logotype

Nadchodzące imprezy

Dla organizatorów

Organizujesz konwent, pokazy gier albo turniej i chcesz zareklamować swoją imprezę? Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., a zarówno w tym polu, jak i na stronie głównej naszego portalu pojawi się stosowne ogłoszenie.

Alternatywy GW - Fenryll

Ostatnie poszukiwania ciekawych modeli w klimatach fantasy zawiodły mnie na stronę francuskiej firmy Fenryll. Oferowane przez nią modele wydały mi się tak interesujące, że postanowiłem wciąć się w serię dotąd prowadzoną przez Eiko i zaprezentować Wam, jakie to oryginalne pomysły mają rzeźbiarze z Paryża i okolic. Zapraszam do lektury!

Muszę przyznać, że w kwestii figurkowej nie mam z Francją szczególnie dobrych skojarzeń. Pierwsze moje myśli biegną w stronę Rackhama i ich Konfrontacji (starej), której estetyka mnie osobiście mało odpowiadała. Postanowiłem jednak przemóc własne uprzedzenia i spojrzeć, co nam oferuje Fenryll. Okazało się, że ich wyroby różnią się znacznie od wspomnianej już Konfrontacji, a przywodzą na myśl raczej starsze modele od GW, tak z IV/V edycji. Jeśli komuś tak zamierzchłe czasy kojarzą się wyłącznie z kiepskimi rzeźbami, to już uspokajam - zbyt wielu takowych w asortymencie Fenrylla nie znajdziemy. Składa się on niemal w całości z porządnych, żywicznych figurek w dość old-schoolowych klimatach.

Bardzo duży, bo liczący ponad 2,5 tysiąca wzorów wybór podzielono na 28 kategorii. Szanując tytuł serii, zaprezentuję wyłącznie te, które nadają się jako zastępstwa do gier brytyjskiego prawie-monopolisty. Fani klasycznych Dedeków, czy heroic fantasy w ogóle, powinni przejrzeć podkategorię 3-Stages Evolutions, gdzie znajdą zestawy po trzy wariacje jednej postaci, przedstawiające jej rozwój. Miłośnicy klimatów post-apokaliptycznych koniecznie muszą rzucić okiem na skromny, acz ciekawy wybór postaci i motocykli. Kolekcjonerom oryginalnych, acz niekoniecznie praktycznych modeli, polecam zajrzeć do działów Humorous, Collector's 54-75mm, a przede wszystkim Naheulbeuk Dungeon, gdzie znaleźć można... a co tam, jednak co nieco pokażę na końcu. Zacznijmy jednak od klasycznego i praktycznego fantasy.

Właściciele "złych" armii będą mogli od Fenrylla nająć paru ciekawych magów. Oto po lewej Necromancer II, standardowo za 7,00€ (choć w chwili powstawanie tego tekstu jest na niego promocja). Po prawej zaś stoi Chaos Shaman (5,00€), który bez trudu powinien pasować zarówno do armii Chaosu, jak i Mrocznych Elfów czy Wampirzych Książąt.

Wśród szwarccharakterów znajdziemy też ciekawy wybór postaci do Chaosu, zarówno Niepodzielnego, jak i naznaczonego przez któregoś z trzech bogów (Pan Zmian nie doczekał się na razie reprezentacji).  Z tego wachlarzu najlepiej prezentują się wyznawcy Papcia Nurgla. Za The infamous Chaotics zapłacimy 11,00€, a będą nam wiernie służyć jako wybrańcy lub czempioni.

Jak powszechnie wiadomo, każdej armii wyznawców Chaosu musi przewodniczyć naznaczony przez boga (lub bogów) dowódca. Oto pretendent do tego tytułu: Putrid Generalza 7,00€.

A cóż to za armia Chaosu bez demonów? Za Putrid Horror panowie z Fenrylla życzą sobie tylko 11,00€.

Skoro jesteśmy już przy większych kreaturach, należy także wspomnieć o bardzo szerokiej ofercie smoków o najróżniejszych kształtach i rozmiarach. Pośród nich świetnie nadający się na wierzchowca dla naszego dowódcy Flying Dragon za 60,00€ (także w jego przypadku w obecnej chwili mamy obniżkę).

