logotype

Nadchodzące imprezy

Dla organizatorów

Organizujesz konwent, pokazy gier albo turniej i chcesz zareklamować swoją imprezę? Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., a zarówno w tym polu, jak i na stronie głównej naszego portalu pojawi się stosowne ogłoszenie.

Wojownicy Autostrady

Będąc fanem post-apokaliptycznych klimatów, od razu po znalezieniu zasad do Wastelands wiedziałem, że muszę z nich skorzystać. Jednak gdy inni zaczytywali się w zasadach, ja powiedziałem sobie "No dobra, system jest, ale czym w niego zagrać?". I tak zaczęły się moje poszukiwania odpowiednich modeli w skali 28mm, które mogłyby stanąć naprzeciw siebie na polach bitew zdewastowanej Ziemi.

Zanim przejdziemy do wyników, pozwolę sobie jeszcze na jeden, mały komentarz. Podczas przeglądania ofert poszczególnych firm skupiałem swoją uwagę przede wszystkim na modelach mogących reprezentować typowych "wojowników autostrad", różnego rodzaju nomadów, bandytów czy innych zawadiaków. Dlatego w zestawieniu są głównie figurki cywilów z bronią i różnego rodzaju poszukiwaczy przygód, a brak  w nim sił wojskowych, żołnierzy w pancerzach wspomaganych, robotów, zombiaków i przedstawicieli innych "frakcji", które także spotkać można na post-nuklearnych pustkowiach.

Hasslefree Miniatures

Strona producenta: http://www.hasslefreeminiatures.co.uk/

Ceny: 2,50-4,50£ za jeden model, 1,50-1,60£ za wypraskę z bronią.

Najsampierw udałem się do firmy, do oferty której zaglądałem już wcześniej - czyli Hasslefree Miniatures. Moją uwagę przykuły (poza gołymi babami, które są nieistotne dla tego artykułu) modele z kategorii Adventurers. Wśród nich znajdziemy wiele ciekawych i szczegółowych (acz bez przesadnej ilości detali) rzeźb, przedstawiających w miarę współczesne postaci. Do niektórych z nich dołączane są wypraski z częściami, pozwalające różnie wyekwipować naszych poszukiwaczy przygód. Choć mogą się oni wydawać za mało obdarci i pobrudzeni jak na post-apo, na pewno warto się im przyjrzeć.
Dodatkowo w dziale Armoury znajdziemy olbrzymi wybór różnorakiej broni: od średniowiecznych mieczy i toporów, przez współczesne MP5 czy Ingramy aż do futurystycznych broni plazmowych czy karabinów pulsacyjnych z Aliens.

Studio Miniatures

Strona producenta: http://www.studiominiatures.com/

Ceny: 3,99£ za model metalowy, 4,99£ za model żywiczny, odpowiednio 15,99£ i 24,99£ za zestaw "gangu Dorotki".

Ofertę Studio Miniatures da się streścić jednym słowem: zombie. Jednak w tym tekście zajmujemy się bardziej żywymi postaciami (żywe trupy zasługują na osobny artykuł), więc przyjrzymy się zaledwie skromnemu wycinkowi dokonań tej firmy. W kategorii Survivors znajdziemy 10 modeli (pięć pojedynczych i jeden zestaw) mocno inspirowanych popularnymi filmami. Pozy nie są jakieś szczególnie efektowne, ale też nie monotonne. Poziom szczegółów zdaje się być wysoki, jedynym elementem, do którego można by się przyczepić, są twarze, acz do ich oceny przydałyby się trochę lepsze zdjęcia. Poza tym kto z nas nie chciałby postawić na półce Asha Williamsa czy Johna McClane'a?

Taban Miniatures

Strona producenta: http://www.taban-miniatures.com/

Ceny: 5,00-8,00€ za jeden "zwykły" model, 7,00-25,00€ za modele do EDENu (dwucyfrowe ceny osiągają tylko większe roboty).

O Taban Miniatures wspominał już Poko w pierwszej odsłonie Shiny Things. Głównym produktem tej francuskiej firmy jest EDEN, skirmish w klimatach post-apo. Niestety, frakcje w nim są dość... specyficzne, co utrudnia ich wykorzystanie w "normalnej" rozgrywce. Dla zainteresowanych: w grze naprzeciw siebie stają dzikie mutanty, roboty nieznanego pochodzenia (choć stylistykę mają dalekowschodnią), gang clownów oraz wojownicze dominy kierujące swoimi męskimi niewolnikami.
Na nasze szczęście w asortymencie firmy są też figurki spoza tego systemu, a pośród nich pięć modeli post-apokaliptycznych. Ilość ta nie powala, jakość już tak - ich figurki  są w ścisłej czołówce tego zestawienia jeśli chodzi o estetykę. Mamy wśród nich zwiadowcę-rewolwerowca, panią snajper, czołgistkę, napakowanego mutka oraz... Złego Maxa! Wszyscy są odrobinkę wyżsi od standardowych modeli 28mm, jednak bardzo proporcjonalnie zbudowani, zwłaszcza w porównaniu do figurek GW.

