logotype

Nadchodzące imprezy

Dla organizatorów

Organizujesz konwent, pokazy gier albo turniej i chcesz zareklamować swoją imprezę? Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., a zarówno w tym polu, jak i na stronie głównej naszego portalu pojawi się stosowne ogłoszenie.

Footsore Miniatures - William Marshal

Wilhelm Marshal, ang. William Marshal, fr. Guillaume le Maréchal (ur. 1144, zm. 1219) – angielski rycerz okresu średniowiecza. Od 1199 roku nosił tytuł lorda marszałka. Od 1216 roku pełnił rolę regenta, ponieważ król Henryk III był jeszcze małoletni.
Według legend w wieku 70 lat Marshal był tak chętny, by walczyć w Lincoln i wbiec przez niepilnowane przejście w murze miasta, że zapomniał hełmu, więc gonił za nim jego giermek. W tej samej bitwie zabił w walce konnej szlachcica ciosem w szczelinę hełmu garnczkowego. Jego przeciwnik uderzył go trzykrotnie w hełm, a potem padł na ziemię. Wówczas Marshal miał rozkazać, by tamtego ocucono. Dopiero po zdjęciu hełmu okazało się, że rywal zginął.

Wikipedia

Jak się już zapewne domyślacie, dziś mam dla Was recenzję modelu Williama Marshala od brytyjskiej firmy Footsore Miniatures.

Figurki, które były częścią większego zamówienia, otrzymałem w solidnie zabezpieczonej paczce. Rycerze zostali zapakowani przez producenta w woreczek strunowy, wewnątrz którego oprócz metalowych modeli znalazłem także wycięte z HDF-u podstawki i ulotkę zawierającą wszystkie niezbędne informacje.

Zestaw składa się z 5 odlanych w białym metalu elementów, z których złożymy słynnego rycerza pieszo i konno. W obu wersjach William odziany jest w narzuconą na kolczy pancerz tunikę i hełm, a w rękach trzyma miecz i tarczę.

Figurki utrzymane w skali 28 mm są dość szczegółowe i jednocześnie na tyle zwarte, by ich malowanie nie wymagało męczącej gimnastyki pędzlem.

Jakość odlewu jest dobra, a ilość detali odpowiednia. Nie zauważyłem większych linii podziału formy czy nadlewek.

Jak wspomniałem wcześniej, modele wyrzeźbiono w skali 28 mm. Są nieco mniejsze i bardziej proporcjonalne od modeli Games Workshop, zaś figurka od MOM Miniaturas góruje nad nieszczęsnymi rycerzami niczym ogr nad obywatelem Imperium.

W Warheim FS modele z dużą dozą prawdopodobieństwa będą pełnić rolę Błędnych Rycerzy w szeregach bretońskich Rycerzy Graala.

2009–2023, TheNode.pl Disclaimer
Template designed by Globberstthemes