Większe zestawy to nie tylko duże bestie, ale i maszyny bojowe. Wśród asortymentu firmy znajdziemy zarówno bardzo oryginalne (i niekoniecznie praktyczne), jak i bardzo konwencjonalne, których przykładem jest Dwarf Canon (25,00€).

Choć figurki piesze występują zazwyczaj w zestawach po trzy modele, Fenryll oferuje także kilka większych zestawów. W moim odczuciu nadają się one nie na oddziały, lecz raczej na drużyny do Mordheim lub urozmaicenie istniejących regimentów. Za najciekawszy z nich uważam The Departed, kosztujący 25,00€.

A skoro już o urozmaiceniach mowa, czy wampirzy gracze nie mieli nigdy ochoty na wprowadzenie pewnej różnorodności w szeregi swoich zjaw? Umożliwia to między innymi zestaw Spectres (9,50€).

Przechodząc do bardziej pozytywnych frakcji, czy nie uważacie, że w armiach dzikich elfów, wśród któych mamy przecież równouprawnienie, jest za mało kobiet? Nie chcielibyście zobaczyć kiedyś Tancerek Wojny? Firma Fenryll czyni to możliwym, a to dzięki takim ofertom, jak Amazons III (zwyczajowo 9,50€, acz obecnie w obniżce).

Ale ale, nie samym fantasy przecież człowiek żyje. Czy wśród produktów Fenrylla znajdziemy coś nadającego się do jakże popularnych rozgrywek w 41 tysiącleciu? Niestety, firma bardzo małą część swojej oferty poświęca klimatom s-f, a zaledwie nieliczne z ich propozycji wprost pasują do Wh40k. Wyjątkiem jest Space Templar (7,00€).

A teraz przejdziemy do innych modeli, które przykuły moją uwagę, acz nie są tak łatwe do zaadoptowania w grach panów z Nottingham. Wspominałem już o modelach post-apokaliptycznych. Wśród nich mamy dość duży odsetek rzeźb pań, które to jednak mnie szczególnie nie zachwyciły. Poza tym Fenryll proponuje nam łącznie 8 lekkich pojazdów. Punk Biker (9,50€) to najmniej oryginalny spośród nich, acz mój osobisty faworyt. Znacznie bardziej wyróżniają się motocykle dla frakcji fantasy przeniesionych w ponuklearne klimaty, jak choćby Dwarf Tank Bike (19,00€).

Wracając do postaci fantasy, pośród nich znajdziemy także kilka mini-dioram. Większość z nich jest dość statyczna, ale są także wyjątki, jak Crocodile Female Hunter za 7,00€ (nawiasem mówiąc, przez błędny szyk nazwa znaczy coś zupełnie przeciwnego, niż przedstawia model).

Jak się okazuje, także i francuscy rzeźbiarze nie mogli oprzeć się wpływom Howarda Philipsa Lovecrafta, czego efektem jest Depths Creature (19,00€).

Na wstępie napomknąłem także o zestawach przedstawiających tę samą postać w trzech różnych stadiach rozwoju. Z reguły jest to progresja z początkującego awanturnika do sławnego i potężnego poszukiwacza przygód. Ktoś jednak wpadł na pomysł, by przedstawić nam zupełnie inną przemianę, czego efektem jest 3-stages Werewolf (9,50€).

I wreszcie seria Naheulbeuk Dungeon, której zawartości na początku nie zdradziłem. W jej skład wchodzą karykatury postaci z jakże popularnych dungeon crawls - moim zdaniem naprawdę przeurocze modele. Oto od lewej do prawej: Ogre (9,00€), Thief (4,00€), Lich (4,00€) i Haemophilic Vampire (4,00€).

Przedstawione w tym tekście modele to oczywiście tylko ułamek oferty firmy Fenryll. Inne produkty wcale nie są mniej intrygujące. Drzewce, hydry, trolle, demony, strzygi, ludzie-skorpiony, ludzie-pory - to wszystko i jeszcze więcej można znaleźć na oficjalnej stronie producenta, do czego z całego serca zachęcam. A teraz żegnam się grzecznie i do zobaczenia!

Dodaj komentarz

Prosimy o zachowanie kultury. Wulgarne komentarze będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

2009–2018, TheNode.pl Disclaimer
Template designed by Globberstthemes