logotype

Nadchodzące imprezy

Dla organizatorów

Organizujesz konwent, pokazy gier albo turniej i chcesz zareklamować swoją imprezę? Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., a zarówno w tym polu, jak i na stronie głównej naszego portalu pojawi się stosowne ogłoszenie.

Wojownicy Autostrady: Następna Podróż

Dokładnie trzy lata temu na łamach naszego portalu opublikowałem mój najpopularniejszy jak dotąd tekst – przegląd modeli w klimatach post-apokaliptycznych pod tytułem „Wojownicy Autostrady”. Nie dość, że tamten tekst nie prezentował wszystkich dostępnych wówczas figurek post-apo, to od tego czasu pojawiło się mnóstwo nowych produktów. Dlatego też postanowiłem powrócić do tematu i zaprezentować Wam kolejnych kandydatów do grup przemierzających pustkowia świata po zagładzie.

Podobnie jak w pierwszej części, tak i teraz koncentrowałem się na post-apokaliptycznych nomadach, bandytach czy adeptach sztuki przetrwania, gdyż to oni są dla mnie ikoną tego gatunku. Oczywiście w grach post-apo mogą się pojawić także mieszkańcy schronów w identycznych uniformach, żołnierze w przedwojennych mundurach czy pancerzach wspomaganych, groteskowi mutanci, roboty czy zombie. Jednak uwzględnienie wszystkich tego typu modeli nie dość, że wydłużyłoby serię, to jeszcze odjęłoby jej klimatu – są to przecież postaci uniwersalne, do znalezienia także w szerzej rozumianym science fiction czy w horrorze. Dlatego tych w zestawieniu będzie niewiele, a pojawiające się wyjątki zostały uwzględnione przede wszystkim z powodu nawiązań do znanych post-apokaliptycznych produkcji.

Portal

Strona: http://www.nstactics.com/index.php

Ceny: 24,90-44,90zł za blister (1-2 figurki), 99,90zł za starter.

Zacznijmy od naszego podwórka. Chyba każdy z nas słyszał o NST, duża część zapewne wie także, jak wyglądały początki tej gry. Średnie modele, słabe odlewy i ceny za wysokie jak na tę jakość. Na szczęście później zmieniono odlewnika, przez co drugi z problemów zniknął. Jeśli zaś chodzi o rzeźby... Jest z nimi różnie, niektóre są udane, inne lepiej przemilczeć. Większość jest moim zdaniem średnia, szału nie robi, ale da się na nie patrzeć. Zdecydowanie największą ich zaletą jest dostępność – figurki do NST znajdziemy w wielu polskich sklepów internetowych, a także paru stacjonarnych.

eM-4 Miniatures

Strona: http://www.em4miniatures.com/

Ceny: £1.50 za model.

Z oferty eM-4 interesują nas kategoria Future Skirmish, a z niej podkategorie Savages, Scavengers i w mniejszym stopniu Rebels. Znajdziemy w nich metalowe, jednoczęściowe modele o raczej oldschoolowych, niezbyt dynamicznych pozach. Statyczność tę nadrabiają charakterem, którego są po prostu pełne. Niestety, zdjęcia na stronie producenta nie bardzo pozwalają się przyjrzeć figurkom, ale wystarczy wpisać nazwę producenta wraz z serią w Google i możemy podziwiać, jak klimatyczne są te postaci. Dodatkową zaletą jest cena – według obecnego kursu za jeden model płacimy jakieś 7,50zł.

Foundry Miniatures

Strona: http://wargamesfoundry.com/

Cena: 12,60€ za 3-5 modeli.

Pozostając przy Wielkiej Brytanii i oldschoolowych modelach, zajrzyjmy do oferty Foundry. W dziale Street Violence znajdziemy kilka ciekawych zestawów po 5 figurek każdy, z których wiele świetnie odnajdzie się na post-apokaliptycznych pustkowiach. Najmocniejszymi kandydatami są oczywiście wszelkie uliczne gangi, ale żołnierze czy siły policyjne także się nadadzą.
Oprócz tego w dziale 2000AD znajdziemy modele przedstawiające postaci z komiksu o Sędzim Dreddzie (on także działa przecież w post-apokaliptycznym świecie), z których na pustkowia najlepiej nadają się dwa zestawy rodziny Angelów.
Wszystkie modele to metalowe odlewy w starym stylu, jednak bardzo porządnie wyrzeźbione i bardzo klimatyczne. Niektórych może odstraszać ich komiksowa stylistyka i barczystość postaci męskich, ale to już kwestia gustu.

Mongoose Publishing

Strona: http://www.mongoosepublishing.com/

Ceny: £3,99 za pojedynczą figurkę, £19,99 za rodzinę Angelów, £24,99 za zestaw.

