logotype

Nadchodzące imprezy

Dla organizatorów

Organizujesz konwent, pokazy gier albo turniej i chcesz zareklamować swoją imprezę? Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript., a zarówno w tym polu, jak i na stronie głównej naszego portalu pojawi się stosowne ogłoszenie.

Puk, puk! Kto tam? - czyli jak zbudować bramę

Witam, szanowne państwo-draństwo zechcą zapoznać się z poniższym poradnikiem, w którym krok po kroku pokażę, jak zbudować duże, otwierane, zamkowe wrota, które wykorzystać można zarówno w makietach, jak i w dioramach. Zainteresowanych zapraszam do lektury i komentowania!

W tym konkretnym przypadku wrota użyte będą w dioramie, na której prezentować będę Mroczne Elfy z Naggaroth do systemu Warheim Fantasy Skirmish.

Do budowy użyłem następujących materiałów i narzędzi:

  • sosnowe listewki 3x5 mm oraz 3x3 mm,
  • aluminiowa blaszka z kremu do golenia,
  • spinacze biurowe,
  • wykałaczki,
  • kleje: wikol, polimerowy oraz cyjanoakrylowy,
  • taśma dwustronna,
  • cążki,
  • oczkownik,
  • nóż modelarski,
  • wiertarka ręczna.

Budowę rozpocząłem od odlezienia fragmentu pianki, która pozostała z poprzednich etapów prac nad dioramą dla Mrocznych Elfów. Fragment ten, wycięty z miejsca, w którym obecnie znajduje się brama, posłużył mi jako forma. Formę przeciąłem na pół, uzyskując lewe i prawe skrzydło wrót...



...następnie wyciąłem z taśmy dwustronnej paski o szerokości około 30 mm, które nakleiłem na środku skrzydeł wyciętych z pianki. I rozpocząłem przyklejanie odpowiednio przyciętych sosnowych listewek.


Po przyklejeniu do taśmy dwustronnej wszystkich listewek, posmarowałem całość klejem wikol i usunąłem nadmiar spoiwa.

Następnie na skrzydłach narysowałem linie, wzdłuż których klejem polimerowym przykleiłem belki poprzeczne.




Kolejny krok to nawiercenie belek poprzecznych i wbicie w otwory nitów wyciętych ze spinacza biurowego. Po wyschnięciu kleju, wzmocnioną nitami konstrukcję odkleiłem od taśmy dwustronnej.




Po zbudowaniu wrót przyszedł czas, żeby nieco je zniszczyć. Udałem się do kuchni, gdzie po rozgrzaniu nad palnikiem gazowym starego noża oraz grubszego drutu uszkodziłem wrota, znacząc je śladami spalenia i przestrzelin. Lepiej robić to w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, choć zapach palonego drewna sosnowego może się podobać.


Następny etap to przygotowanie zawiasów. Do tego celu użyłem odpowiednio przyciętych blaszek aluminiowych oraz wykałaczek.

Wykonanie zawiasów jest proste. Owinąłem wokół wykałaczki, a następnie wokół sosnowej listewki pasek aluminiowy, który podkleiłem klejem cyjanoakrylowym. Następnie przy pomocy oczkownika zwinąłem kolejny pasek, w którym nawierciłem otwory i klejem cyjanoakrylowym przykleiłem do poprzecznych belek na wrotach. W miejsca otworów wbiłem dodatkowo nity.









Wrota po zamontowaniu zawiasów prezentują się następująco.




I wrota po osadzeniu w bramie.


2009–2024, TheNode.pl Disclaimer
Template designed by Globberstthemes