Urban Mammoth

Strona producenta: http://urbanmammoth.co.uk/um/09/htm/uw_home.htm

Ceny: 4,50-5,00£ za pojedynczy model, 10,00£ za zestaw pięciu bojówkarzy.

Urban Mammoth to kolejna firma skupiająca się na własnym systemie bitewnym, a konkretnie dwóch: Urban War i Metropolis. Oba dzieją się w tym samym, futurystycznym świecie i korzystają z tych samych modeli, a różnią się jedynie skalą rozgrywanych bitew. Moją uwagę przykuły przede wszystkim modele mniej zaawansowanych nacji - VASA i Viridian. Pośród figurek regularnych żołnierzy znajdziemy ciekawych bohaterów, świetnie nadających się do przemierzania pozostałości świata po konflikcie nuklearnym. Poza nimi w ofercie są także zestawy bojówkarzy obojga płci nie przeznaczone do żadnej konkretnej frakcji, a modele z innych armii spokojnie mogą przedstawić jakieś "high-techowe" siły, zmutowane potwory czy dziwne kulty.

Copplestone Castings

Strona producenta: http://www.copplestonecastings.co.uk/

Ceny: 8,00£ za zestaw 4-5 modeli.

Wśród szerokiej oferty Copplestone Castings nas interesuje głównie seria Future Wars, w której skład wchodzą zestawy pięciu (zazwyczaj) figurek różnych postaci: od żołnierzy (zarówno wschodnich, jak i zachodnich), przez motocyklistów i uzbrojonych cywilów aż po takie kurioza, jak dziewczyny w bikini z bronią palną czy zespół rockowy. Poza ludźmi można zakupić także zombiaki, roboty i obcych (z tych ostatnich część bardzo przypomina Predatorów). Moją uwagę przykuło pięć zestawów z kategorii Scavengers, kolejno: mieszkańcy kanałów, chłopaki ze sprzętem przeciwczołgowym, zwiadowcy, bohaterowie oraz szczególne postaci pustkowia. Nie tylko są to modele umyślnie stworzone do gier w klimacie post-apo, ale jeszcze zdają się być najnowszymi i najbardziej szczegółowymi rzeźbami z całej linii. I tu wypadałoby powiedzieć o największej wadzie firmy - najprawdopodobniej nie ma ona dostępu do nowszych technologii produkcji, przez co oferowane przez nią rzeźby są płaskie i brak wśród nich dynamicznych póz. Pomimo tego uważam, że warto poświęcić chwilę uwagi ofercie Copplestone Castings, choćby ze względu na niską cenę.

Heresy Miniatures

Strona producenta: http://www.heresyminiatures.com/

Ceny: 2,50-5,00£ za model, 0,30-1,50£ za wypraskę z bronią.

Heresy Miniatures specjalizują się w rzeźbach fantasy, jednak znajdziemy w ich ofercie także parę rzeczy do sci-fi: załogę statku, kosmicznych policjantów, parę awanturników (przypominających Leeloo i Korbena z Fifth Element), podróżującego w czasie i przestrzeni Dr. Hugh, a także wciąż rozwijaną kolekcję gangsterów. Na wielu modelach możemy przyoszczędzić kupując zestawy, możemy także wybrać pasującą nam podstawkę - kwadratową, okrągłą lub wystawową. Dopełnieniem oferty są wypraski z bronią palną - jedna duża z pistoletami oraz parę małych, każda z dwoma sztukami broni dłuższej. Wszystkie rzeźby prezentują bardzo dobry poziom detali, a wiele z nich ma także wyjątkowo dynamiczne pozy.

Madpuppet Miniatures

Strona producenta: http://www.madpuppetminiatures.com/

Ceny: 6,00-12,00€ za model.

A oto kolejna firma oferująca niewiele modeli bardzo wysokiej jakości. W sklepie Madpuppet Miniatures, w kategorii H.O.S.T znajdziemy 11 figurek post-apokaliptycznych postaci w skali 30 mm, a wśród nich, poza klasycznymi bandytami, panią samuraj, napakowanego mutanta czy "toksycznego błazna" (ktokolwiek by to nie był). Rzeźby są może mało dynamiczne, jednak w moim osobistym rankingu walczą z Taban Miniatures o pierwsze miejsce w tym zestawieniu.

Ramshackle Games

Strona producenta: http://www.ramshacklegames.co.uk/

Ceny: 1,50-2,50£ za figurkę, 2,00-35,00£ za pojazd, 0,20-6,00£ za zestaw części do pojazdów. W ofercie jest też jeden darmowy model promocyjny i jeden za £1 000 000 000,00... Tak, to chyba żart.

