Podstawkę pokrywamy piaskiem.

Malowanie

Malowanie zaczynamy od pokrycia "zębów" czarnym washem - ja użyłem Badab Black z palety GW. W tym samym momencie nałożyłem brązowy wash na piasek (kolor i technika malowania podłoża wybrane dla spójności z blatem, na którym zamierzam grać).

Następnie nakładamy szarą farbkę, omijając zagłębienia. Wedle uznania, rozjaśniamy drybrushem krawędzie "zębów" oraz piasek na podstawce.

Zielonym washem przybrudzamy beton.

Na koniec uzupełniamy podstawkę i podziwiamy efekt naszej pracy.

 

Drut kolczasty

Wykonywanie drutu kolczastego zaczynamy od przygotowania kawałka cienkiego drutu. Zginamy go w połowie długości i skręcamy ze sobą obie części.

Teraz pora na wykonanie kolców. Z drugiego kawałka drutu wykonujemy pętlę wokół naszego przygotowanego wcześniej splotu, przesuwamy się dalej i wykonujemy następną pętlę itd.

Pokrywamy konstrukcję lakierm (aby skleić druty ze sobą) i odcinamy pętle. Gotowe.

Uwagi

Podane przeze mnie przepisy są jedynie propozycjami i sugestiami, zachęcam do eksperymentowania, ulepszania i dzielenia się wynikami na forum. Dziękuję za uwagę.

2009–2024, TheNode.pl Disclaimer
Template designed by Globberstthemes