logotype

Nadchodzące imprezy

Dla organizatorów

Organizujesz konwent, pokazy gier albo turniej i chcesz zareklamować swoją imprezę? Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript., a zarówno w tym polu, jak i na stronie głównej naszego portalu pojawi się stosowne ogłoszenie.

Papier - nożyczki - teren: Mury

Zgodnie z zapowiedziami prezentujemy drugi odcinek przygód z papierowymi terenami. Dziś zapraszamy do budowy modularnego systemu murów i strażnic - elementów bardziej niż niezbędnych w objętych wojną krainach.

Makieta 2 - mury i wieże

Zaczynamy od wydrukowania na sztywnym kartonie poniższego projektu (strona 1 to ściany, należy wydrukować 3 takie arkusze). Ja użyłem kartonu 250g/m2, jak widać na końcu artykułu jest to wystarczająco wytrzymały materiał.

Wieża kolorowa.

Wieża czarno-biała (dla osób, które wolą malować/modelować samodzielnie).

Następnie wszystkie elementy wycinamy, podstawę (arkusz 2) naklejamy na płytę CD (wymiary dobrałem tak, by wieża się na niej mieściła)/sztywną tekturę/plasticard/arkusz blachy/płytkę z drewna/bezpośrednio na stół - wedle uznania.

Teraz sklejamy ze sobą ściany (arkusze 1 i 2) (tak jak w poprzednim projekcie, mamy 8-kątną wieżę zwężającą się w górnej części). Tu ważna jest kolejność - dobrze by było, gdyby wejście (drzwi na poziomie gruntu) było po wewnętrznej stronie fortyfikacji. Elementy z czarnym prostokątem to ściany, w które wpinać będziemy mur - prostokąt nacinamy zgodnie z białymi liniami.

Uwaga!

Jak widać na zdjęciu poniżej, tam, gdzie mamy miejsce na mur, trzeba przyciąć "języczek" do klejenia.

Wieżę przyklejamy do podstawy, następnie zajmujemy się górną częścią budowli. Sklejamy zwężenie i gzyms, na którym później zainstalujemy blanki i podłogę. Środkowe "języczki" zaginamy do środka.

Z arkusza 7 wybieramy duży ośmiokąt, który przyklejamy na zagięte "języczki". W ten sposób usztywniamy konstrukcję, nadając regularniejszy kształt, oraz wzmacniamy późniejszą podłogę.

Do wolnych "języczków" przyklejamy blanki (arkusze 5 i 6), sklejając je również ze sobą (dokładnie tak jak ściany).

Do środka wieży wklejamy wewnętrzną stronę blanek i zaklejamy "języczki" podłogą (arkusz 2).

Teraz uzupełniamy zagłębienia w murze przy użyciu elementów z arkusza 5 - ten większy prostokąt. Dobra rada: linie zagięć nacinamy przed pocięciem prostokąta - jest to znacznie wygodniejsze.

Pora na wykonanie muru. Jego koronę (arkusz 3) naginamy i wklejamy we wzmocnienie (arkusz 7) - tak, jak na zdjęciach poniżej. U mnie jedno wzmocnienie wystarczyło, przy cieńszym kartonie można śmiało dać 2 - po 2 i 4 zagłębieniu.

Następnie wklejamy zakończenia muru (arkusz 5).

Od spodu wklejamy zakończenie (arkusz 6), i na to ściany (arkusz 4).

Jeszcze tylko wypełnienia blanek i gotowe.

Pora na małą sesję zdjęciową .

Dziękuję za uwagę i zapraszam na kolejne odsłony serii!

P.S.

Jako, że sam nie używam terenów papierowych (wolę te "zwykłe"), mam prośbę: jeżeli któryś z Czytelników wykona większą ilość elementów i złoży z nich twierdzę, proszę o zdjęcie - uzupełnię o nie artykuł. Z góry serdecznie dziękuję!

2009–2024, TheNode.pl Disclaimer
Template designed by Globberstthemes