Ramshackle Games to kolejna firma, która oferuje nam własny system bitewny w klimatach post-apokaliptycznych. Zwie się on Nuclear Renaissance i przedstawia walki 9 różnych frakcji na nieznanej wyspie. Frakcje te reprezentowane są wyłącznie przez imiennych bohaterów, na dodatek dość specyficznych... Staruszek przewidujący przyszłość z pomocą kuli bilardowej, rodzinka marząca o zastąpieniu jak największej części swoich ciał elementami mechanicznymi czy wprawny nożownik, będący jednocześnie najszybszym biegaczem w krainie, to tylko niektórzy z nich. Na osobną wzmiankę zasługują zmutowane rośliny, pomiędzy którymi znajdziemy zabójczą cebulę czy wybuchową jabłonkę. Rzeźby może nie należą do najlepszych, jednak widać, że twórcy starali się jak mogli, by przedstawić te wszystkie kurioza.
Dodatkowo gra kładzie naciska na walkę pojazdów, od prostych motocykli po skomplikowane maszyny kroczące przypominające kształtami pająki. Poza 32 dwoma gotowymi wehikułami mamy do wyboru także 95 różnych zestawów z częściami do nich, dzięki czemu chyba każdy będzie mógł złożyć co sobie wymarzy.

Pardulon

Strona producenta: http://pardulon-models.com/

Ceny: 2,50€ za figurkę najemnika, 10,50€ za zestaw pięciu, 1,20-13,50€ za zestawy innych stworzeń.

Firma Pardulon w zasadzie nie powinna się znaleźć w tym zestawieniu. W jej ofercie znajdziemy zaledwie 5 "wojowników autostrady", na dodatek raczej nieszczególnych. Postanowiłem jednak przedstawić Wam ją ze względu na wybór post-apokaliptycznych stworzeń, na które nasi poszukiwacze przygód mogą się natknąć. Firma oferuje olbrzymiego skorpiona, salamandrę (która jednak nie przypomina tej prawdziwej), własną wariację na temat humanoidalnych kanibali, dwa rodzaje szczurów (chmarę i pojedyncze modele), przerośnięte podziemne robaki oraz... kurczakofoki. Może nie są to figurki najlepsze, ale ja osobiście nie potrafię się do nich przyczepić, a połączenie kurczaka z foką tak mnie urzekło, że musiało trafić do artykułu.
Oprócz tego Pardulon w swojej ofercie posiada duży wybór elementów terenu, a także wariację na temat HMMWV i futurystyczny pojazd latający, przywodzący na myśl lądownik z Aliens .

Ratnik Miniatures

Cena: 39$ za zestaw 10 figurek.

Rosyjska firma, na którą trafiłem przypadkiem, pod sam koniec moich poszukiwań. Wśród dokonań jej rzeźbiarza (który, jak mi się zdaje, jest całą "firmą") znajdują się bardzo ciekawe modele przedstawiające postaci z "post-apo" po rosyjsku, a więc z produkcji w stylu S.T.A.L.K.E.R. czy Metro 2033. Figurki wywołały furorę na kilku anglojęzycznych forach, całkiem zresztą zasłużenie - rzeźby są naprawdę bardzo porządnej jakości, a i asortyment niemały, gdyż wynoszący łącznie 30 wzorów (w tym kilka potworów i dwa trupy). Jakby tego było mało, ich autor zdaje się być bardzo pracowity, a wśród jego dokonań można znaleźć także postaci z klasycznego fantasy, steampunku czy żołnierzy z okresu I wojny czeczeńskiej. Niestety, jest też haczyk... a raczej parę porządnych haków. Firma nie posiada własnej strony, dystrybucją figurek zajmuje się tylko jeden sklep (oczywiście w Rosji), a figurki nie są dostępne przez cały czas - w chwili, gdy piszę te słowa, w sprzedaży są tylko krasnoludy, żołnierze Federacji Rosyjskiej i czeczeńscy bojownicy, a post-apokaliptycznych podróżników brak i nie zapowiada się, by szybko wrócili. Zainteresowanych mogę jedynie odesłać na rosyjskie forum, na którym twórca chwali się swoimi dokonaniami: http://www.chen-la.com/forum/viewtopic.php?t=3577.

Uzupełnienie: kilka miesięcy po napisaniu tego artykułu modele weszły do stałej oferty sklepu Lead Adventure.

I tak oto dotarliśmy do końca zestawienia. Nie jest to oczywiście pełen katalog firm oferujących modele w post-apokaliptycznych klimatach - parę zostało odrzuconych ze względu na jakość swoich wyrobów lub niezgodność z moimi kryteriami (patrz początek artykułu), wiele zapewne umknęło mojej uwadze i czai się w zakamarkach sieci. Oczywiście jeśli się na nie natknę, obiecuję przedstawić je Wam w następnym artykule. A gdybyście Wy jakieś odszukali, koniecznie pochwalcie się nimi na naszym forum!

2009–2022, TheNode.pl Disclaimer
Template designed by Globberstthemes