logotype

Nadchodzące imprezy

Dla organizatorów

Organizujesz konwent, pokazy gier albo turniej i chcesz zareklamować swoją imprezę? Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., a zarówno w tym polu, jak i na stronie głównej naszego portalu pojawi się stosowne ogłoszenie.

Bez bandaża się nie da... - mumie i egipscy nieumarli

W dzisiejszym przeglądzie, uzbrojeni w mapę, pochodnię i rewolwer, udamy się na poszukiwania wojowników do stylizowanych na egipskie armie nieumarłych. W przeglądzie uwzględnimy dowódców, szkielety i oczywiście mumie - bez nich Egipt nie byłby Egiptem... Zapraszam!

 

Games Workshop

Nazwa gry: Warhammer Fantasy Battle
Strona producenta: http://www.games-workshop.com/
Ceny modeli: od 8£ (bohater) do 30£ (gigant)

Wraz z podzieleniem Nieumarłych na Wampirze Książęta oraz Khemri na przełomie v i VI edycji, w ofercie GW pojawiło się mnóstwo modeli w egipskim klimacie. Co prawda od tego czasu modele nie zostały zmienione, ale patrząc na niektóre najnowsze wytwory tej firmy, można dojść do wniosku, że to dobrze. Dzięki temu nadal mamy dostępne tak dobre modele, jak figurki Królów Grobowców, giganta czy moich prywatnych ulubieńców - Ushabti. W ofercie tej jest co prawda kilka szkaradziejstw, jak skorpion czy Carrion, ale stanowią one mniejszość. Bardziej bolesne mogą być ceny, ale cóż... to przecież Games Workshop.

Crocodile Games

Nazwa gry: WarGods
Strona producenta: http://www.crocodilegames.com/
Ceny modeli: od 3,95$ (pojedynczy piechur) do 99,95$ (największe zestawy startowe)

Gry WarGods nie dało się pominąć w tym zestawieniu, gdyż od początku oparta była na mitologii starożytnego Egiptu (pozostałe settingi, grecki i hyperborejski, dodane zostały później). Kolejną rzeczą, która odróżnia armie z WarGods od innych w tym zestawieniu, jest to, że w większości nie są nieumarłe. W skład większości wchodzą jak najbardziej żywi ludzie lub mieszanki ludzi i zwierząt, ponadto znajdziemy też istoty stworzone z kamienia oraz ludzi-gadów o trudnych do ustalenia korzeniach. Nie obyło się jednak bez nieumarłych, i to dość mocno zabandażowanych. Duża część jest oczywiście pochodzenia ludzkiego, ale znajdziemy też mumie z ptasimi czy psimi głowami. I właśnie ta różnorodność czyni modele do WarGods of Aegyptus tak interesującymi.

Fenryll Miniatures

Nazwa gry: -
Strona producenta: http://www.fenryll.com/
Ceny modeli: od 7€ (mumia) do 20€ (smok-mumia)

Firmie Fenryll poświęciliśmy już jeden artykuł, mimo to przez swoją różnorodną ofertę pojawia się ona (i pojawiać się będzie) w różnych zestawieniach. A skoro oferta jest tak szeroka, nie mogło w niej zabraknąć mumii. I przyznać trzeba, że ich modele są wcale niezłe. Pierwsza trójka mumii jest dość przeciętna, z kolei druga wygląda dość komiksowo, co czyni ją wspaniałą dla ludzi zmęczonych powagą WFB. Zabandażowany smok jest ciekawym i całkiem oryginalnym pomysłem. Wreszcie mamy modele czempionów egipskich bogów - Horusa i Anubisa. Może są mało nieumarłe, ale gracze z wyobraźnią na pewno znajdą dla nich zastosowanie.

Raeaper Miniatures

Nazwa gry: -
Strona producenta: http://www.reapermini.com/
Ceny modeli: od 3,99$ do 39,95$

U Reapera, pod łatką Nefsokar znajdujemy bardzo ciekawe i porządne modele. Samych mumii jest dość dużo, bo około trzydziestu zestawów, z których kilka świetnie nadaje się do urozmaicenia szeregów naszych wojsk, a pozostali będą świetnymi przywódcami czy kapłanami. Poza nimi mamy parę modeli wzorowanych na egipskich bogach - a więc strażników Anubisa o głowach szakala, kocie Córki Sekhmet czy krokodylich Pożeraczy z Ammat. Z modeli do zastosowania w WFB jest też dynamiczny szkielet-gigant oraz skorpion, znacznie ładniejszy od proponowanego przez GW. Serię uzupełniają Arabowie oraz kreatury z ich mitów (jak Dżinny i Ifrity), ale one wykraczają poza tematykę tego tekstu.

