logotype

Nadchodzące imprezy

Dla organizatorów

Organizujesz konwent, pokazy gier albo turniej i chcesz zareklamować swoją imprezę? Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., a zarówno w tym polu, jak i na stronie głównej naszego portalu pojawi się stosowne ogłoszenie.

Wojownicy Autostrady: Kolejny Etap

Półtora miesiąca temu opublikowałem drugą cześć zestawienia postapokaliptycznych modeli w skali 28mm. Zapowiedziałem też część trzecią – i oto ona! A w niej kolejnych dziewięć firm, których produkty nadają się na pustkowia pozostałe po końcu świata.

 

 

Wargames Factory

Strona: http://wargamesfactory.com/

Ceny: $21,95 za 30 ludzi.

Ta pozycja pojawiła się już w komentarzach do poprzedniego zestawienia. Oto całkiem niedawno Wargames Factory wydało zestaw Apocalypse Survivors: The Men. Z jego zawartości możemy złożyć 30 plastikowych figurek mężczyzn (i chłopców). Dzięki 10 różnym torsom i 15 wzorom głów możemy naprawdę zaszaleć, jeśli chodzi o różnorodność. Jednak prawdziwe szaleństwo dotyczy broni: mamy do wyboru noże, maczety, łuki, strzelby i mnóstwo karabinów szturmowych. Co ciekawe, mamy tu nie tylko najpopularniejsze M16 i AK, ale też L85, gdyby ktoś zdecydował się na postapokaliptyczną Brytanię (są tu jacyś fani 28 Dni Później?). Nie ma co ukrywać, to jeden z najciekawszych zestawów na rynku. Ciekawe, kiedy dostanie uzupełnienie w postaci zestawu żeńskiego.

RAFM

Strona: http://www.rafm.com/

Ceny: $5,95 za model.

W katalogu tej firmy warto zwrócić uwagę na serię Modern Day Heroes. Kilka figurek z tej kategorii wprost odnosi się do klimatów postapokaliptycznych, jak widoczni poniżej Kook the Raider, Fallout Girl czy Gloria. Pozostałe postaci są bardziej współczesne i dla niektórych mogą być za schludne, jak na krajobraz po końcu świata – ale to zostawiam już indywidualnej ocenie. Jakby nie było, rzeźby są bardzo udane.

Kallistra

Strona: http://www.kallistra.co.uk/

Ceny: £10,50 za 10 postaci.

Kallistra oferuje nam jeden zestaw 10 metalowych figurek. Choć oficjalne zdjęcia nie zachęcają do zakupu, po wygooglaniu innych okazuje się, że fatalna prezentacja spowodowana jest szpetnym malowaniem. Rzeźby są całkiem niezłe, a cena około funta za jedną postać jest całkiem zachęcająca.

ShadowForge

Strona: http://www.shadowforge.com.au/

Dystrybutor: http://eurekamin.com.au/

Ceny: AU$ 4,00-6,00 za jeden model, 15,00-18,00 za zestaw 3-4.

Ta australijska firma skupia się na produkowaniu niemal wyłącznie kobiecych modeli. Do postapokaliptycznych klimatów możemy zaadaptować pojedyncze modele z serii Characters oraz większość zestawów Science Fiction. Rzeźby są całkiem udane, kilka jest bardzo dynamicznych, jednak przez skupienie na negliżu mogą kontrastować z poważniejszymi modelami.

Reaper

Strona: http://www.reapermini.com/

Ceny: $5,99-6,99 za postać.

W niesamowicie różnorodnej kategorii Chronoscope znajdziemy kilka postaci oznaczonych tagiem post-apocalyptic. Nadają się one bardziej do światów opanowanych przez zombie, a nie tych po nuklearnej zagładzie – zresztą nietrudno rozpoznać w nich bohaterów znanych filmów czy gier. Oprócz nich warto rzucić okiem na inne modele z tej kategorii, a nuż coś z nich będzie pasować do naszej postapokalipsy. O jakość wykonania raczej nie ma się co obawiać.
A jeśli ktoś chce zgotować niemiłą niespodziankę tym, którzy przetrwali, może zakupić sporych rozmiarów mutanta lub innego pasującego potwora.

Black Scorpion

Strona: http://www.blackscorpionminiatures.com/

Ceny: £3,50 za figurkę.

Tu znów mamy do czynienia ze zróżnicowaną kategorią, z której kilka modeli nada się do naszych celów (choć dużego wyboru nie ma, jest w niej tylko 7 produktów). Z kategorii Desolation Row do post-apo najlepiej nada się uzbrojony w strzelbę Alfonso, ale jak ktoś lubi udziwnienia, może też kupić morderczego kucharza, oldschoolowego szeryfa czy uzbrojonego szalonego kapelusznika. A do kompletu dziewczynę o niebezpiecznych zamiłowaniach, choć ona akurat nie ma specjalnie bojowej pozy. Niezależnie od tego, na kogo padnie wybór, rzeźby cieszą oko ciekawymi detalami i zadziornym charakterem.

Games Workshop

Strona: http://www.games-workshop.com/

Ceny: £6,00 zł za 6 plastikowych modeli, £8,70 z 3-5 modeli metalowych, £20,50-23,50 za 8 modeli metalowych.

O modelach GW myślimy zazwyczaj w kontekście gier tejże firmy, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie wprowadzić je na pustkowia po nuklearnej zagładzie. Najlepiej nadają się do tego modele do Necromundy, zwłaszcza House Goliath i Scavvies. Niestety, firma zrezygnowała z ich produkcji i obecnie dostępne są do wyczerpania zapasów.
Nowszą propozycją są kultyści Chaosu, dostępni w starterze bądź w małym zestawie za 30 zł. Jak na GW tanio, a modele całkiem udane, co najwyżej trzeba się pozbyć znaków Chaosu.
Przy odrobinie inwencji możemy zaadaptować i inne zestawy – na przykład imperialni flagellanci będą stanowić niezłą podstawę do konwersji, a Gobliny z nowego Hobbita od momentu wydania przywodzą mi na myśl popromiennych mutantów.

Fenryll

Strona: http://www.fenryll.com/

Ceny: 10,00€ za 3 modele, 14,00-22,00€ za pojazd.

W ofercie tej francuskiej firmy znajdziemy zarówno piesze modele, jak i niewielkie pojazdy – motocykle czy łaziki. Choć z rzeźbami Fenrylla bywa różnie, akurat te postapokaliptyczne są całkiem udane. Ciekawostką są zestawy łączące post-apo z fantasy, jak elfi łowcy nagród czy orkowy motocykl (kiedyś był też pojazd krasnoludów, ale wygląda na to, że już zniknął z oferty).

Miniature Mojo

Strona: http://www.miniaturemojo.co.uk/

Ceny: £2,29 za figurkę, £7,99 za 4.

Na koniec zostawiłem modele z serii Skirmish Scavenge Survive, które przedstawiają ludzi opatulonych w znalezione kurtki i swetry, z całym dobytkiem w torbie i prostą bronią (zazwyczaj strzelbą) do samoobrony. Choć brakuje im dynamiki i ostrości, jaką prezentują produkty innych firm, są to bardzo udane, poważne figurki, idealne na frakcję zwyczajnych ludzi starających się przetrwać w nowych warunkach.

Więcej postapokaliptycznych modeli na daną chwilę nie udało mi się znaleźć, więc uznaję temat za zakończony... Przynajmniej na jakiś czas. I jeśli chodzi o skalę 28mm, a przecież nie tylko w niej pogrywamy, prawda?

2009–2022, TheNode.pl Disclaimer
Template designed by Globberstthemes