Skoro już jesteśmy przy Sędzim Dreddzie, to nie można pominąć nowszych figurek z tego uniwersum, które oferuje nam Mongoose Publishing. Do post-apo świetnie nadadzą się modele z kategorii Denizens of the Cursed Earth oraz, w mniejszym stopniu, Punks & Juves. Ci pierwsi to mniej lub bardziej zmutowani mieszkańcy pustkowi, ci drudzy – pomniejsi gangsterzy z Megamiast. Znów mamy do czynienia z pełnymi charakteru figurkami, tym razem jednak jest wśród nich kilka całkiem dynamicznych.

West Wind Productions

Strona: http://www.westwindproductions.co.uk/

Ceny: £6,00 za 4 postaci piesze, £9,00-9,99 za 2 piesze i 2 na motocyklach, £19,99 za gang motocyklowy.

West Wind Productions to kolejna brytyjska firma oferująca nam metalowe modele w starym stylu. Z jej oferty najbardziej interesują nas modele do gry Road Kill. Choć jest to gra w klimatach współczesnego horroru, wśród figurek do niej znajdziemy kilku kandydatów do przemierzania pustkowi. Najlepiej nadają się do tego zestawy Rednecks, Zombie Survivors, Human Biker Gang i ewentualnie Motorcycle Cops. Odrobinę gorzej z wilkołakami, wampirami i ich pogromcami na motocyklach, ale i te modele da się zaadaptować. Wszystkie te pozycje to starsze produkty firmy i mogą odrobinę trącić myszką, ale wyrzeźbione są poprawnie – może poza wilkołakami i wampirami, które popadają w karykaturę.
Oprócz nich można zainteresować się modelami z Secrets of the Third Reich, zwłaszcza jeśli planujemy nasz koniec świata na lata 50 ubiegłego wieku. Ale że znajdziemy tam modele żołnierzy, nie będę ich dłużej opisywał.

Brigade Games

Strona: http://www.brigadegames.com/

Ceny: $4,00-7,00 za figurkę, $15,00-35,00 za zestaw.

Skoro już wspomnieliśmy o latach 50, to warto przyjrzeć się modelom do Atomic Cafe. Miejscem akcji tej gry są Stany Zjednoczone, które uległy atomowej zagładzie w 1957 roku, w związku z czym znajdziemy wśród nich greasersów czy nastolatki na wrotkach. Oprócz grup znajdziemy też ciekawe pojedyncze postaci, jak The Mariachi czy The Strumming Samurai. Niestety, same modele prezentują się dość archaicznie, co mnie niezbyt odpowiada – ale pewien jestem, że mają swoich amatorów.

Black Cat Bases

Strona: http://blackcatbases.com/

Ceny: £2,00-3,00 za model.

Wracamy do Wielkiej Brytanii. Black Cat Bases oferuje nam wiele wzorów agentów i śledczych, z których część na pewno nada się do naszych post-apokaliptycznych potrzeb. Jednak tym, co zwróciło moją uwagę, były roboty, a zwłaszcza jeden model będący oczywistym nawiązaniem (albo plagiatem, jak kto woli) do maszyn patrolujących i broniących Nowego Vegas. Pod względem jakości modele są poprawne, choć daleko im do doskonałości – ale ja bym nimi nie pogardził, zwłaszcza jeśli chodzi o wspomnianego robota.

Brother Vinni's

Strona: http://www.brother-vinni.com/

Ceny: 3,00-10,00€ za model, 2,00-3,00€ za zestaw główek.

Podobnie jak pierwsze zestawienie, tak i to zakończymy zaskakującą firmą z Rosji. Jeśli szukacie postaci z Falloutów w 28mm, to nie musicie dalej szukać – Brother Vinni odtwarza je idealnie. W ofercie znajdziemy przedstawicieli Bractwa Stali, Enklawy i NCR, a także mutanty, Ghoule i roboty. Wszystkie fantastycznie wyrzeźbione i odlane w żywicy. Czy są jakieś minusy? Jedni powiedzą, że wtórność, ale fanom komputerowej serii nie powinno to przeszkadzać. Inni wskażą cenę, jedną z najwyższych w tym zestawieniu. Ale po przeliczeniu na złotówki okazuje się, że modele są niewiele droższe od produktów Portalu, które znacznie ustępują im jakością.

I to by było tyle na dzisiaj. Nie jest to jednak koniec przeglądu modeli post-apo – w jednym odcinku nie udało mi się zmieścić wszystkiego, co odkopałem, więc czeka nas jeszcze powrót do tematu. Kiedy? Tego nie zdradzę, więc uważnie obserwujcie naszą stronę!

2009–2022, TheNode.pl Disclaimer
Template designed by Globberstthemes