Gamezone Miniatures

Nazwa gry: -
Strona producenta: http://www.gamezoneminiatures.com/
Ceny modeli: (cen producenta chwilowo brak, strona w przebudowie)

Gamezone proponuje nam dość ograniczony wybór zabandażowanych nieumarłych - jednego jeźdźca, dwóch bohaterów i trzy trójki piechurów. Prawdę powiedziawszy jestem dość zawiedziony tymi modelami. Kawalerzysta, choć dynamiczny, wygląda na dość przerośniętego, na dodatek brak mu "tego czegoś", co przykuwałoby wzrok. Piechurzy są znacznie przyjemniejsi, choć dość wychudzeni - ale to przecież zasuszone mumie. Razi mnie tylko jeden z nich, uzbrojony w dwa miecze, w dziwnej pozie i z zagadkową masą na głowie. I wreszcie dowódcy, czyli sztandarowy i swego rodzaju czempion z dwoma mieczami. O ile ten pierwszy jest niezły, o tyle ten drugi wygląda, jakby ledwie został wyjęty z sarkofagu i nie bardzo wiedział, co się wokół dzieje. Niestety, w kwestii mumii oferta Gamezone rozczarowuje.

Eureka Miniatures

Nazwa gry: -
Strona producenta: http://www.eurekamin.com.au/
Ceny modeli: od 2.95$AU (mumia) do 4$AU (wojownik Anubisa)

Eureka Miniatures to kolejna firma o dużej ilości produktów o różnej jakości. Zaskakującym jest jednak, że zestaw mumii jest tylko jeden, do tego mamy dwa zestawy nieumarłych Egipcjan i aż sześć zestawów wojowników Anubisa o głowach szakala. Ci ostatni niestety wyglądają dość karykaturalnie, przez co pewnie znajdą niewielu amatorów. Zestaw mumii jest za to znacznie przyjemniejszy, jego jedyną wadą jest płaskość modeli, ale na tą przypadłość cierpią wszystkie modele tej firmy. Odrobinkę tylko gorsi są wskrzeszeni Egipcjanie, których oldschoolowość może do niektórych przemawiać.

Black Tree Design

Nazwa gry: -
Strona producenta: http://www.blacktreedesign.com/
Ceny modeli: od 3,89€ (szkielety) do 4,32€ (mumie)

Black Tree Design oferuje nam pięć zestawów po trzech wskrzeszonych szeregowych Egipcjan, a do tego trzy mumie i zmumifikowanego kapłana. W całej tej gromadce trudno znaleźć coś, do czego można by się przyczepić. Jak to często u BTD bywa, figurki mocno przypominają te, które GW serwowało swoim fanom za czasów IV i V edycji. Może nie jest to szczyt nowoczesności, ale czy koniecznie trzeba zawsze podążać za najnowszą stylistyką?

West Wind Productions

Nazwa gry: Gothic Horror
Strona producenta: http://www.westwindproductions.co.uk/catalog/index.php
Ceny modeli: 5£ (każdy z zestawów)

W przeciwieństwie do innych produktów z tego zestawienia, mumie od West Wind Productions nie są częścią oferty w typowych klimatach fantasy, a serii inspirowanej klasycznymi horrorami. Dlatego nie są to modele z wyraźnym uzbrojeniem przeznaczone do ustawienia w szeregu. Zamiast tego mamy pięć powłóczących nogami, ciasno zabandażowanych monstrów oraz, dla urozmaicenia, nieludzkiego wysłannika Seta. Wszystkie modele łączą klasyczny setting z bardzo przyjemnymi rzeźbami. Jak dla mnie bomba.

Ral Partha

Nazwa gry: -
Strona producenta: http://www.ralparthaeurope.co.uk/
Ceny modeli: 1,25-1,75£ (model)

U Ral Parthy znajdziemy zaledwie trzy modele, za to bardzo przyjemnej jakości. Pierwszy przedstawia dość typową mumię, której ciało dość dokładnie okrywają bandaże. Dwa pozostałe to już mniej obandażowane szkielety w egipskich strojach. Te dwa modele bardziej przykuły naszą uwagę, nie tylko za sprawą większej ilości detali, ale też tego, że nie powinny aż tak bardzo odstawać w zwykłej armii Królów Grobowców, co czyni ich jeszcze atrakcyjniejszymi.

Dodaj komentarz

Prosimy o zachowanie kultury. Wulgarne komentarze będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

2009–2018, TheNode.pl Disclaimer
Template designed by Globberstthemes