logotype

Nadchodzące imprezy

Dla organizatorów

Organizujesz konwent, pokazy gier albo turniej i chcesz zareklamować swoją imprezę? Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript., a zarówno w tym polu, jak i na stronie głównej naszego portalu pojawi się stosowne ogłoszenie.

Footsore Miniatures - Llywelyn ap Gruffudd, Prince of Wales

Llywelyn ap Gruffydd (ur. ok. 1223, zm. 11 grudnia 1282) – ostatni książę niepodległej Walii przed jej podbiciem przez króla Anglii Edwarda I. Llywelyn lub Llewelyn ap Gruffyd, walijski książę, wnuk Llywelyna ap Iorwerth. W 1246 przejął tron po swoim wuju, Dawidzie II, jako władca Północnej Walii. W 1247, wraz z bratem Owenem jako współwładcą, złożyli hołd Henrykowi III angielskiemu, poddając mu większą część ich terytorium. W 1256, pozbawiając Owena tronu, Llywelyn rozpoczął działania na rzecz odzyskania swoich ziem. Wkrótce zaskarbił sobie lojalność innych walijskich książąt i do 1263 władał znaczną częścią Walii. Podczas Wojny Baronów sprzymierzył się z Simonem de Montfort, hrabią Leicester, przeciwko Henrykowi III. Upadek Montforta nie powstrzymał Llywelyna; w 1267 podczas Traktatu z Montgomery dał się poznać jako książę Walii – wtedy to po raz pierwszy oficjalnie użyto tego tytułu, mimo że Llywelyn przyjął go w 1258. W 1272, gdy Edward I przejął tron angielski, Llywelyn odmówił złożenia hołdu angielskiemu władcy. Llywelyn został zabity podczas Drugiego Powstania w 1282. Był ostatnim niezależnym władcą Walii. Znany jest również jako Llewelyn ap Griffith.

Wikipedia

Dziś mam dla Was recenzję modelu Llywelyn ap Gruffudd, Prince of Wales od Footsore Miniatures. Firmę poznałem dzięki temu odcinkowi POniedziałkowych POdcastów, które na swoim kanale prowadzi Mateusz z Paints of War.

Model, który był częścią większego zamówienia, otrzymałem w solidnie zabezpieczonej paczce, a same figurki zostały zapakowane przez producenta w woreczek strunowy, wewnątrz którego oprócz modeli znajdziecie także wycięte z HDF-u podstawki i ulotkę zawierającą wszystkie niezbędne informacje.

Zestaw składa się z dwóch odlanych w białym metalu figurek przedstawiających Llywelyna Ostatniego w wersji pieszej i konnej. Jak przystało na rycerza i arystokratę, książę jest odziany w narzuconą na przeszywanicę kolczugę, na której nosi z kolei tunikę i ciężki płaszcz. Wojownik chroni głowę pełnym hełmem, zaś do wali rusza uzbrojony w miecz i tarczę.

Wykonane w skali 28 mm figurki są dość szczegółowe i jednocześnie na tyle zwarte, by ich malowanie nie wymagało męczącej gimnastyki pędzlem.

Jakość odlewu jest dobra, a ilość detali odpowiednia. Nie zauważyłem większych linii podziału formy czy nadlewek. Jak możecie zauważyć na prezentowanych poniżej zdjęciach w podstawkach umieściłem magnesy neodymowe, które powinny zabezpieczyć model w czasie transportu.

Jak wspomniałem wcześniej, modele są w skali 28 mm i choć w przypadku ostatniego księcia Walii tego nie widać, to są nieco mniejsze i bardziej proporcjonalne od modeli Games Workshop czy Heresy Lab.

W Warheim FS model z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie pełnił rolę Bohatera na Pegazie w szeregach bretońskich Rycerzy Graala.

2009–2023, TheNode.pl Disclaimer
Template designed by Globberstthemes