logotype

Nadchodzące imprezy

Dla organizatorów

Organizujesz konwent, pokazy gier albo turniej i chcesz zareklamować swoją imprezę? Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript., a zarówno w tym polu, jak i na stronie głównej naszego portalu pojawi się stosowne ogłoszenie.

Terenokreacja - płachty i zadaszenia wg QC

Kilka dni temu, przy okazji budowy Bazaru wymyśliłem prosty patent na budowę wszelkiego rodzaju płacht, zadaszeń itp. z materiału. Wykonane w ten sposób płachty z powodzeniem można wykorzystać przy budowie różnego rodzaju makiet - zarówno tych w klimatach fantasy, jak i współczesnych czy SF.

Do stworzenia płachty wykorzystałem:

  • Cienki miedziany drut,
  • Wiertło,
  • Nóż do tapet,
  • Klej SuperGlue,
  • Rączkę do skalpela (bez ostrza),
  • Kombinerki,
  • Spinacz biurowy,
  • Nożyczki,
  • Drewnianą listwę,
  • Taśmę malarską...
  • ...oraz niewidoczny na zdjęciu Klej Polimerowy i kawałek plastikowej płytki.

Pierwszy krok to skręcenie miedzianego drutu, który będzie imitował linę. W tym celu montuję wiązkę (w zależności od gustu można użyć dwóch lub trzech żył) jeden koniec wiązki drutu montuję w rączce (do skalpela) a drugi chwytam kombinerkami. Obracając rączką (do skalpela) skręcam drut - otrzymując prostą i dość sztywną linkę. Następnie nożyczkami odcinam niesplecione, luźne końcówki.

Płachtę wykonuję z taśmy malarskiej, którą sklejam dwustronnie - przy czym sklejane pasy przesuwam o kilka milimetrów względem siebie - tak, aby móc dokleić kolejne pasy i otrzymać szeroką połę materiału na zadaszenie. Po sklejeniu, nożyczkami nadaję płachcie pożądany kształt. Wiertłem wycinam w każdym z rogów po dwa otwory, przez które przeplatam drucianą linkę, którą następnie na jednym końcu zaginam i zaciskam na taśmie modelarskiej, a na drugim foruję w hak. Na koniec rozgrzanym spinaczem wypalam otwory, imitujące dziury, które w trakcie zdobywania miasta powstały w zawieszonym nad bazarem materiale.

Słupy podtrzymujące płachtę wykonałem z drewnianych listewek. W wywierconych wiertłem otworach zamocowałem wykonane ze spinacza klamry, do których przywiązana będzie lina mocująca płachtę. Ponadto, dla urozmaicenia ponacinałem krawędzie słupów, a u dołu oplotłem miedzianym drutem.

Kolejny krok, kto wykonanie klamer, które zostaną przytwierdzone do budynku. W tym celu z plastikowej płytki wyciąłem dwa fragmenty o wymiarach mniej więcej 10x5 mm, w których wywierciłem sześć otworów. Cztery umiejscowione w narożnikach posłużą do przytwierdzenia do muru, natomiast w dwóch w środku umieściłem wycięte ze spinacza biurowego klamry.

Klamry i słupy przykleiłem do makiety, a płachtę (póki co bez klejenia) przytwierdziłem do zaczepów. Całość prezentuje się następująco:

Płachty otrzymane ze sklejonej ze sobą taśmy modelarskiej można w zależności od potrzeb i gustu wycinać w różne kształty, na przykład w trójkąty - jak zrobiłem to w przypadku wspomnianego wcześniej Bazaru.

2009–2024, TheNode.pl Disclaimer
Template designed by Globberstthemes